Laptop Bataryasından Powerbank Yapımı ?

18650 pillerin full şarjlı olduğu gerilimi 4.2 volt civarıdır.
Sanırım sizin ölçü aletinizde kalibre ayarı ile ilgili bir sorun vardır, ya da ölçü aletinin pili çok azalmış saçmalıyordur.
4.70 volt olması mümkün değil çünkü.
Lityum pillerin yeni olanları dahi şarjdan sonra bekletildiklerinde minimum düzeyde şarj ve gerilim kaybetmeleri normaldir.
Pilin şarjı sırasındaki ısınma, pilin bekletildiği ortamın ısısı soğukluk sıcaklık farkları vb. sebeplerle bu olabiliyor.
Ama eski lityum pillerde şarj kaybetme limitleri daha fazla olabilir. Ama radikal ölçülerde şarj ve gerilim kaybı pilin bozuk olduğu veya ömrünün sonlarında olduğu şeklinde değerlendirilebilir.
Elinizdeki kulaklığın bms si bir fikir vermedi bana.
Sanırım onun deşarj kapasitesi çok altlarda bir yerlerdedir. Tek bir pilin miliamper kapasitesini öğrenmek için sizi günlerce bekletebilir.
Siz tanesi 10-15 tl civarında fiyatı olan TP4056 modülünden bir kaç adet edinmeye bakın.
Tek pillerin şarj ve deşarj işlerinde epey başarılı bir modül.
Saatte 1 amper (1000 miliamper) şarj-deşarj kapasitesi var.
Sipariş verirken elinizdeki usb şarj tipine göre (mini-micro-tipc) verin ki herhangi bir telefon şarj cihazı veya usb portları ile uyumlu kullanabilesiniz.
Tamam abi saolasın verdiğin bilgiler için. Benim ölçü aleti en ucuz olandan. Dc ölçmeye getirince kendi kendire rakamlar gösteriyor bazen.

Tavsiye ettiğin devreden alacağım. Hatta youtubede bu pillerle çalışmalar yapan birisini buldum. 3s4s bmsli matkap şarjı felan yapıyor. Bir tane o devreden, bir tane powerbank devresi ekranlı olandan, senin tavsiye ettiğinde pil sayısı kadar, bir tane de videodaki kişinin kullandığı hem bu pilleri şarj eden hem de 3,7v u 12v ayarlanabilen bir devre var bir de ondan alacağım. Bu sıralar biraz yoğunum. Hepsini tek kargoda halletmeye çalışacağım.

Adamın kullandığı msler benimkinin biraz büyüğü. Tabi ben cisim olarak büyüklük ifadesi kullanıyorum. Güç olarak nasıldır bilmiyorum.

12v yükselten devreyi bu videoda kullanıyor.

1698418607356.png

Son düzenleme:
Bu modül ayarlanabilir 4,3volt ile 27Volt arası ayar potu olan bir modül.
Maksimum 2Amper gücünde.

Siz BMS seçerken gelecekte muhtemel ihtiyacınıza göre modüller seçin.
Örneğin, 12 volt 20 amper gücünde olan bir bataryanın zorlanmadan çok rahat çalıştıracağı bir yük için 30amper 40 amper 60 amper gücünde BMS almak size artı bir şey kazandırmaz. 20 amperlik bir bms işinizi görür. 60 amperlik aküye ihtiyaç duyan bir otomobile TIR aküsü takılmayacağı gibi.

Tek bir pilin bms si tp4056 olabilirken 10 pilin paralel bağlanıp şarj ve deşarj yaptırılacak bms si elbetteki farklı olacaktır.
Teorik olarak tek pillik bir tp4056 modülüne 4 adet pili paralel bağlayıp şarj edebilirsiniz.
Ama bu modül 4 pili şarj ederken tek pili şarj ederken harcadığı zamanın 4 katı bir zamana ihtiyaç duyar. deşarjda vereceği akım yine maksimum 1 amperdir.
Aynen serçe parmak kalınlığında su akıtan çeşmenin bir kovayı dolduracağı zamanın, 4 kova için 4 katı zaman olacağı gibi. Ama 4 kova daha hızlı dolsun isterseniz başparmak hatta bilek kalınlığında su akıtan çeşmeye ihtiyaç duyarsınız.
1 bardak su dolduracaksanız bilek kalınlığındaki çeşmenin önüne uzatmazsınız.

Yukarıdaki videolarda kullanılan BMS modüller gördüğünüz gibi hem seri bağlanacak pil sayısına göre, hem de amaçlanan bataryanın gücüne göre düzenlenen sistemlerdir ve bataryadan anlık çekilecek akım ihtiyacını karşılamaya yöneliktir.

Örneğin 12v şarjlı matkapların bataryaları gibi. Her 12 voltluk batarya, şarjlı matkabı verimli şekilde çalıştırmaz. Şarjlı matkaplarda kullanılacak lityum pilleri de yüksek anlık deşarj akım ihtiyacını karşılayan özellikte olmalıdır. Aksi halde matkap hızlı başlar birkaç saniye sonra yavaşlar ve iş göremez hale gelir.
Hobi çalışmalarınızda size kolaylıklar dilerim.

Bu modül ayarlanabilir 4,3volt ile 27Volt arası ayar potu olan bir modül.
Maksimum 2Amper gücünde.

Siz BMS seçerken gelecekte muhtemel ihtiyacınıza göre modüller seçin.
Örneğin, 12 volt 20 amper gücünde olan bir bataryanın zorlanmadan çok rahat çalıştıracağı bir yük için 30amper 40 amper 60 amper gücünde BMS almak size artı bir şey kazandırmaz. 20 amperlik bir bms işinizi görür. 60 amperlik aküye ihtiyaç duyan bir otomobile TIR aküsü takılmayacağı gibi.

Tek bir pilin bms si tp4056 olabilirken 10 pilin paralel bağlanıp şarj ve deşarj yaptırılacak bms si elbetteki farklı olacaktır.
Teorik olarak tek pillik bir tp4056 modülüne 4 adet pili paralel bağlayıp şarj edebilirsiniz.
Ama bu modül 4 pili şarj ederken tek pili şarj ederken harcadığı zamanın 4 katı bir zamana ihtiyaç duyar. deşarjda vereceği akım yine maksimum 1 amperdir.
Aynen serçe parmak kalınlığında su akıtan çeşmenin bir kovayı dolduracağı zamanın, 4 kova için 4 katı zaman olacağı gibi. Ama 4 kova daha hızlı dolsun isterseniz başparmak hatta bilek kalınlığında su akıtan çeşmeye ihtiyaç duyarsınız.
1 bardak su dolduracaksanız bilek kalınlığındaki çeşmenin önüne uzatmazsınız.

Yukarıdaki videolarda kullanılan BMS modüller gördüğünüz gibi hem seri bağlanacak pil sayısına göre, hem de amaçlanan bataryanın gücüne göre düzenlenen sistemlerdir ve bataryadan anlık çekilecek akım ihtiyacını karşılamaya yöneliktir.

Örneğin 12v şarjlı matkapların bataryaları gibi. Her 12 voltluk batarya, şarjlı matkabı verimli şekilde çalıştırmaz. Şarjlı matkaplarda kullanılacak lityum pilleri de yüksek anlık deşarj akım ihtiyacını karşılayan özellikte olmalıdır. Aksi halde matkap hızlı başlar birkaç saniye sonra yavaşlar ve iş göremez hale gelir.
Hobi çalışmalarınızda size kolaylıklar dilerim.
Merhaba. Hayırlı kandiller.

Abi anca malzemeleri alabildim. Domuz gribi felan ailecek felaket hasta olduk. Daha bugün geldi malzemelerim.

Elimdeki 4 pili ekranlı powerbank devresine takacağım.

Kalan 2 pili de şarjlı tornavidaya takayım diyorum. Fakat bms ile tp4056 devresini nasıl bağlayacağım konusunda kafam karıştı.

2s bms devrem şu :
https://www.n11.com/urun/2s-10a-37v...-koruma-modulu-40682294?magaza=areaelektronik

1704994421057.png

1705000616808.png

Şarj etme ve çıkış alma uçları aynı yerden alıyoruz sanırım ? Bir de tp4056 devresinde bmsden gelen + ve - kabloyu nereye bağlayacağım ? Battery + ve -ye sanırım. Peki çıkışını yine batter + ve - den mi almalıyım yoksa out + ve out - den mi o kısmı bilemedim..

1704994655309.png

Sanırım tp4056nın out + ve out - çıkışından alırsam düşük amper olmuş oluyorum. Çıkışıda b+ ve b-den almalıyım sanırım.

Son düzenleme:
Sizin de üç aylarınız mübarek olsun kardeşim. hastalıklarınız için de geçmiş olsun.
Tp 4056'nın out çıkışlarından başka bir yerden çıkış almamalısınız zaten.
Eğer "B" işaretli pil şarjı için tasarlanmış uçlarından çıkış alırsanız,
pilin gücü ölçüsünde yüksek amper alırsınız ama pilin aşırı deşarj korumasından vazgeçmiş olursunuz.
"out" işaretli çıkışı kullanmalısınız.
Bu çıkışdan da maksimum 1 amper akım çekilebilir.
Daha fazla akım çekmeye çalışırsanız, hem yük verimli çalışmaz, hem de modül ısınır ve zarar görür.
hazırladığım foto size yardımcı olacaktır sanırım.
Diğer modül bağlantısını akşama yazarım.
Bu arada şarjlı tornavidanızın ve pilinizin özelliklerini belirtirseniz,
bu iki pilli bms'nin amacınıza uygun olup olmadığını anlayabiliriz sanırım.

Ekli dosyalar

• tp4056 modülü foto.jpg
    tp4056 modülü foto.jpg
    244.2 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Sizin de üç aylarınız mübarek olsun kardeşim. hastalıklarınız için de geçmiş olsun.
Tp 4056'nın out çıkışlarından başka bir yerden çıkış almamalısınız zaten.
Eğer "B" işaretli pil şarjı için tasarlanmış uçlarından çıkış alırsanız,
pilin gücü ölçüsünde yüksek amper alırsınız ama pilin aşırı deşarj korumasından vazgeçmiş olursunuz.
"out" işaretli çıkışı kullanmalısınız.
Bu çıkışdan da maksimum 1 amper akım çekilebilir.
Daha fazla akım çekmeye çalışırsanız, hem yük verimli çalışmaz, hem de modül ısınır ve zarar görür.
hazırladığım foto size yardımcı olacaktır sanırım.
Diğer modül bağlantısını akşama yazarım.
Bu arada şarjlı tornavidanızın ve pilinizin özelliklerini belirtirseniz,
bu iki pilli bms'nin amacınıza uygun olup olmadığını anlayabiliriz sanırım.
Teşekkür ederim abi Allah razı olsun.
Elimde olan tornavidaların resmini yükledim. Sarı piller de tornavidanın içinden çıkan çöp piller. Bunlar a101 gibi marketlerde satılan modeller.
Abi şimdi zaten bms devresi pilin deşarj olmasını engellemiyor mu ? Amacı o diye biliyorum. O yüzden bat + ve bat- den alabilir miyim acaba demiştim. Yani tornavidayı kullanırken bmsyi kullansa şarjederken de tp46yı kullansa olmaz mı yani bu mantık ?

Edit : Abi ben tp46ya pili direk bağlamayacağım. Araya bms ekleyeceğim. Burada yanlış anlaşılmış olabilirim. Şu şekilde olacak yani. Buna göre yükü bağlamam gereken yeri bilemedim.
1705059194730.png

Ekli dosyalar

• IMG_8718.jpeg
    IMG_8718.jpeg
    208.3 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_8719.jpeg
    IMG_8719.jpeg
    271.8 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_8720.jpeg
    IMG_8720.jpeg
    275.7 KB · Görüntüleme: 4
  • image.jpg
    image.jpg
    208.6 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Edit : Abi ben tp46ya pili direk bağlamayacağım. Araya bms ekleyeceğim. Burada yanlış anlaşılmış olabilirim. Şu şekilde olacak yani. Buna göre yükü bağlamam gereken yeri bilemedim.
Ekli dosyayı görüntüle 104548
Kardeşim, sanırım bazı ifadeleri farklı anlamlandırmışsınız.

Tp4056 modülü de bms modüldür, diğer iki seri pil bağlı 8.4voltluk modül de bms modüldür.

Birisi 4.2 volt ile giderek azalacak şekilde 2.5volta kadar 1 amper akım sağlayan modül.

Diğeri ise 8.4 volt ile giderek azalacak şekilde 6 volta kadar 10 amper çekebileceğiniz bir bms modülüdür.

Şemalandırdığınız şekilde bir bağlantı birçok yanlışlık içeriyor.
birincisi, gerilim ve akımları bağlantı şekli uyumlu olsa bile bir bms’nin başka bir bms’ye bağlanması çok gereksiz ve maliyeti artıran bir işlemdir.

Buna ihtiyaç yoktur. Hangi özellikte bir yük çalıştıracaksanız o özelliğe uyumlu olacak gerilim ve akım gücünde tek bir bms’yi seçer ve kullanırsınız.

Bir diğer yanlışlık ise kırmızı modül 8.4voltluk bir gerilim çıkışı veriyor. Bu 8.4v çıkışı siz 4.2 volt gerilim veren tp4056 çıkışına bağlamışsınız. Bu bağlantı tp4056’ya zarar verir. Hiçbir amaca hizmet etmez.

Şayet amacınız bir bms’nin çıkışını başka bir bms’nin girişine kaynak olarak bağlamak ise,
maksimum 5.5v bir gerilim girişine ihtiyaç duyan tp4056’ya 8.4volt çıkışlı bir bms’yi bağlarsanız tp4056 modülü dayanamaz ve yanar.

Tp4056’nın 4.2 voltluk çıkışını 8.4voltluk bms’ye şarj kaynağı olarak bağlamak da işe yaramaz. Tp4056’nın 4.2 voltluk gerilim gücü ve 1 amperlik akımı kırmızı modüle bağlı pilleri şarj etmeye yetmez. Minimum 8.4 volt şarj gerilimi ister.

Ve yine 8.4 voltluk bms’ye seri bağlı piller yarım dolu olsa bile tp4056 zarar görür. Çünkü kırmızı modülün şarj ve deşarjı aynı uçlar oluyor. Bu nedenle siz tp4056’nın batarya şarjı için ayrılmış 4.2v gerilimine karşı 6v ve üstü gerilime maruz bırakmış oluyorsunuz.

Ayrıca Tp 4056’ya bağlı piller normal telefon şarj aleti ile şarj edebilirken,
kırmızı modüle bağlı pilleri şarj için minimum 8.4 volt gerilim veren dc kaynağa ihtiyaç duyarsınız.

Kardeşim, sanırım bazı ifadeleri farklı anlamlandırmışsınız.

Tp4056 modülü de bms modüldür, diğer iki seri pil bağlı 8.4voltluk modül de bms modüldür.

Birisi 4.2 volt ile giderek azalacak şekilde 2.5volta kadar 1 amper akım sağlayan modül.

Diğeri ise 8.4 volt ile giderek azalacak şekilde 6 volta kadar 10 amper çekebileceğiniz bir bms modülüdür.

Şemalandırdığınız şekilde bir bağlantı birçok yanlışlık içeriyor.
birincisi, gerilim ve akımları bağlantı şekli uyumlu olsa bile bir bms’nin başka bir bms’ye bağlanması çok gereksiz ve maliyeti artıran bir işlemdir.

Buna ihtiyaç yoktur. Hangi özellikte bir yük çalıştıracaksanız o özelliğe uyumlu olacak gerilim ve akım gücünde tek bir bms’yi seçer ve kullanırsınız.

Bir diğer yanlışlık ise kırmızı modül 8.4voltluk bir gerilim çıkışı veriyor. Bu 8.4v çıkışı siz 4.2 volt gerilim veren tp4056 çıkışına bağlamışsınız. Bu bağlantı tp4056’ya zarar verir. Hiçbir amaca hizmet etmez.

Şayet amacınız bir bms’nin çıkışını başka bir bms’nin girişine kaynak olarak bağlamak ise,
maksimum 5.5v bir gerilim girişine ihtiyaç duyan tp4056’ya 8.4volt çıkışlı bir bms’yi bağlarsanız tp4056 modülü dayanamaz ve yanar.

Tp4056’nın 4.2 voltluk çıkışını 8.4voltluk bms’ye şarj kaynağı olarak bağlamak da işe yaramaz. Tp4056’nın 4.2 voltluk gerilim gücü ve 1 amperlik akımı kırmızı modüle bağlı pilleri şarj etmeye yetmez. Minimum 8.4 volt şarj gerilimi ister.

Ve yine 8.4 voltluk bms’ye seri bağlı piller yarım dolu olsa bile tp4056 zarar görür. Çünkü kırmızı modülün şarj ve deşarjı aynı uçlar oluyor. Bu nedenle siz tp4056’nın batarya şarjı için ayrılmış 4.2v gerilimine karşı 6v ve üstü gerilime maruz bırakmış oluyorsunuz.

Ayrıca Tp 4056’ya bağlı piller normal telefon şarj aleti ile şarj edebilirken,
kırmızı modüle bağlı pilleri şarj için minimum 8.4 volt gerilim veren dc kaynağa ihtiyaç duyarsınız.
Anladım abi. Ben youtubede bu tornavidaları lion pile çevirme işlemlerini izleyerek bir mantık yürüttüm. Onlar 1s bms devresi takıp onu da tp4056ya bağlıyorlardı. Sadece bms devresi kullanarak da yapan vardı fakat yorumlarda tp4056 kullanılmazsa pilin ömrü biter veya ısınır patlar gibi yorumlar vardı. Benim bideoda izlediğim tp4056lar korumasızdı. Ben korumalı almışım. O da zaten çalışmıyor. Bozuk ürün göndermişler değişime yolladım.

Ben bir de yedek olarak 1s bms devre de aldım. O da 1s 15A.

Tek pille gücü yetersiz gelir diye aklımda 2s mbs devresi kullanıp tornavida motorunu 4v yerine 8v gerilimle çalıştırmayı planlıyordum. Bazı kişiler motoruna zarar verir demişler fakat ben ayarlanabilir güç kaynağı ile sert tahtaya vidalama yapacağım zaman direk 24v veriyorum sıkıntısız çalışıyor. Neyse olmazsa tp4056 devresini hiç kullanmadan direk 2s bms ya da 1s bms devresi kullanıp çalışmamı yapayım fakat şarja taktığımda dolduğunu nasıl anlayacağım onu kestiremedim.

sizin 4.8voltluk şarjlı tornavida gördüğüm kadarıyla tp4056 modüle bağlanmış tek bir pil çalışması mümkün görünüyor.
çünkü ben de yıllar önce benzer bir şarjlı tornavidanın çok çabuk tükenen pillerini çıkarıp birkaç traşlama ile tp4056 modülle birlikte tek pili pil yuvasına sığdırmış ve tp4056 modülün şarj girişi için uygun delik açmıştım.
sıkıntısız hala kullanmaktayım.

Son düzenleme:
sizin 4.8voltluk şarjlı tornavida gördüğüm kadarıyla tp4046 modüle bağlanmış tek bir pil çalışması mümkün görünüyor.
çünkü ben de yıllar önce benzer bir şarjlı tornavidanın çok çabuk tükenen pillerini çıkarıp birkaç traşlama ile tp4056 modülle birlikte tek pili pil yuvasına sığdırmış ve tp4056 modülün şarj girişi için uygun delik açmıştım.
sıkıntısız hala kullanmaktayım.
Tp4650 1 amper çıkışı yetiyor mu abi ? Çünkü ben ayarlanabilir güç kaynağı ile tornavidayı elimle durdurmaya çalıştığımda 3amper felan çekiyor.

8.4 voltluk bir gerilimi 4.8voltluk bir motora bağlarsanız motorun cinsine ve kalitesine göre motor zarar görebilir de görmeyebilir de. zarar görmüyorsa gereğinden çok hızlı dönebilir. motorda alışık olmadığınız bir koku gelirse motor sargılarının ısınmadan dolayı verniklerini eritip kısa devre yapar ve motor yanar. bu yüzden kesin bir şey diyemem.
Tp4650 1 amper çıkışı yetiyor mu abi ? Çünkü ben ayarlanabilir güç kaynağı ile tornavidayı elimle durdurmaya çalıştığımda 3amper felan çekiyor.
bu şarjlı tornavidanın çalışması için orijinal pilleri 4.8voltluk bir gerilim ve anlık akım sağlayacak şekilde planlanmış.
motor ve redüktörünün tork değerlerine uygun bir durum bu.
daha yüksek bir gerilim bence gereksiz ve bu yüksek gerilimi düşürmek için voltaj düşürücü bir modül taksanız yuvaya sığmaz hale gelir ve şarjlı bir tornavidayı kablolu hale getirmiş olursunuz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,986
Son üye
ferhatyigit

Yeni konular

Geri