Lambalarda Kondansatör Hesaplama

AIRR

Üye
Arkadaşlar benim sorumlu olduğum yerlerin çoğunda lambalar bağlı yanlız sadece basit bir panoyla devreyi kurmuşlar. Ben bunların hep üstüne geldim.bu lambaların olduğu yerlerde Metal-Halide ampül takılı. Sayaçlarımız okuduğumuzda bir ay aktifde bir ay reaktifde. böyle yerlerde hesaplama nasıl yapılıyor acaba bir kaç yere baktım.
ÖRNEK:Aktif gücü : P=1000 kW
cosØ1=0,7 olan sistemi, cosØ2=0,96 yapmak için gerekli kondansatör gücünü hesaplayalım.
bu örnekte anlayamadığım cosQ1=0,7 olan sistem diyo bunu anlayamadım arkadaşlar benim gördüğüm panolarda ampermetre bile yok bu nasıl bulunuyo acaba bana yardımcı olurmusunuz. Mesela en son baktığım yerde 12 tane 400w. metal-halide ampül takılı buna nekadarlık sabit kondansatör bağlamak lazım bu konuda bir an önce yardımcı olursanız sevinirim yoksa yine reaktife giriyo :):):)
Birde motorlardada hesaplama aynı mı oluyo acaba mesela 11Kw. motora ne kadarlık sabit kondansatör bağlanır

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ekteki dosyada gerekli kondansatör değerleri var. Umarım işinizi görür.

Ekli dosyalar

• LAMBALARDA KULLANILMASI GEREKEN KONDANSATÖRLER.rar
    3.5 KB · Görüntüleme: 367
Sn. AIRR

Sn. genç arkadaş'ın gönderdiği döküman işinize yarayacaktır. Ayrıca Aydınlatma Sistemlerinde Kompanzasyon konulu bir makale gönderiyorum. Ek olarak faydalanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Aydınlatma Sistemlerinde Kompanzasyon.rar
    90.2 KB · Görüntüleme: 201
manyetik balastların yaklaşık cosQ leri 0,60 civarınradır.bahsettiğiniz cosQ=0,7 sistemler için ön görülen yaklaşık bir değerdir.
kondansatör hesabına gelince:
p=400w
cosQ1=0,60
cosQ2=0,99
tanQ1=1,33
tanQ2=0,14
Q var=PX(tanQ1-tanQ2)
Q var=400 x (1,33-0,14)
Q var=476 VAR

12 adet 400W'lık lamba eşit olarak 3 faza dağıtıldıysa faz başına 4x476=1904 VAR
yani 1 adet 5 kvar,1 adette 1 kvar lık kondansatörü 3 faz olarak bağlarsan faz başına 2kVAR
düşerki bu da sizi cezadan kurtarır zaten 100/1600=%6 kapasitif yazar

11kw motor için de motorun etiketinden cosQ1 değerini bul ve yine aynı yöntemle hesapla cosQ2 yi 0,99 olarak al.

Son düzenleme:
Iyi çalışmalar arkadaşım..
Bu formül deki tanq1 ve tanq2 değerlerini nereden elde ettiniz söylermisiniz.. Teşekürler..

cosQ1=0,60
cosQ2=0,99
tanjantını alırsan tanq1 ve tanq2

korkmaz arkadaş açıklamış yinede tekrar edeyim istersen ama anlamadığım şu tanjantlarmı nerden geldi diyorsun yoksa değerlerimi?
0,60 değeri 53,13 derecenin cosinüsüdür
0,99 değeri 8,1096 derecenin cosinüsüdür

tan53,13=1,33

tan8,1096=0,14

arkadaşlar sonsuz teşekkürlerim hepinize ve site yetkililerine bu siteden çok şey paylaşarak öğrenmiş bulunmaktayım kafamdaki soru işaretlerin hepsini buradan çözdüm ben elektrik teknikeri olarak okuldan hariç buradaki arkadaşlarında tecrübesinden yararlanarak daha çok bilgi edindim hepinizden allah razı olsun

ayrıca anlamadığım bir şey varyüzde altı kapastif yazar diyorsunuz ya bunu nasıl hesapladınız bu 100/1600 nerden geldi

100/1600 ün nerden geldiğini ben de anlayamadım arkadaşlar. Cezadan kurtulmak için ne olması gerekiyor açıklayabilirseniz memnun olurum.

Forum istatistikleri

Konular
128,368
Kullanıcılar
450,242
Son üye
Zaleucus

Yeni konular

Geri