Kontrol Kalemi hakkında

Dediğim gibi hava iletkendir :D kontrol kalemini arkasına dokunmada faza değdirirsek yanmaz çünkü yüzeyi küçük kontrol kaleminden havaya akım çok az sızar büyükçe bi levha bağladığınızda yanar mesela bizde levha gibi davrandığımızdan havadan toprağa minnacıkta olsa akım akar :) yanlışım varsa düzeltin

Kolay gelsin
Sn hlyhakan kontrol kaleminin arkasına faz değdirirsek yanmaması doğal tabi aynı fazlar için mesela r fazı için kontrol kalemini r fazına dokundurup arkasınıda r fazına dokundurursak yanmayacağını düşünüyorum fakat kontrol kalemini ucunu r fazına arkasınıda s fazına dokundurursak sanırım yanar veya bozulabilir:).Yada faz nötr arasına alırsak yanar.Denemedim ama mantık olarak böyle görünüyor.Birde şu varki 10000 v luk neon lambaları kontrol ederken kontrol kaleminin arkasına elimizi değdirmesekte yanıyor eğer elimizi değdirirsek çarpılırız çarpılana şahit oldum:)iletimi havadan alıyor sanırım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Dediğimi yanlış anladınız efendim kontrol kaleminin ucunu faza değdirip dokunulan uca değmezsek...

Dediğimi yanlış anladınız efendim kontrol kaleminin ucunu faza değdirip dokunulan uca değmezsek...
Tamam özür dilerim o zaman neon lamba örneği sizin sorunuza uygun olur.Mesela dokunduğunuz gerilim değeri 10000 volt olursa elinizi dokunmadan biraz yaklaştırırsanız hafif hissedebilirsin:) yıldırım olayının aynısı yani yıldırımın havanın direncini aşması olayı.

vallahi ben artık bişey diyemeyeceğim. binbaşı hocamız o kadar açıklama yaptı. bu yazdıklarımızı okursa bu sefer bizi topa tutar...:D;)

Tamam özür dilerim o zaman neon lamba örneği sizin sorunuza uygun olur.Mesela dokunduğunuz gerilim değeri 10000 volt olursa elinizi dokunmadan biraz yaklaştırırsanız hafif hissedebilirsin:) yıldırım olayının aynısı yani yıldırımın havanın direncini aşması olayı.

220 ile çalıştırması içinse dokunulan yüzeyi büyütürsek havayla daha geniş yüzey temas edeceği için böylede yakılabilir . 10000 voltla değdirmeye bile gerek yok tabi :)

Şimdiye kadar anlattıklarınız sadece statik elektrik dengesinin iki taraf arasında eşitlenmesiyle olan yanmadır diye düşünüyorum ben yine de.Normal elektrik akımı havada asılı iken akamaz,o zaman tek faza değdiğimizde çarpılmamız gerekirdi,buradan hareket edersek,elektriğin de hiç akmayıp kalemi yakmaması beklenir.Ama sürtünme ile elektriklenmiş bir kazak,yanındaki hava moleküllerini de iyonlaştıracağından,kontrol kalemini arkasına,yalnız bu iyonlaşmış yükler (+ ve -) girerken,zaten çok az akımla ışıyan neon yanacaktır,ben de bunu evde denedim.Sn.hlyahkan'ın havanın iyonize olması (Yıldırım geçmeden önce de ayni şey olur,önce öncü küçük kıvılcımlar gidip gelir,iyice hava iyonlaşınca,açılan bu iyon koridorundan büyük deşarj kıvılcımı boşalır) dediği olay budur.Ama bizim konumuz statik elektrik değildi,normal elektrikle biz uğraşmıştık.

Ben zıplayıp da kalemin önce kuvvetli,giderek az yanmasını da yine havadaki statik elektrik yük dengesine,kütlenin büyümesinde ışığın artmasını da yine buna bağlıyorum.Ayaklar yerde iken vucut statik elektrik bakımından toprakla ayni elektron seviyesinde oluyor,zıplanılınca bu denge değişiyor,yükler kontrol kalemine tam geçince,ayaklar da yerden kesildiğinden,vücut giderek daha yüksüz hale gelmiş oluyor,ama havadaki serbest iyonlaşmış tanecikleri de büyük kütlesiyle yakalıyor,büyük kütlede bu durumda yanma daha fazla oluyor.Ben daha önceki yazımda konuyu,sadece normal elektrik açısından ele aldım,bu yüzden işin içine havadaki serbest statik yükler girerse durum değişiyor,elektrik için yaptığım bu genellemeyi burada statik elektrik için izninizle değiştiriyorum.Elektriği de,kontrol kaleminde yanması açısından direk test yaparak size söylemiş de değilim (yalnız "teorik ve mantıken" kelimesini de özellikle de kullanmıştım,hatırlayın)Sadece kişisel bir kanaatimi belirttim,kimse tarafından da yanlış anlaşılmasını ayrıca arzu etmem.

Tüm bunlar hep statik elektrikle ilgili olan deşarjlardır,elektrik akımıyla direk ilgili de değildir.Statik elektrik,akan normal elektriğin içinde de oluşup,örneğin pc kasalarında,psu kaçağında,topraklanma eksikliğinde direk olarak görülür ve tehlikeli de olur,bunu biliyoruz.Yüksek frekanslı elektromantetik dalgaları serbestçe yayınlayan bir ferrit çekirdek yakınında da,kontrol kaleminin ucu,bu kaynağa çok yaklaştığında,hiç değmese bile,içinde oluşan indüksiyon kuvvetiyle yine yanabilir,bu da mümkündür,ben bunu da deneyip gördüm.Çok yüksek voltajlı ac hatların,çok yakınında da,elektromanyetik indüksiyon prensibiyle,ucu hiç bir yere temas etmeden,içinde indüksiyon akımı oluşup yine yanabilir,bu da mümkündür.Yani kontrol kaleminin epeyce de yanma sebebi mevcut,yalnız faz-nötr arasındaki bir kapalı devrede yanmıyor,dolaylı yollardan da (Hava iyonizasyonu,çok yüksek frekanslı elektromanyetik etkilenimlerle,statik elektrik kaynaklarına çok yakınlaşmayla havadaki serbest elektronlarla,vb.) çeşitli kaynaklarla yanabiliyor.Konumuz,yalnız normal Şebeke elektriği olarak geçtiği için,ben yalnız bunun üzerinde durmuştum,yani konu daha pek çok yönden de incelenebilir,bu mümkündür.Kolay gelsin.

Normal elektrik akımı havada asılı iken akamaz,o zaman tek faza değdiğimizde çarpılmamız gerekirdi dedinizya hocam akım az aktığı için çarpılmıyo olabiliriz bence 10000 voltta değdirmeden kontrol kalemini yanacağını sanmıyorum yüksek frekanslarda iyonlaşma olduğun için kontrol kalemi yanar örneğin 90 volt çıkışlı tens cihazı yapmıştım frekans 1 khz olduğunda tens pedlerine kontrol kalemine dokunmadanda yakabiliyor ancak frekansı 100 hz ye düşürdüğümde kontrol kalemi ancak pede değince yanıyor

090420131290.jpg
örnek olarak çıkış voltajı 90 frekans 1 khz ve kontrol kalemi dokunmadan yanıyor tvlerin yüksek voltaj trafosuda yüksek fraknstan dolayı elektron salınımından kalemimizin lambasındaki gazı iyonlaştırdığı için yaktığını düşünüyorum

Neon tüpün yanması için en az 90-120 volt olması gerekiyor.Belirli bir uzaklıktan daha fazla uzaklıkta,bu 90-110 volt gerilim olmazsa,hiç yanmayacağını da ben iddia ediyorum.Bu helyum-neon gaz laseri olsa,dediğiniz doğru olur,üzerine bobin sarılıp bobinlere yüksek gerilimin direk verilmesinde,kırmızı renkli laser ışığı oluşur.Ben kapalı neon tüpünün,havadan tecritli bu tüpün,daha ziyade,yüksek frekanslı elektromağnetik alanların,kontrol kalemi metal ucunda,anten görevi de yaparak,ayrı bir gerilim indüklediğinden,gazın kendi içinde direk olarak etkilemesiyle birlikte,bir toplamla ayrıca bunun yandığını düşünüyorum.Zaten normal elektrikteki 50 hz.lik bu frekans değeri,eğer bu kadar düşük olmayıp çok yüksek olsaydı,o da çok yakın mesafelerde ve hiç değmeden kontrol kalemi içindeki neonu kolayca yakabilirdi.Bunu tam anlamak için neon tüpü yalnız,tek başına çıkarıp,bunu bir YF kaynağına iyice yaklaştırmak gerekiyor.

Az önce bu testi evde cep tel ile yaptım,neon lamba tek başına hiç yanmadı,çünkü cep telefonunun YF'lı Mikrodalga yayın gücü,arama sırasında dahi,milivatlar derecesinde kalıp,daha düşüktür ve dışarıya fazla elektromanyetik dalgayı da bu yüzden veremiyor.Bu nedenle de lambayı direk olarak yakamıyor.Ama bir mikrodalga fırına koyduğunuzda ise,en düşük kademede dahi neon tüp,yanıp kısa sürede bozuluyor.Yani merak edenler mikrodalgada hiç denemesin,lamba bu çok fazla YF mikrodalga güçle patlayıp kullanım dışında kalıyor,haberiniz olsun.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Öncelikle binbaşı hocam konuyu daha anlaşılIr hale getirdiniz için teşekkürler.Şimdi aklıma şu geldi biz kontrol kalemine ayağımızda yalıtkan ayakkabı olduğu halde dokunduğumuzda yanıyor tamam peki elimizi faza direk dokunduğumuzda yalıtkan ayakkabı ile neden çarpılmıyoruz. not: sağlam bir ayakkabı için düşünelim.

Sn.veysel28,bu durumda da vücudunuzdan eser miktarda bir akım şiddeti (Amper) aslında tamamen geçiyor,çünkü yalıtkan maddelerde de tam mükemmel bir yalıtkanlık yoktur.Çok yüksek omaj değeri bunlarda hep vardır,ama sonsuz omaj değeri gibi mükemmel olan bir direnç değerleri,hiçbir zaman ideal olarak da bulunamaz.Bundan dolayı I=V/R'ye göre çok düşük de olsa,bunlardan bir akım geçmekte,ama bu sizi rahatsız edip de ayrıca öldüremeyecek şiddette çok azdır (30 mA < I )

Ancak bu akım,bir neonun yanması için yeterlidir,neonun yanmasına,havadaki statik yüklerin deşarjı gibi eser miktardaki elektrik yükü (Elektronlar veya + yüklü parçacıklar) dahi kafidir.Yani vücudunuzdan,bu çok iyi yalıtkan dediğiniz ayakkabının,yüzey yalıtkanlık direncini aşan elektronların çok azı bile geçse,bu neonu yine de yakabilir,ancak sizi çarpıp da asla öldüremez.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,258
Kullanıcılar
450,082
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri