Üçlü priz sorunu

zehdensev

Üye
Merhaba yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. Bende üçlü priz var faz ve notrunu hiç bir şey takılı değilken kontrol kaleminde doğru çalıştığını gösteriyor. Ama örneğin şarj aletini takınca ikisine de faz geliyor ve şarj işlemini baslatmiyor. Duvardaki prizde sorun yok. Ama herhangi bir şey takınca 3lu prize faz yani elektrik geliyor iki tarafına da. 3lu prizin içini açtım baktım kablolarında sorun yoktu. Başına gelmiş ve çözümünü bilen arkadaşların yardımını bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba sevgili ustam. Üçlü uzatmalı prizin kablolarında içten kablo kırığı (kopması) durumu 3'lü uzatmanın iç iletim kablolarında bulunuyor. Genellikle topraklı fiş veya uzatmalı topraklı prizin kablolarında bu üçlü prize çok yakın noktalarda oluşan sert bükülmelerin nedeniyle içten kablo kırıkları oluşur. Kordon bu noktalardan 1-2 cm içten kesilip bu sorun açıkça da görülebilir. 3 kablodan toprak, faz ve nötürü taşıyan hangi kabloda kırık olduğunu anlamanız için bir avometreyle kablo uçlarından boydan boya 3 ayrı iç kablo için omaj ölçümünü yapın, bu 3 iç kablodan (faz-nötr-toprak) hangisinde içten bir kablo kırığı varsa dijital avometreyle sesli omaj ölçümünde buzzer sesi hiç duyulmayacak veya omaj değeri sıfıra yakın sayısal değerlerinde ölçülemeyecektir. Kolay gelsin.

merhaba güzel insan, uzatma ara kablolarında yaşanan hoş olmayan bir durum. çözüm eğer kırık/kopuk yeri bilemezsek kabloyu değiştirmekten başka çözümü yok. peki kırık yer nasıl bulunur? benim bli bli dediğim kablo faz test cihazı ile kablodaki fazın sağlamlığını test edebilirsiniz.
https://www.trendyol.com/usin/temas...ekktorlu-voltaj-test-cihazi-aleti-p-443619435
verdiğim linkteki sadece örnek göstermek içindir. benim işime yaradı, umarım sizin de işinize yarar. unutmayın sadece fazı okuyor. kabloyu uzattınız kablo boyunca ötecek olursa, kabloyu fişini söküp ters takarak tekrarlayınız.

Merhaba yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. Bende üçlü priz var faz ve notrunu hiç bir şey takılı değilken kontrol kaleminde doğru çalıştığını gösteriyor. Ama örneğin şarj aletini takınca ikisine de faz geliyor ve şarj işlemini baslatmiyor. Duvardaki prizde sorun yok. Ama herhangi bir şey takınca 3lu prize faz yani elektrik geliyor iki tarafına da. 3lu prizin içini açtım baktım kablolarında sorun yoktu. Başına gelmiş ve çözümünü bilen arkadaşların yardımını bekliyorum.
Kablolardan biri kopuk olunca sağlam kabloya faz denk gelirse her iki uçta da faz görürsün.

Çözümü: Bir avometre bulup vizıltı dediğimiz yani omaja alıp kabloyu ölçmen gerekir.. Hangi renkte ses gelmiyorsa kabloyu kısım kısım hareket ettirerek kopuk yeri bulabilirsin.

Kontrol kalemiyle iş yapılmaz, kontrol kalemine güvenilmez. Al eline multimetre adam gibi ölç. Önce enerjisizken buzzer konumunda kontrol et.

Kablolardan biri kopuk olunca sağlam kabloya faz denk gelirse her iki uçta da faz görürsün.

Çözümü: Bir avometre bulup vizıltı dediğimiz yani omaja alıp kabloyu ölçmen gerekir.. Hangi renkte ses gelmiyorsa kabloyu kısım kısım hareket ettirerek kopuk yeri bulabilirsin.
Kablolardan biri kopuk olunca sağlam tarafa faz denk gelirse 3lu prizde her 2 tarafta nasıl faz görülür.kisa devre olmadan veya ardaa fiziksel temas olmadan bu nasıl olur .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri