kondansatör seçimim hakkında bilgi istiyorum

Trkylmz1

Üye
Arkadaşlarım ustalarım merhaba hayırlı işler öncelikle kompanzasyon hakkında uygulamam akabinde pek bilgim olmadıgını söylemek isterim benim sorum ;

--4 adet 22 kw yıldız üçgen bir pano yapacagım burda Şebeke demarajından kurtulmak için kondansatör takabilirmiyim panoya ?
--Takabiliyorsam bu kondansatörleri neye göre secmeliyim?
--Nasıl bağlamalıyım ?

hayırlı işler diler şimdiden teşekkür ederim..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
- 12,5 kvar kondansatörü,ayrı bir kontaktör üzerinden doğrudan ana devre üzerine ve devreye motorla birlikte girip çıkacak şekilde bağlamanız gerekir.Yanlışlıkla,3 kuruş kar edeceğim diye motor uçlarına bağlamayın.Kondansatör devresine 3x25 amp,10kA,C tipi trifaze sigorta koyun.
Kontaktörünüz,12,5 kvar kompanzasyon kontaktörü olacak.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2018-06-29-08-36-59.png
    Screenshot_2018-06-29-08-36-59.png
    136.7 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
ustam çok teşekkür ederim birazda internetten arastırma yaptım sizinde söylediklerinizle pekiştirince anladım durumu motora göre kondansatör seçimini anladım sadece kondansatöre göre otomat seçimi kaldı teşeşkkürler,

- 12,5 kvar kondansatörü,ayrı bir kontaktör üzerinden doğrudan ana devre üzerine ve devreye motorla birlikte girip çıkacak şekilde bağlamanız gerekir.Yanlışlıkla,3 kuruş kar edeceğim diye motor uçlarına bağlamayın.Kondansatör devresine 3x25 amp,10kA,C tipi trifaze sigorta koyun.
Kontaktörünüz,12,5 kvar kompanzasyon kontaktörü olacak.
Sami Hocam ; sevdiklerinizle beraber sağlık ve afiyetle nice Bayramlar dilerim. Sakıncası yoksa bu programın adı ne ? Play store de

Teşekkür ederim,bilmukabele.Program giriş
sıralı aşağıdadır.

Ekli dosyalar

• 1-Mobile Electrician.jpg
    1-Mobile Electrician.jpg
    227 KB · Görüntüleme: 20
  • 2-Güç faktörü düzeltmesi.jpg
    2-Güç faktörü düzeltmesi.jpg
    223.9 KB · Görüntüleme: 18
  • 3-MOTOR.jpg
    3-MOTOR.jpg
    190.5 KB · Görüntüleme: 15