kondansatör devreye girdiğinde aktif değer ilerlermi?

ramoli35

Üye
arkadaşlar diyelim bi cihazınız çalışıyor.saatde 5kw aktif güç tüketiyorsunuz.kompanzasyonunuz bu sırada devredışı.devreye bir adet kondansatör girdi.mesela 5 kvarlık bi kondansatör olsun.bu kondansatörde sonuçta bi akım çekiyo nihayetinde.bunun devreye girmesi aktif bedel i etkilermi.saatde harcadığımız 5kw artarmı?:eek: yardımcı olursanız sevinirim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kondansatöre parelel bağlı olan deşarj dirençlerinin gücüne ve kondansatörlerin ideal bir kondansatör olmayıp bir direnci olmasına bağlı olarak aktif değer yazar.

sy hemmuhhemtek sizin haklılık payınız var düşünülen ihtimal yok denecek kadar düşük daha bügün sayac arızasından dolayı sayacı test etmek zorunda kaldım 5 kvar kondansatoru bağladım sayacın reaktif vede kapasitif hanesi (sayac arızalı oldugu için reaktıfde) enerji tüketimi varken aktif enerji tüketimi 0 olarak yanı aktıf endeks hiç ama hiç ilerlemedi test ise 1,5 saat sürdü.

Arkadaşlar ben size kısaca özetliyeyim. Çalışırken ısınan herşey aktif enerji harcar. Bu değerler çok az olsada kondansatörlerde de aktif enerji harcar. Deşarj dirençlerini bile daha hesaba katmıyorum tabiki.

Sn 3elibrahim; bu harcama çok düşük olduğundan dolayı sayaçlar bu değerleri hissetmeyebilirler.

ya öncelikle şu bilinmeli Aktif hiçbirşekilde ilerlemez,etkilenmez.Madem etkilerse ki olmazda ozaman biz ev hattınada komp.yapalım kondanstör gflaan bağlayalım.olurmu böyle birşey? olmaz.o yüzden kondansatörle komp.Uygulamasıdna endüiktüf ve kapasitif etkilenir aktife birşey olmaz

Kondansatör ler devredeyken harcanan aktif enerji hatta dahada azaltır.iyi çalışmayan bir kompanzasyon elk. Faturalarımızın kabarmarına sebeb olur.

ya öncelikle şu bilinmeli Aktif hiçbirşekilde ilerlemez,etkilenmez.Madem etkilerse ki olmazda ozaman biz ev hattınada komp.yapalım kondanstör gflaan bağlayalım.olurmu böyle birşey? olmaz.o yüzden kondansatörle komp.Uygulamasıdna endüiktüf ve kapasitif etkilenir aktife birşey olmaz

Aktif azalır demiyor arkadaşlar zaten, az da olsa iç kayıplardan dolayı artar diyorlar. Isınan herşey aktif kayıplara sahiptir mantığını sn Tossun vermiş zaten..

Aktıf sayac yazmaz ama, yazmaz derken devreye fazla kondansatör alırsak bu seferde eger kapasitif sayaç varsa; kapasitif cezaya gireriz..

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri