Sigara kokusunu yok eden devre yapımı.

çok ilginçmiş yaa sigara kokusunu da yok ediyor artık elektronik yok daha neler :)

sn jackal183 insanlığın temeli doğadır dersem yanlış olmaz.
Allah insanlar için ne gerekiyorsa yaşadığımız dünya içerisine sığdırmış. Bizim yapmamız gereken bu malzemeleri doğru sırada doğru zamanda kullanmak. Elektronik kompanentler silisyum malzemeden üretiliyor. Silisyum nereden geliyor derseniz oda sahildeki quartz kumundan geliyor. Ne kadar ilginç değil mi? Bir kum tanesi bile insan hayatını değiştirmeye yetiyor.

Arkadaşlar merhaba.Biliyorum konunun üzerinden çok uzun zaman geçmiş ama yeni üye olduğum ve böyle bir devreye yeni ihtiyaç duyduğum için konuyu yeni gördüm.Resimdeki devre şemasını yapan varmı ve işe yarıyormu ? Eğer devre çalışıyorsa çıkışta 7.5 kvluk gerilim elde edileceğine göre çok etkili bir sonuç vermesi gerekiyor.Buna göre ortalama 25 metre karelik bir odada ne sıklıkla çalıştırılması gerekir ? Bu devreyi muhabbet kuşu üretimhanesinde kullanmayıda istiyorum.Üretimhane 100 metrekare ve içeride 100 civarında kuş var.Acaba kuşlara bir zararı olurmu yada yararı olurmu ? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Gerilim katlayıcılarda(Marx generatörü) diyotların ve kondansatörlerin her basamak için; 1 adet kullanımı yerine seri kullanımı gerekmiyor mu?
1N4007 önerilmiş ki 1000 volt taşıma kapasitesine sahip, 220V için 4. basamaktan sonra gerilim 1000V üstü bir değere ulaşacak ve diyot delinecek. Keza kondansatörler içinde aynı durum geeçerli.
Atladığım/bilmediğim bir nokta mı var?

Gerilim katlayıcılarda(Marx generatörü) diyotların ve kondansatörlerin her basamak için; 1 adet kullanımı yerine seri kullanımı gerekmiyor mu?
1N4007 önerilmiş ki 1000 volt taşıma kapasitesine sahip, 220V için 4. basamaktan sonra gerilim 1000V üstü bir değere ulaşacak ve diyot delinecek. Keza kondansatörler içinde aynı durum geeçerli.
Atladığım/bilmediğim bir nokta mı var?

Yazdıklarınızda haklı olabilirsiniz.Bunu anlamanın tek yolu denemek.Ben devrenin montajını yapmayı düşünüyorum.Zaten düşük maliyetli bir devre.Bence denemeye değer.

yıllar önce benzer bir cihazın orjinalini almıştım (yurt dışından özel getirtilmiş) o zamanlar istediğimiz her ürünü bulamıyorduk,ilk başlarda çok hoşumuza gitmişti ve gerçekten bir temizleme görmüştük sonrasında baktık ki duvarlar siyahlaşmaya başladı bu cihaz sanki tüm duman ve benzeri maddeleri duvara,perdelere eşyalara yapıştırıyor,sonrasında kaldırmak zorunda kaldık o cihazın uç kısmında 5 adet iğne bulunuyordu bir şeyi bu uçlara yaklaştırdığımızda "sıs" şeklinde ses çıkarıyordu,sonraları cihazı merak edip açtığımda içinde yüksek voltajlı çok sayıda kondansatörler olduğunu gördüm ama başka ne vardı işin gerçeği hatırlamıyorum,eğer bu şeması verilen cihazda böyle bir olumsuzluk yaparsa baştan sorun olacağını söyleyebilirim ama kimse yapıp deneyimlerini aktarmamış ben de sadece ek katkı olması açısından yazdım

ben bu devreyi yaptım. çalışıyor. 35m2 lik odamın kokusu değişti. aynen yağmurlu havalardaki şimşek çakmasından sonra oluşan koku oluşuyor. (Bolu dağındayken hatırlarım o kokuyu)

sormak istediğim merak ettiğim bir sorum var.
çıkışa konulan voltaj koruma dirençlerini iptal edersek cihazın daha yüksek voltajlı ve daha fazla iyon üretmesini sağlamaz mıyız? tabi çarpılmalara karşı dikkatli olarak.

ben dirençli ve dirençsiz şekilde devreyi uyguladım. dirençli halinde parmağımı ıslatıp iğnenin ucuna 3-4mm kala mesafeye yaklaşınca sssss diye bir ses bir anlık gelip kayboluyor. kısa bir süre sonra işlem aynı şekilde devam ediyor. iğneye dokununca herhangi birşey olmuyor.

fakat dirençleri iptal ettim. parmağımı ıslatıp iğneye yaklaştırınca 3-4mm kala çıtt diye bir hafif çarpılma oluyor. buda bana sanki dirençli haldeyken devrenin voltaj kaybettiğini düşündürdü. bilmem yanlışmıyım.
yorumlarınızı yardımlarınızı beklerim.
(aman dikkat ayağınızda plastik terlik olsun.)

saygılar.

Son düzenleme:
Bildiğim kadarı ile bu devrenin çalıştığını çıkan 'sss' sesi ile anlıyoruz ama dirençlerin performansı düşürdüğüde doğru olabilir.Bence dirençli ve dirençsiz olarak odanın havasını en kısa zamanda hangi halde değiştşğine bakıp ona göre dirençleri çıkartın veya ilave edin.

evet dirençli ve dirençsiz olarak 2 gün denedim. sanki dirençsiz haliyle daha çok koku veriyor gibime geldi. fakat direçsiz haliyle tehlikesi fazla. ama şuda var devreyi plastik kapalı bir kutuya (iğneler için delikler açılarak) yerleştirirsek çarpılma tehlikesi kalmaz gibime geliyor.

halen direçli mi dirençsiz mi kullanayım diye karar veremedim. iyon detektör devreleri var. bi tane yaptım fakat ya devre çalışmadı ya da sadece odada negatif iyon olup olmadığını gösteriyor.

sn. katana
evet devrenin voltajı katlanarak devam ediyor. fakat devre elemanları bırakın patlamayı hiç ısınmıyor bile. beni birçok kez feci çarptı. Allah tan ayaklarım çıplak değildi :) hele dirençsiz haliyle daha çok çarpıyor.

saygılar.

evet dirençli ve dirençsiz olarak 2 gün denedim. sanki dirençsiz haliyle daha çok koku veriyor gibime geldi. fakat direçsiz haliyle tehlikesi fazla. ama şuda var devreyi plastik kapalı bir kutuya (iğneler için delikler açılarak) yerleştirirsek çarpılma tehlikesi kalmaz gibime geliyor.

halen direçli mi dirençsiz mi kullanayım diye karar veremedim. iyon detektör devreleri var. bi tane yaptım fakat ya devre çalışmadı ya da sadece odada negatif iyon olup olmadığını gösteriyor.

sn. katana
evet devrenin voltajı katlanarak devam ediyor. fakat devre elemanları bırakın patlamayı hiç ısınmıyor bile. beni birçok kez feci çarptı. Allah tan ayaklarım çıplak değildi :) hele dirençsiz haliyle daha çok çarpıyor.

saygılar.

Eğer iğneleri delikli plastik bir kutuda montelersen dirençlere ihtiyaç kalmaz.Kullanılan dirençler gerilim ve akımı bir miktar düşürerek çarpılmayı hafifletiyor.Devreye eğer diyot ve kondansatörlerden ilave edersek çok çok daha yüksek voltajlar elde edebiliriz.Devre elemanlarının patlamaması ve ısınmamasının sebebi devreyi dikkatli incelersek diyot ve kondansatörlerin seri bağlanmasıdır.Bu seri bağlantıya devam edersek yukarıda bahsettiğim gibi çok çok yüksek voltajlara ulaşabiliriz.Böylelikle devre çok daha etkili çalışabilir.Belki ihtiyacı olan arkadaşlar olabilir.

Sevgili lobokontrol yapmış olduğun iyon dedektör devresinin şemasını rica etsem [email protected] adresine gönderebilirmisin yada devre şemasının linkini verebilirmisin ?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri