Değeri bilinmeyen kutupsuz kondansatorun degerini bulma

mandalina_

Üye
Arkadaşlar konunun yerisi burası mı degil mi bilmiyorum ama kafama bişey takıldı.
Geçen hafta bi elektronikçiden 220 voltla çalışan ve içinde 6 adet led lambası bulunan renkleri sırayla degişen çin malı bi gece lambası aldım.İçini açıp inceledim
İçinde 2 tane kondansator direnç diyotlar ve ledler var.Kondansatorun Birisi kutuplu digeri kutupsuz
Kutupsuz olanın üzerinde deger sayı rakam vs yazmıyor.O kondansatorun degerini nasıl bulabilirim o devrede?
Bi de o üzerinde rakam sayı vs yazmayan şeyin kondansator oldugundan emin degilim.Dikdörtgen şeklinde ve kiremit renginde bi parça.Bu konularda acemi oldugum için sordum.Yardım eder misiniz?Onun degerini bulabilirsem devreyi çizip burda paylaşcam

Son düzenleme:
Digital avometrelerin bir kismi artik kondansator hatta enduktans bile olcebiliyor.

Bahsettigin kondansatorun degerini bu tip bir olcu aleti ile olcebilirsin.

elemanın resmini siteye ekleyebilirsen kondansatör olup olmadından emin oluruz kiremit rengi demişsin (seremik kondansatör) olabilir. seramic kondansatörler yuvarlak olucak diye bi kural yok

ayrıca elinde multimetre varsa ve özelliklerinin arasında kapasite ölçme özeliği varsa 2n-20uF arasında ölçebilirsin yada üstünde renk varsa renk konuyla bulabilirsin

Ekli dosyalar

• IMG_0812.jpg
    IMG_0812.jpg
    112.9 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
korkmaz;
teşekkürler gösterdigin multimetreden alcam;)

bahsettiğiniz kondansatör olma ihtimali büyük eğer devrede trafo yoksa o kondanstör 220 voltu daha düşük değerli ac gerilim elde etmek icin kullanılan bir malzemedir.burada kondansatörün ac devreye gösterdiği direnc olan xc hesaplanarak voltajı ayarlamakta kullanılıyorlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri