kompanzasyon tutmuyor

jandarma

Üye
ben vanda bulunuyorum burada 70'e yakın yerimizvar ve voltajlar dengesiz olduğu için 0/0 20'yi tutturamıyorum ve farrklı yerlerde olduğu için ulaşımda zor herbirinde 45 KVA regülatör var çevre aydınlatma 2 fazdan gidiyor kurulu güç ise 40 KVA fakat yükler indiktüf mono faze RGKR taktım (akım trafosuda 75/5) sayport ve entes ama yinede reaktif bedel çıkıyor bu trifaze RGKR kullanırsam nasıl bağlamalıyım bu konuda değerli bilgilerinize ihtiyacım var şimdide teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çevre aydınlatmalarda,lokal kompanzasyon yapmanızda yarar var.Yükleriniz, muhtemelen
dengesiz.Bir analizör veya analizör görevi de yapan kompanzasyon rölesi kullanarak,mono-
faze ağırlıklı kompanzasyon düşünmenizde yarar var.Varkombi-12,Entes RG3-12 C/CS,
Tense gibi röleler kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Sistemde monofaze kondansatör gurupları kullanmalısınız ve reaktif güçkontrol rölesinin dengesiz yükler için üretilmiş olanlarından kullan malısınız. Örneğin entes rg3-12c gibi

Sistem kesinlikle ve kesinlikle dengesiz. EKR24k ile sistemin dengesizlik miktarını ölçebilir, çözüm bulabilirsiniz.

Kompanzasyonda 2 önemli dikkat etmeniz gereken husus vardır;
1-Röle seçimi
2-Kondansatör seçimi.
Anladığımı kadarıyla mesafe probleminiz var.Bu problemi ortadan kaldırmak için haberleşmeli ve her fazı ayrı kompanze eden bir röle kullanmanız lazım.Biz pano başında tel ile bölgenize teknik destek verip koymanız gereken kondansatörleri size söyleyebilirz.Ancak siz farklı markaları kullanmışsınız.O firmalarla görüşüp teknik destek almanız bence en iyisi.Sonuçta milli servet olmuyor deyip söküp değiştirmeden önce elinizdekiler ile çözüm yolları aramalısınız.İyi çalışmalar dilerim

Alıntı;ben vanda bulunuyorum burada 70'e yakın yerimizvar ve voltajlar dengesiz

gerilim dengesizliğinden kond. gücüde değişecektir role kond. devreye alırken gerilimide baz alması gerek bazı rolelerde bu özellik yok!!!

bağlantıyı nasıl yaparım demişsiniz normal 3 faza akım trafoları ve gerilimleri roleye girmeniz yeter
arkadaşlarında yazdığı gibi güç analizi bu zaten olmassa olmazı sistemin
eğer yükleriniz 2 fazlı ise 2 fazlı ve monofaze kond. kademeleri oluşturup kompanzasyonu yapabilirsiniz

bence bilgisayar haberleşmeli role kulllanmanız ve 12 kademe rolenin 6 kademe sini monofaze baglamanız diger kademelride 1 1,5 2,5 5 5 yapmanız yeterli olacaktır baglantısı trifaze kombi sayaç gibi dusune bilirsiniz

üç faza da üç akım trafosu ve ayrı üç röle kullanıp, kondanstörleri de 240 volt yaparsan sorunu tam halledersin.

anladığım kadarıyla dengesiz güçlerden kaynaklanan kompanzasyon sorunuz var .tek faz üzerinden kompanzasyon yapan reaktif güç roleleriyle bir sonuç alamazsınız. üçfaz üzerinden hem kapasitif hemde endüktif kompanze eden bir reaktif güç rolesine ihtiyacınız var .bnimde sizin gibi sorun çıkartan yerlerim vardı hepsinede tense taktım şimdi bi sorun kalmadı .kullanın pişman olmazsınız ...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri