kompanzasyon panosundaki pakoşalterler kendi kendine çekiyor

m_bedri

Üye
merhaba arkadaşlar. ben işyerim için yeni kompanzasyon panosu yaptım. arasıra kondansatörleri denemek için her kademeye manuel pako şalter buton ekledim. panomu manuel konuma alıp herhangi bir kademeyi çektirdiğimde otomatik konumda o kademeyle birlikte çekilen tüm kademeleri devreye alıyor. diyelim ki otomatikte 3-7-12 nolu kademeleri çekmiş olsun. ben manuelde 3 nolu kademeyi çektirirsem kendisi otomatik olarak 7 ve 12 nolu kademeyi devreye alıyor. bunların dışında birini çektirirsem. başkasını devreye almıyor. bu konuda bilgisi olan var mıdır?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Olayı biraz daha detaylı anlatsan bir fikir beyanında bulunalım ; çok aşure gibi olmuş anlattıkların :) Bu noktada kontaktör bobinleri birbirine paralel mi bağlı şüphesi doğuyor insanın kafasında ama ne alaka yani :) Ama şu da olabilir ; sen manuel olarak grup devreye aldığın anda sistemin cos fi si değiştiği için röle kendiside grup alıp çıkartıyor olabilir sisteme .

Son düzenleme:
rölede diyelim ki 3-6-8 nolu kademeler çekmiş olsun. ben geldim manuel konuma aldım kondansatörün kapasitelerini ölçecem. manuel konuma aldım rölemi. 1-2-4-5-7-9-10-11-12 nolu kademelerden herhangi birini pakoşalterle çektirirsem sıkıntı olmuyo. ama 3-6-8 nolu kademelerden birini pakoşalterle çektirirsem röle sadece o kademeyi değilde bu üç kademenin hepsini aynı anda devreye alıyor. olay bu :)

rölede diyelim ki 3-6-8 nolu kademeler çekmiş olsun. ben geldim manuel konuma aldım kondansatörün kapasitelerini ölçecem. manuel konuma aldım rölemi. 1-2-4-5-7-9-10-11-12 nolu kademelerden herhangi birini pakoşalterle çektirirsem sıkıntı olmuyo. ama 3-6-8 nolu kademelerden birini pakoşalterle çektirirsem röle sadece o kademeyi değilde bu üç kademenin hepsini aynı anda devreye alıyor. olay bu :)
Peki senin rölen manuel durumdayken nasıl grup devreye alıp çıkartıyor bu da ayrı bir muamma :) Rölenin markası ne bu arada ?

sıkıntıda o zaten onu soruyorum bende :) entes rg3-12cs

sıkıntıda o zaten onu soruyorum bende :) entes rg3-12cs

Bence üretici firmayla bir telefonla destek al ; yazılım hatasıda olabilir ; kullanım kitapcığına göre manuel modda rölenin kendi kendine grup alıp devreye çıkarması saçmalığın daniskası ; ya da sistemde oluşan harmonikler rölenin çalışmasını etkiliyorda olabilirmi bilemiyorum bu çok ütopik bir yaklaşım olur ; herşey mümkün ama dediğim gibi yetkili firmayla görüşmek en sağlıklısı.

Tamamiyle kumanda sorunu gibi geldi bana.Manuele aldığında röleden kontaktörlere gelen devreleride ayırman gerekli.Bağlantılarda problem olabilir manuele alınca enerjiyi röle kademelerinden mi alıyorsun.?

ilk defa böyle bişey geldi başıma. benim aklıma gelen şey acaba ben manuele aldığımda enerji bi yerden dönüş mü yapıyor? eğer öyleyse çektirebilir kademeleri

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri