kompanzasyon panosu bakımı?

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
selamın alykum ustalarım

işyerimizde bulunan kompanzasyon panosunun Bakım ve kontrol işlerini x bir elektrik firmasına yaptırıyorduk.
yönetim olarak karar alındı ve firmayla olan anlaşma sonlandırıldı.bu işi yapmak bize düşecek gibi görünüyor.
Ben kabaca kompanzasyonun ne işe yaradığını ve neden gerekli olduğunu biliyorum.
Ayrıca atıyorum endüktif yükselmeye başladıysa kondansatörlerde kapasite kaybı veya tamamen bozulma,
kapasitif yükselmeye başlayınca devrede sürekli kondansatör kaldığını,yani kontaktör yapışması vs gibi
bir sorun olduğunu biliyorum.(yanlış biliyorda olabilirim?)
bunların kontrolünü yapabilirim diye tahmin ediyorum..Eski işyerinde mesela manuel olarak kademeleri
devreye sokup çıkararak kondansatör üzerinde yazan akım değerine göre pensampermetre ile ölçüm yapıp O kondansaötürun durumunu kontrol edebiliyordum.
Şimdiki panoda böyle manuel olarak kademeleri devreye alıp test edebileceğim her kademeye ait bir pako şalter filan yok.Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum mesela.Role Entes RG3-12CS modeli.
Sorum şu;
*bu role ile kademelerin durumunu nasıl kontrol edebilirim?
*yapmam gereken extra bir kontrol varmı?
*kompanzasyon endüktif ve kapasitif değerleri %kaç olunca cezaya giriyoruz?
*bunun % lik hesabini nasıl yapıldığını unuttum.endüktif ve kapasitif olarak hangi durumda olduğumuzu yani?
not:burası hastane.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
selamın alykum ustalarım

işyerimizde bulunan kompanzasyon panosunun bakım ve kontrol işlerini x bir elektrik firmasına yaptırıyorduk.
yönetim olarak karar alındı ve firmayla olan anlaşma sonlandırıldı.bu işi yapmak bize düşecek gibi görünüyor.
Ben kabaca kompanzasyonun ne işe yaradığını ve neden gerekli olduğunu biliyorum.
Ayrıca atıyorum endüktif yükselmeye başladıysa kondansatörlerde kapasite kaybı veya tamamen bozulma,
kapasitif yükselmeye başlayınca devrede sürekli kondansatör kaldığını,yani kontaktör yapışması vs gibi
bir sorun olduğunu biliyorum.(yanlış biliyorda olabilirim?)
bunların kontrolünü yapabilirim diye tahmin ediyorum..Eski işyerinde mesela manuel olarak kademeleri
devreye sokup çıkararak kondansatör üzerinde yazan akım değerine göre pensampermetre ile ölçüm yapıp O kondansaötürun durumunu kontrol edebiliyordum.
Şimdiki panoda böyle manuel olarak kademeleri devreye alıp test edebileceğim her kademeye ait bir pako şalter filan yok.Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum mesela.Role Entes RG3-12CS modeli.
Sorum şu;
*bu role ile kademelerin durumunu nasıl kontrol edebilirim?
*yapmam gereken extra bir kontrol varmı?
*kompanzasyon endüktif ve kapasitif değerleri %kaç olunca cezaya giriyoruz?
*bunun % lik hesabini nasıl yapıldığını unuttum.endüktif ve kapasitif olarak hangi durumda olduğumuzu yani?
not:burası hastane.

Rölenin yukarı aşağı tuşlarıyla var kademesine gel orada kaç kvar eksik yada fazla var gözükür.Cosinüsfiyi 0,98 artı yada -0,98 daha aşağılarda görürsen muhtemelen cezadasın % 20 den .Hastane olduğu için muhtemelen kurulu gücü 50 kva nın üstüdür o zaman ceza sınırında %15 ile % 20 ye tabisin demektir ki buda cosinüsün 0,99 -0,99 olması demektir buda ceza sınırıdır % 14 e takabül eder.Cosünüsün önünde eksi işareti varsa kapasitif yönde bu işaret yoksa endüktüf yönde reaktif var demektir.

Son düzenleme:
Rölenin yukarı aşağı tuşlarıyla var kademesine gel orada kaç kvar eksik yada fazla var gözükür.Cosinüsfiyi 0,98 artı yada -0,98 daha aşağılarda görürsen muhtemelen cezadasın % 20 den .Hastane olduğu için muhtemelen kurulu gücü 50 kva nın üstüdür o zaman ceza sınırında %15 ile % 20 ye tabisin demektir ki buda cosinüsün 0,99 -0,99 olması demektir buda ceza sınırıdır % 14 e takbül eder.Cosünüsün önünde eksi işareti varsa kapasitif yönde bu işaret yoksa endüktüf yönde reaktif var demektir.
ustam teşekkür ederim..
sözleşme gücümüz 180 kW.
kva olarak kaça tekabül eder bilmiyorum.
şimdi bu hastaneye bildiğim kadarıyla zamanla bir sürü klima vs cihaz alınmış..
kompanzasyon panosunun dizaynı o zamanki güce göre yapılmış.
şimdi ben şöyle düşünüyorum.sistemdeki kondansatör gücüm uygun mu değil mi? bir
ön çalışma yaptırıp gerekirse kademeleri yeniden dizayn ettirerek ileride sorun yaşamamak adına
gerekli ölçümleri vs yaptırmak istiyorum.
şuanda gün içinde bazen kontrol ediyorum kademelerin 12 side sürekli devrede.sadece arada 1 tanesi çıkıp giriyor..ama role üzerinde herhangi bir olumsuzluk yok gibi.normal kompanasyon ışığı yanıyor.?
bu düşüncelerim için bana tavsiyeniz ne olur?

Bence ilk önce hangi yönde reaktif tüketim yapıyorsunuz onu belirleyin 180 kw sözleşme gücünüz var ise ceza limitleriniz endüktif % 20 kapasitif % 15 dir. Kondansatörleriniz kapasite kaybetmiş olabilir yada yetersiz kalıyor olabilir.Röle ekranından reaktif miktarını anlık olarak görebilirsiniz.Var kısmına gelin kaç kvar ihtiyacı var gösterir ekranda rölenin kademeleri alıp çıkarması doğru kompanzasyon yaptığı anlamına gelmez yada ışıklarının yanması o yüzden kısım kısım ilerleyerek çözüm üretilir.

Bence ilk önce hangi yönde reaktif tüketim yapıyorsunuz onu belirleyin 180 kw sözleşme gücünüz var ise ceza limitleriniz endüktif % 20 kapasitif % 15 dir. Kondansatörleriniz kapasite kaybetmiş olabilir yada yetersiz kalıyor olabilir.Röle ekranından reaktif miktarını anlık olarak görebilirsiniz.Var kısmına gelin kaç kvar ihtiyacı var gösterir ekranda rölenin kademeleri alıp çıkarması doğru kompanzasyon yaptığı anlamına gelmez yada ışıklarının yanması o yüzden kısım kısım ilerleyerek çözüm üretilir.
Ustam hangi yonde derken bunu biraz detaylandirirmisnz?
Simdi soyle de bir durum var.bu isi ben gercekten layikiyla yapabilirmiyim bunu bilmiyorum.yani suan da kontrol x bir firma tarafindan saglaniyor ve sanirim butun sorumluluk bu firmada? Bu dogrumu?.yani isletme bir cezaya maruz kalsa bu bedeli biz bu firmayami fatura etmemiz gerekli?.isleyis nasil oluyor bu durumda..simdi ben bu riski almalimiyim?.yani ben bu kompanzasyon panosunun sorumlulugunu ustume almalimiyim tam bilemiyorum..konuya cok hakim olmadigim icn isyerim benim yuzumden reaktif ceza oderse bu durum benim acimdan sikinti olur bunu da biliyorum.simdi ben mudurume firmaya gerek yok bosuna para odemeyelim,panonun bakimini ben yaparim,panoyu kontrol ederim deyipte ileride bir cezaya maruz kaldigimz zaman bu durum benim acimdan hic de iyi bir durum olmaz..bu yuzden aslinda bu konuya yeterli duzeyde hakim olmak istiyorum..sistemin ne kdar reaktif ihtiyaci oldgunu vs o sayilardan nasil anlicam vs gibi cok fazla bilgiye ihtiyacim var
Bu yuzden sizi sık sık rahatsz edicem artik ustam kusura bakmazsn artik:). Kafaya koydum ogrenecem bu isi

Ustam hangi yonde derken bunu biraz detaylandirirmisnz?
Simdi soyle de bir durum var.bu isi ben gercekten layikiyla yapabilirmiyim bunu bilmiyorum.yani suan da kontrol x bir firma tarafindan saglaniyor ve sanirim butun sorumluluk bu firmada? Bu dogrumu?.yani isletme bir cezaya maruz kalsa bu bedeli biz bu firmayami fatura etmemiz gerekli?.isleyis nasil oluyor bu durumda..simdi ben bu riski almalimiyim?.yani ben bu kompanzasyon panosunun sorumlulugunu ustume almalimiyim tam bilemiyorum..konuya cok hakim olmadigim icn isyerim benim yuzumden reaktif ceza oderse bu durum benim acimdan sikinti olur bunu da biliyorum.simdi ben mudurume firmaya gerek yok bosuna para odemeyelim,panonun bakimini ben yaparim,panoyu kontrol ederim deyipte ileride bir cezaya maruz kaldigimz zaman bu durum benim acimdan hic de iyi bir durum olmaz..bu yuzden aslinda bu konuya yeterli duzeyde hakim olmak istiyorum..sistemin ne kdar reaktif ihtiyaci oldgunu vs o sayilardan nasil anlicam vs gibi cok fazla bilgiye ihtiyacim var
Bu yuzden sizi sık sık rahatsz edicem artik ustam kusura bakmazsn artik:). Kafaya koydum ogrenecem bu isi

Kompanzasyon konusu çok zor değil fakat birçok bileşenin bir arada değerlendirilerek çözümlenmesi gereken bir konudur.Çok fazla basite alıp her şeyi üstlenirseniz çok sıkıntılı bir duruma düşersiniz eğer hastanenin ilgili firmayla sözleşmesi varsa bakım tamir yada takip gibi cezayı da ilgili firmanın ödemesi lazım.Bu konu bir yemek tarifi verir gibi bir kaç soru cevap şeklinde çözülecek basit iş değildir.Kendinizi bu konuda geliştirmeniz lazım forum da konu ile ilgili çok döküman konular var.Bunlardan faydalanıp kendinizi yetiştirmeniz lazım

Kompanzasyon konusu çok zor değil fakat birçok bileşenin bir arada değerlendirilerek çözümlenmesi gereken bir konudur.Çok fazla basite alıp her şeyi üstlenirseniz çok sıkıntılı bir duruma düşersiniz eğer hastanenin ilgili firmayla sözleşmesi varsa bakım tamir yada takip gibi cezayı da ilgili firmanın ödemesi lazım.Bu konu bir yemek tarifi verir gibi bir kaç soru cevap şeklinde çözülecek basit iş değildir.Kendinizi bu konuda geliştirmeniz lazım forum da konu ile ilgili çok döküman konular var.Bunlardan faydalanıp kendinizi yetiştirmeniz lazım
Ustam simdi benim aslinda kafamda bu konuyla alakali bazi sorular var.forumda cok detaya inilmis guzel makaleler var fakat okudukca insanin akli baya baya karisiyor.bu sorularima sirasiyla elinizden geldigince cevap yazabilirseniz benim icin cok faydali olur.aslinda soyle rolenin ayarlarini sistemi vs bir kere bana gosterebilecek birileri olsa hemen kaparim olayi.ama yok.
Sorularim;
1-isletmemizin reaktif enerjiden cezaya girip girmedigini xedas nasil anliyor.atiyorm isletme iki gun ceza sinirlarini asti sonra biz mudahale ettik ve normal degerlere indi.bu durumda bile faturaya reaktif bedeli yansiyormu? Xedasn bu kontrolu nasil oluyor?
Role kullanimi ile ilgili de bazi sorularim var fakat onlari yarina sakliykrum:)

Ustam simdi benim aslinda kafamda bu konuyla alakali bazi sorular var.forumda cok detaya inilmis guzel makaleler var fakat okudukca insanin akli baya baya karisiyor.bu sorularima sirasiyla elinizden geldigince cevap yazabilirseniz benim icin cok faydali olur.aslinda soyle rolenin ayarlarini sistemi vs bir kere bana gosterebilecek birileri olsa hemen kaparim olayi.ama yok.
Sorularim;
1-isletmemizin reaktif enerjiden cezaya girip girmedigini xedas nasil anliyor.atiyorm isletme iki gun ceza sinirlarini asti sonra biz mudahale ettik ve normal degerlere indi.bu durumda bile faturaya reaktif bedeli yansiyormu? Xedasn bu kontrolu nasil oluyor?
Role kullanimi ile ilgili de bazi sorularim var fakat onlari yarina sakliykrum:)

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım

İşletmenizin cezaya girip girmediğini Xedaş fatura dönemindeki endekse bakarak anlar.Zaten şimdi çoğu abonenin osus (uzaktan okuma ) bağlı olduğu için personelleri okumaya dahi gelmez.Sistem üzerinden okur size fatura eder.Fatura tarihleri arasında ceza oranlarının ne olduğu xedaşı bağlamaz onlar sadece fatura tarihindeki aktif reaktif oranlarına bakarlar.Atıyorum aybaşında % 30 dan cezada oldunuz fakat ay sonunda reaktifi % 14 e çektiniz bundan dolayı xedaş size cezalı fatura çıkaramaz.

Saol ustam Allah razi olsun.sen bu isi bana ogreteceksin ben buna inaniyorum.:).
Simdi rolenin Uzerinde yazan bazi birimler var bunlarin ne oldugunu ogreneyim ilk once.sirayla yaziyorum.bilmediklerimi soru isareti olarak karsina yazacam.
Oto... Sistem otomatik olarak calisiyor anlaminda.bu led surekli yaniyo.
Cos fi..ekranda cos.fi.degerlerini gosteriyor.
V..voltaj degerleri..
I... Tesisde fazlarin cektigi akimlar
W..tesiste fazlarin cektigi guc.
Var...bu degerler neyi ifade ediyor hic anlamadim.mesela l1 de 5.44,l2 de 2.00,l3 de de 555.0 yaziyor.bu degerler neyi ifade ediyor??
Bi altinda va birimi var.bundadal1 45,l2 45,l3 de 46 yaziyor.bu degerler neyi ifade ediyor?
Bunlara da bi aciklik getirebilirmisin ustam?

Kompanzasyonla alakali olarak yine
Bizim adp teki tms miz 400 amper
Disardaki kofrede 400 amper bicakli sigorta ve yine 400\5 akim trafolari var.bu akim trafolari bildigim kadariyla kompanzasyon ile alakli degil.sayac icin gerekli..bizim sozlesme gucumuz 180 kw diye biliyorum.zaten 400 amper degerini guc formulunden hespladigimda P yi 180 kw kusur bir deger buluyorum..sozlesme gucunu bu sekilde sayac akim trafolarina veya kofre amper dwgerlerine gore hesaplayabilirmiyiz.??ogrenebilirmiyiz?
Ayrica 50 kva nin altindaki sozlesme gucu olan tesislerin kompanzasyon yapma zorunlulugu var mi yok mu? Atiyorum 40 kva ise bu adamlar ne yapiyor reaktifi sebekeden mi cekiyorlar?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri