KOMPANZASYON HAKKINDA

Arkadaşlar 50 kvar bir trafo var. Bu trafoya 5 kvar sabit kondansatör bağladım 150/5 akım trafosu koydum. Entes RG12C Kontrol rölesi taktım. Akım Trafosunun değerini 20 olarak röleye kaydettim. Kondansatörleri tanıttım 12 kademe. Trafonun kurulu olduğu yer çiftlik. Bu Çiftlikte elektriğe ihtiyaç olduğunda Kol Akımları R:35 , S:15 , T:7 Amper çekiyor. Reaktif Kontrol rölesinde ekran şu şekilde kalıyor.-870 , 1000 , -132 Gibi değerde kalıyor. Hergün sayaç değerlerine bakıyorum 0,60 gibi ceza işliyor . Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. Bu Arada Monofaze kondansatörlerde var.

• kompanzasyon kurarken nelere dikkat etmeliyiz
  • Akım trafolarını nereye bağlamalıyız
  • Akım Trafosunun seçerken hangi kriterleri dikkate almalıyız
  • Kademeleri nasıl sıralamalıyız
  • 250 kVAR bir Trafo için kaç kvar lık kondansatör seçmeliyiz.
  • Entes Marka röle için hangi parametre ayarlarını yapmalıyız

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım gerilim uçlarının dogru olup olmadıgını kontrol et rölenin sol üst köşesin deki led yanıyorsa rst uçlarını degiştir akım trafosu degerinide 30 yapmalısın alıcılar geneli monafazemi....

Rölenin sol üst köşesinde led yeri göremedim.Alıcılar genelde monofaze

yani röle de gerilim hatası filan yok baglantılarda dogrumu yani..

1.Akım trafosu oranınız, 150/5 akım trafosuna göre "30" olmalıdır.
2.Kademe sayınız 12 olduguna göre, oldukca, fazla kademeyi (mesela 9 kademe) monofaze baglayın. Her 3 faza dağıtarak tabiki.Yani,
2.3.4. kademelere R_S_T fazlarına 1 kvar, 5.6.7. kademelere, 1,5 kvar , 8.9.10 kademelere, 2 şer kavaer baglayın. 1.kademeye
trifaze kondansatör baglayın. 2, kVAR, 11 ve 12 yede 5 ve 7,5 kVAR dizlimi yapmanızı önerirrim.
Tabiki arkadaşların diğer önerılerinide dıkkate alın.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri