KOMPANZASYON PANOSU KURACAM YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR

evet abi yanlışlıkla cevaplaya bastım . sildim bende sonra

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
evet abi yanlışlıkla cevaplaya bastım . sildim bende sonra

Sizi görmedim birebir konuşmadıkta ama geçenki yazışmalarımızdaki güzel üslubunuzdan dolayı güzel bir insan olduğunuzu tahmin ediyorum,sizi takdir ediyorum. Latife ettim yanlış anlamayın...

teşekkür ederim.

P=43,9kVAr
bu ifade kafa karıstırır onu diyecektim. Qc=43,91 kVAr daha iyi durur sanki.

k neyin sabitidir? hesaplamanın neresinde kullanılır? neden bilmek gerekiyor?

Son düzenleme:
teşekkür ederim.

P=43,9kVAr
bu ifade kafa karıstırır onu diyecektim. Qc=43,91 kVAr daha iyi durur sanki.

k neyin sabitidir? hesaplamanın neresinde kullanılır? neden bilmek gerekiyor?

Evet doğrudur Qc=Pxk

k sabitini kompanzasyon mantığını bilmeyen birine anlatmak bir hayli zor ayrıca trigonometri bilgiside istiyor.
k=tgfi1-tgfi2 değeridir
tgfi1=QL/P 'dir burada QL tesisin kompanzasyon yapılmadan önceki endüktif reaktif güçtür.
tgfi2=Qson/P 'dir burada Qson kompanzasyondan sonra tesisin çiktiği minik end. reaktif güçtür.
bu iki değer birbirinden çıkarılınca QL-Qson/P değeri bulunur bu değer P ile çarpılınca QL-Qson=Qc yani ihtiyaç olan kondansatör gücünü çıkar.

hım anladım abi. ben o hesaplamayı farklı yapıyorum. formulle değilde tamemen trigonometri ile o yuzden o katsayıyı kullanmıyorum. benim hesaplamam biraz uzun oluyor evet ama formulu kafada tutma zahmetinden kurtarıyor beni. :) birde tanjant falan kullanmaktan. tamamen dört işlem :)

Son düzenleme:
hım anladım abi. ben o hesaplamayı farklı yapıyorum. formulle değilde tamemen trigonometri ile o yuzden o katsayıyı kullanmıyorum. benim hesaplamam biraz uzun oluyor evet ama formulu kafada tutma zahmetinden kurtarıyor beni. :) birde tanjant falan kullanmaktan. tamamen dört işlem :)

Ben sizi bütün zahmetlerden kurtarayım o zaman uzun seneler önce excel'de yaptığım S görünür güç referanslı ayrıca P aktif güç referanslı kompanzasyon hesabı programı vektörel gösterimli. Ayrıca hazırlamış olduğum kompanzasyon sunumunu da yanında promosyon olarak veriyorum :) ekte

Ekli dosyalar

• Kompanzasyon.rar
    622.2 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Ben sizi bütün zahmetlerden kurtarayım o zaman uzun seneler önce excel'de yaptığım S görünür güç referanslı ayrıca P aktif güç referanslı kompanzasyon hesabı programı vektörel gösterimli. Ayrıca hazırlamış olduğum kompanzasyon sunumunu da yanında promosyon olarak veriyorum :) ekte
Tşk ederim Yaşlı Uzman

Birşey değil zamanında epey uğraşmışım gereğinden fazla veri koymuşum :) ama oldukça pratik bir hesap programı olduğunu söyleyebilirim. Sunumumda entesin kompanzasyon sunumundan alıntılar yapmıştım.

Hayırdır S.YENİDOĞAN küfür edilmişte RTÜK beeplemiş gibi bir mesaj olmuş :D

Eleştirmek isteyipte vazgeçtiniz ise hiç olmazsa teşekkür etseydiniz ;)
SAYIN YASLI UZMAN BUGÜN TEDASA GİTTİM AKIM TRAFO DEGERLERİNİ SORDUM DEDİKİ AKIM TRAFOSUNUN DEGERLERİNİ YÜKSEK KOYSANDA SAYAC FATURASINDA ETKİ ETMEZ BU SÖYLEDİGİ DOGRUMUDUR

SAYIN YASLI UZMAN BUGÜN TEDASA GİTTİM AKIM TRAFO DEGERLERİNİ SORDUM DEDİKİ AKIM TRAFOSUNUN DEGERLERİNİ YÜKSEK KOYSANDA SAYAC FATURASINDA ETKİ ETMEZ BU SÖYLEDİGİ DOGRUMUDUR

Çevirme oranı değişir, tüketimin neyse onu yazar.
50A yükün var 100/5A akım trafosu sekonderinden 2,5A akım akar, dönüştürme oranı 20'dir 20x2,5=50A yapar. 200/5A akım trafosu sekonderinden 1,25A akım akar, dönüştürme oranı 40'dır 40x1,25=50A yapar. Yani değişmez sadece yük akımı akım trafosu primer değerinden uzaklaştıkça minimal bir kayma hata oluşur buda faturayı etkilemez. Alakasız değerde büyük bir akım trafosu zaten koyamazsınız çünkü bu işin abonelik projesi kısmı var.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri