KOMPANZASYON PANOSU KURACAM YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR

canavar25

Üye
KOMPANZASYON PANOSU KURACAM YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR
1Cİ MOTOR 40KW
2Cİ MOTOR 2.5 KW
3 CÜ MOTOR 2.5 KW
4 MOTOR 2.5 KW
6 ADET 65WLIK TASARRUFLU AMPÜL VAR BURASI BİR MARANGOZ ATÖLYESİ DAHA YENİ KURULACAK
BUNUN İÇİN:
1.KOMPANZASYON KAC KADEME OLMALI
2. KAC KVAR OLMALI
3. MONOFAZE KONDANSATÖR GEREKİRMİ
4. SABİT KONDANSATÖR KONULMALIMI
5.AKIM TRAFO DEGERLERİ NE OLMALI
YARDIMLARINIZ İCİN SİMDİDEN TESEKKÜR EDERİM

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
trafo gücü nedir- ( akım trafosu ve sabit grup tesbiti için gerekli ) monofaze gerekli sayaç nerden ölçüm yapıyor og den ise sabit grup gerekli entes 12 rc yeterli olur gibi duruyor acem olarak bunları söyleyebilirim degerli ustalarımız daha iyi bilir

Kurulu güçleri belirtmişsiniz güzel ama talep güç nedir? yani bu motorların hepsinin aynı anda çalışma ihtimali var mıdır? en fazla kaçtanesi bir arada çalışır?
Ben 50kw talep gücüne göre hesap yapayım;
P=50kw Cosfi1:0,7 Cosfi2:0,99 k:0,88
Qc=50.0,88
Qc=43,9kVAr
1.Kademe Trifaze 10kVAr
2.Kademe Monofaze 1kVAr
3.Kademe Monofaze 1kVAr
4.Kademe Monofaze 1kVAr
5.Kademe Trifaze 1,5kVAr
6.Kademe Trifaze 1,5kVAr
7.Kademe Trifaze 1,5kVAr
8.Kademe Trifaze 2,5kVAr
9.Kademe Trifaze 2,5kVAr
10.Kademe Trifaze 2,5kVAr
11.Kademe Trifaze 5kVAr
12.Kademe Trifaze 10kVAr
Toplam kondansatör gücümüz 40kVAr. Otomatik kompanzasyon sistemine kesinlikle sabit kondansatör konulmaz. 50kw talep güç için Akım trafosu 75/5A Class:0,5

Son düzenleme:
Kurulu güçleri belirtmişsiniz güzel ama talep güç nedir? yani bu motorların hepsinin aynı anda çalışma ihtimali var mıdır? en fazla kaçtanesi bir arada çalışır?
P=50.0,88
P=43,9kVAr
1.Kademe Trifaze 10kVAr
2.Kademe Monofaze 1kVAr
3.Kademe Monofaze 1kVAr
4.Kademe Monofaze 1kVAr
5.Kademe Trifaze 1,5kVAr
6.Kademe Trifaze 1,5kVAr
7.Kademe Trifaze 1,5kVAr
8.Kademe Trifaze 2,5kVAr
9.Kademe Trifaze 2,5kVAr
11.Kademe Trifaze 5kVAr
12.Kademe Trifaze 10kVAr
Toplam kondansatör gücümüz 40kVAr. Otomatik kompanzasyon sistemine kesinlikle sabit kondansatör konulmaz. 50kw talep güç için Akım trafosu 75/5A Class:0,5

Sn.Yaşlı Uzman

cosfi1 i çalıştığım ve incelediğim projelerde 0,8 alındığını gördüm tabi bu Allah ın emri değildir muhakkak lakin sizin 0,7 almanızdaki sebebi öğrenmek istedim. Trafo gücü belli değilken akım trafosu değerini ve c değerini de nasıl belirlediniz bizlerde öğrenelim. Şimdiden teşekkürler.

Sayın butcher, YaşlıUzman soruyu soran arkadaş trafo gücünü belirtmediği için talep gücünü yaklaşık 50kw kabul ederek hesaplarını yaptığını belirtmiş. Cosfi değerini 0.7 kabul etmesinin nedeninide genelde yükler motor olduğu için almış olduğunu varsıyorum.

P=50.0,88
P=43,9kVAr
1.Kademe Trifaze 10kVAr
2.Kademe Monofaze 1kVAr
3.Kademe Monofaze 1kVAr
4.Kademe Monofaze 1kVAr
5.Kademe Trifaze 1,5kVAr
6.Kademe Trifaze 1,5kVAr
7.Kademe Trifaze 1,5kVAr
8.Kademe Trifaze 2,5kVAr
9.Kademe Trifaze 2,5kVAr
11.Kademe Trifaze 5kVAr
12.Kademe Trifaze 10kVAr
degerli ustam gördügüm tesislerde akım trafosu ve trafo gücü arasında orantı var misalen 400 KVAlık trafoya 400/5 akım trafosu baglanıyor böyle bi orantı varmı akım trafosu tesbitinde neye dikkat edilir lütfen bilgilendirirmisiniz (basit soru olarak gelebilir lütfen kusura bakmayın dikkatli olmaya çalışıyorum :))

Son düzenleme:
Akım trafosu işletmenin gücüne göre belirlenir. Sen maksimum nekadar akım çekiyorsan ona göre belirlenir. P=1.73xUxIxcosfi formülünden çekilecek akımı bulursun burdan çıkan değere görede akım trafonu seçersin.Ayrıca trafo 400kvar diye adlandıramazsın. 400kVA dersin var reaktif güç birimidir.

Akım trafosu değeri talep güce göre belirlenir ve genel olarak tesisin sayaç akım trafoları ile aynı değerdedir. Yük akımı değeri Akım trafosu primer değerine ne kadar yakınsa o derece sağlıklı kompanzasyon yapılır, bu nedenle akım trafosu değeri büyük seçilmemelidir, sayaç akım trafosu opsiyonel olarak büyük seçilmişte olabilir bu durumda kompanzasyon akım trafosunu aynı değerde seçmemek gerekir.
Projelerin genelinde mevcut cosfi1:0,7 hedef cosfi:0,99 olarak kabul edilir bu durumda k:0,88'dir.
Büyük projelerde yüklerin cosfileri ile değerlendirme yapıp mevcut cosfi1 değeri için döküm yapmak birhayli zordur, sizinki gibi küçük tesisler için bu detaylı hesaplanabilir.

Sn.Yaşlı Uzman

cosfi1 i çalıştığım ve incelediğim projelerde 0,8 alındığını gördüm tabi bu Allah ın emri değildir muhakkak lakin sizin 0,7 almanızdaki sebebi öğrenmek istedim. Trafo gücü belli değilken akım trafosu değerini ve c değerini de nasıl belirlediniz bizlerde öğrenelim. Şimdiden teşekkürler.

Kompanzasyon hesabı talep güce göre yapılır.

SAYIN USTALARIM SİMDİ BANA VERİLEN BİLGİLERİ GİDİP YERİNDE İNCELEDİM BANA SÖYLENMİS OLAN 40KW GÜCÜNDE OLAN MOTOR YANLIS BİLGİ VERİLMİŞ YANİ 1 ADET MAKİNA VAR VE BUNUN KUMANDA PANOSU VAR BUNUN ÜZERİNDE 6 ADET MOTOR VAR VE BU MOTORLAR ELLE KONTROL EDİLİYOR FAKAT BU MOTORLARIN HEPSİ AYNI ANDA CALISMA İHTİMALİ VAR DİGER MOTORLARIN HEPSİNİN AYNI ANDA CALISMA İHTİMALİ YOK YANİ KISACASI SİSTEMİN YÜZDE 80 GÜCÜ AYNI ANDA CALISMA İHTİMALİ VAR

SAYIN YASLI UZMAN BU YAPACAGIM KOMPANZASYON SİSTEMİNİN PROJESİ YOK VE TALEP GÜCÜDE ORTALAMA 40KW OLABİLİR ( YÜZDE 80 OLARAK HESAPLARSAK)
--TRAFO GÜCÜNÜ SORMUSSUNUZ BURDA ÖZEL BİR TRAFO YOK TEDASIN MAHALLE İCİN KOYMUS OLDUGU TRAFO VAR ODA ZANNEDERSEM 2000KW
--SİSTEM AG DEN OKUNUYOR OG LE ALAKASI YOK
--OTOMOTİK SİSTEMDE SABİT OLMAZ DEMİSSİNİZ GECEN SENE 2 KATLI DÜGÜN SALONU TESİSATI YAPTIM TALEP GÜCÜ ORTALAMA 55KW İDİ PANOYU BU İŞLERİ İYİ BİLEN BİR USTAYA KURDURMUSTUM GİRİSTE SABİT 2.5 KVAR KONDANSATÖR VARDI

BU ARADA İLGİNİZ VE VERMİS OLDUGUNUZ YANITLAR İÇİN TESEKKÜRLER

SAYIN USTALARIM SİMDİ BANA VERİLEN BİLGİLERİ GİDİP YERİNDE İNCELEDİM BANA SÖYLENMİS OLAN 40KW GÜCÜNDE OLAN MOTOR YANLIS BİLGİ VERİLMİŞ YANİ 1 ADET MAKİNA VAR VE BUNUN KUMANDA PANOSU VAR BUNUN ÜZERİNDE 6 ADET MOTOR VAR VE BU MOTORLAR ELLE KONTROL EDİLİYOR FAKAT BU MOTORLARIN HEPSİ AYNI ANDA CALISMA İHTİMALİ VAR DİGER MOTORLARIN HEPSİNİN AYNI ANDA CALISMA İHTİMALİ YOK YANİ KISACASI SİSTEMİN YÜZDE 80 GÜCÜ AYNI ANDA CALISMA İHTİMALİ VAR

SAYIN YASLI UZMAN BU YAPACAGIM KOMPANZASYON SİSTEMİNİN PROJESİ YOK VE TALEP GÜCÜDE ORTALAMA 40KW OLABİLİR ( YÜZDE 80 OLARAK HESAPLARSAK)
--TRAFO GÜCÜNÜ SORMUSSUNUZ BURDA ÖZEL BİR TRAFO YOK TEDASIN MAHALLE İCİN KOYMUS OLDUGU TRAFO VAR ODA ZANNEDERSEM 2000KW
--SİSTEM AG DEN OKUNUYOR OG LE ALAKASI YOK
--OTOMOTİK SİSTEMDE SABİT OLMAZ DEMİSSİNİZ GECEN SENE 2 KATLI DÜGÜN SALONU TESİSATI YAPTIM TALEP GÜCÜ ORTALAMA 55KW İDİ PANOYU BU İŞLERİ İYİ BİLEN BİR USTAYA KURDURMUSTUM GİRİSTE SABİT 2.5 KVAR KONDANSATÖR VARDI

BU ARADA İLGİNİZ VE VERMİS OLDUGUNUZ YANITLAR İÇİN TESEKKÜRLER

-Talep güç 40kw ise toplamda 35kVAr'lık bir sistem kurarsınız. 10kVAr'lık bir grubu 5kVAr yaparsınız olur biter.
-Trafo gücünü ben sormadım direk besleme olduğunu tahmin ettim. Kaldı ki Trafo olsa dahi talep gücüne göre kompanzasyon gücü belirlenir.
- 630kVA ve üzeri trafolarda O.G. abone işlemi yapılır.(Ekstra bilgi) Sizinle alakası yok.
- Otomatik kompanzasyon sistemi içine sabit grup kesinlikle konulmamalıdır. Konulmamasının nedeni rölemiz zaten ihtiyaç kadar kondansatörü devreye almaktadır. Gece ve hafta sonu gibi yükün minimum olduğu zamanlarda bağlanan sabit kondansatör sistemin kapasitif çalışmasına neden olacaktır bu nedenle son derece mantıksız ve yanlış bir uygulamadır.
- Sabit kondansatör iki durumda konulur; 1-O.G. ölçümde trafo sargılarından doğan endüktif yükü dengeleyip sayacın endüktif yazmaması için ana şalter öncesine 2- 400kVA'ya kadar olan trafolarda AG abonelikte yine aynı nedenle ancak sadece TEDAŞ istediği için trafo çıkışı sayaç öncesine konulur. Münferit kompanzasyon amacı dışında da başka hiç bir yere konulmaz, konulmamalıdır !

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri