Kompanzasyon Sorunu

Bizde fahri beye katılıyoruz amerikayı keşfetmeye gerek yok fakat kom enerji olarakta yapmaktayız en azından bilgi alabilirler bizlerdende forum sitelerinde incelediğimizde hep aynı konu var sorun olarak ceza geliyor.
Ozaman dinamik endüktif kompanzasyonu denemelisiz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Denemekten birşey çıkmaz.Ben,benzer bir tesiste,yerli ve yabancı röleler ile ( ismi gerek-
miyor,hepsi kaliteli marka ) 6 ay cimnastik yaptım.Deşarj bobinleri taktım,Ton / Tof larla
oynadım ( trifaze dengeli tesis ve 33/20 sınırlı ).6 ayın sonunda tristörlü ( o zaman Alron,
Dykom,Komenerji vs. yoktu maalesef ) CIRCUTOR ile ancak çözebildim.kaelsemih arkadaşım
çok itibar ettiğim ve bilgisine sonsuz güvendiğim bir arkadaşım.Ancak,her işletmenin ger-
çekleri de farklıdır.Deşarj bobini takviyesi,Ton / Tof sürelerini 1-2 sn yapacak röle ile de-
neme yapılabilir.Bu kadar kısa süre içerinde devreye girip çıkan kontaktör ve kondansatör-
den de nasıl hayır beklenir orası başka konu.Denemekten birşey çıkmaz ama denemesi be-
dava değil.Takdir,uygulayacak arkadaşımızın.

Değerli arkadaşlar,

Freze gören var mı aranız da? Görenler hemen cevap vereceklerdir. Freze, dakikalarca duruma göre saatlerce sürekli çalışan bir ekipmandır.

Torna gören var mı peki? Torna görenlerde aynı şeyi söyleyeceklerdir. Devir sayısı ayarlanabilen ve dakikalarca hatta ve hatta seri imalat varsa saatlerce aralıksız çalışan bir ekipmandır.

CNC gören var mı? CNC makinasında işlenen ürünün özelliğine göre içerisinde barındırdığı adım motorları ile yine aralıksız bir şekilde çalışan bir ekipmandır.

Ya kompresörleri söylememe gerek var mı?

Ben anlamayamıyorum arkadaşlar. Bu ekipmanların hiçbiri saliseler mertebesinde çalışmıyor ki, circutor veya daha başka statik kompanzasyon rölesi önerelim. Bu ekipmanlar için çok ta fonksiyonel olmayan sıradan bir kompanzasyon rölesi bile görevini başarıyla yapabilir.

Çözüm olarak akım trafoları üç fazdan ölçüm alacak, tesis analiz edilecek ve uygun kondansatörler dizilecek. O kadar!

Tristörlü sistem elbette kullanışlıdır. Ama ben önce aynı pano ve kademelerle, kademeleri hızlı devreye alan ve üç akım trafolu yeni nesil bir röle ile deneme taraftarıyım. Kaybedilecek sadece bir röle parası ve biraz emektir. Tristörlü panoya direkt geçince eski panodaki hemen hemen hiçbirşey kullanılmayacaktır çünkü.

Son düzenleme:
slm arkadaşlar 2500kVA lık bir trafomuz var nerdeyse boşta çalışacak kadar yük çekiyor sabit grubu nekadar oynadıysamda birtürlü dengeyi yakalayamadım trafonun markası ABB ve OG den ölçüm yapıyor değerlerim bunlar:aktif:25,806/reaktif:11,033/kapasitif:3,725 reaktif çok geliyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

Sayın fahri bey
selamlar bayadır görüşemiyoruz.yaptığım yorumu üstünüze almayın lütfen.alp beyin de selamları var.iyi çalışmalar dilerim

hepinize yardımlarınızı paylaştığınız için teşekkür ederim.
2 tornamdaki sabit 5kVAR kondansatörlerimi çıkarmadan panoma 50/5 3 adet akım trafosu ve 3 faz reaktif güç kontrol rölesi (entes) taktım ve işimi tamamen çözdü. reaktif oranım %55 lerden %10 a kapasitif oranımda %10 a düştü. Gidişata göre tornadaki sabit kondansatörüde çıkarmayı düşünüyorum. Tabi öncelikle cezadan yırtmalıyım :)

sonucunu merak ettim paylaşırsan sevinirim..ekleyecek birşey bulamadım iyi çalışmalar...

üç faz üzerinden kompanze etmelisiniz .ben tense rgr tavsiye ederim .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri