kompanzasyon hatası yardım lütfen..

ilk 5 kademeye 0,5kvar-0,5kvar-1kvar-1kavr-1,5kvar bağla

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
fabia ' Alıntı:
kompanzasyonda kullandığın akım trofolarının sayaç ile bir ilgisi yok.akım tarofoların değerini küçült.sabit kondansatörleri devreden çıkar.monofaz kompanzasyon yapmayı dene,tabii bunun içinde rölninde bu özellikte olması lazım.yapamıyorsan faz güçlerini dengele
haklısın teşekkur ederim arkadaşım.. yrın fabrikaya gidiyorum monifazeyi kesin denemem lazım.. dengesiz faz akımlarını ölçmem lazım umarım bi işe yarar.. teşkler..

tamer ' Alıntı:
biliyorsunuz kı akım trafoları sayaçtakı aktıf reaktıf ve kapasitif değerleri ölçer .. kompanzasyona bağlı akım trafosunu küçültürsek sayaçta yine kapasitif belkıde reaktıfe bile girer dolasıyla akım trafolarını değişmek pğek mantıklı gelmıyor..

Bana mantıklı geliyor. Arkadaşlar o uyarıyı şu nedenle yapmış zannediyorum; kompanzasyon rölesine bağlı akım trafolarını küçültmekteki amaç kondansatörleri devreye almak için daha hassas bir ölçüm yapmak.

drejfatih ' Alıntı:
tamer ' Alıntı:
biliyorsunuz kı akım trafoları sayaçtakı aktıf reaktıf ve kapasitif değerleri ölçer .. kompanzasyona bağlı akım trafosunu küçültürsek sayaçta yine kapasitif belkıde reaktıfe bile girer dolasıyla akım trafolarını değişmek pğek mantıklı gelmıyor..
haklısın ama röleye bağlı akım trafosunu küçülttüğümüz zaman ya daha fazla kondansatör devreye alacak yada daha az almış olacak dolayısıyla reaktıf ve kapasitifi çözemeyeceğiz

Bana mantıklı geliyor. Arkadaşlar o uyarıyı şu nedenle yapmış zannediyorum; kompanzasyon rölesine bağlı akım trafolarını küçültmekteki amaç kondansatörleri devreye almak için daha hassas bir ölçüm yapmak.

ArkdaŞlar ben ÇÖzdÜm galİba ama tek baŞima deĞİl sİzlerİnde yardimiyla ÇÖzdÜm bİ kaÇ gÜn daha deneme yapayim sİzlerle paylaŞacaĞim ..

Sn.tamer ,çözüm bulduğunuzu yazdınız.Lütfen bizimle de paylaşınız.Bir de ben çok merak ediyorum.Kanunen mühürlü ölçü bölümününde,sayaçlardan önce sabit kondansatör olmak zorundadır.Sizin tesisde sabit kondansatör varmı yok mu.Varsa hangi noktadan bağlanmış?

arkadaşlar öncelikle paylaşımda bulundugunuz için hepinize çok teşk ederim.. 160 kw kurulu güçte bir tesis tüketimi günde 10 kw(sayaç çarpan 30 = 30 kw ) tüketim yapmakta kompanzasyonu tamamiyle kapattım boşta olan bütün devrelerin şalterlerini ana dağıtım panosundan kapattım motorların bağlı oldugu (klima hidrofor gibi) hatta sadece 1 tane 1kwar gücünde kondansator bağladım reaktıf yerşnde sayıyor kapasitif ise 3 günde 1 kw düşüyor.. hepinize saygılar..

ark bilgiler güzel hepimizin faydasındır bunlar böyle sistemlerde bnim bildiğimde güç kaynakları sorun çıkartıyor manyak bi alet bunlar düzeneği alüst ediyorlar

Bu olayı otomatik yapmak isterseniz akım trafolarını değştirmeden.Bir tane aşırı düşük akım setli ampermetre alırsınız.sistem yüklendimi kompanzasyonu devreye sokar ,sistem yüksüzken kompanzasyonu devre dışı bırakır ve multimetre ile belirlediğiniz kondansatör ihtiyacı kadar sabit grup sokarsınız devreye ve problem ortadan kalkar.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri