Kapasitif ceza

merhaba arkadaşlar çalıştığım fabrikanın trafo gücü 400 kw fakat fabrikada çekilen güç en fazla 80-90 kw gücünde. sayaç okuma kısmı OG kısmında olduğu için mevcuttaki kompanizasyon yetmiyor kapasitif cezayı önlemeye bizde şönt reaktör bağladık akım trafosundan önce. toplam da 5 kademe 1.5kwar 2.5 kwar 5 kwar 7.5 kwar 10 kwar.manuel devreye alıyoz ben ilk 3 kademeyi alıyorum devreye 7/24 çok az etkisi oluyor ceza oranının düşmesin de
. kademe çoğaltıyorum bu sefer de reaktif yükseliyor yani şu anda kapasitif ceza %40 larda reaktif ise %14 lerde ilk 3 kademe de gündüz %3-4 oranın da düşüyor fabrika faal durumdayden ama gece olduğu yerde sayıyor ne düşmesi var ne yükselmesi ne yapmam gerekli bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hocam kompanzasyon panonu kontrol ettin mi şönt reaktör bağlamadan önce ? Kapasitif yazıyorsa kondansatörlerin fazla geliyordur. Yapışık kontaktörler olabilir .

fabrika yeni trafo yeni kompanizasyon panosu yeni 4 ay oldu bu fabrikaya taşınalı da kompanizasyon panosun da hiçbir sıkıntı yok fakat bütün kondanstörler trifa ze monofaze kondanstör yok güç roleside ilk tanıtmada 1. kademe trifaze olması gerek diye bilgi veriyor ona göre tasarlamışlar panoyu. bizim orda sayaç okumasını og den yapıyorvar ve bizim og kablo mesafemiz de 126 metre.bizim asıl derdimiz trafoyu tam kapasite kullanamadığımız.ama bazen yeri geliyo 2 tane 250 kw motor çalıştırıyorum imalatı yapılan makinenenin. ozaman kapasitife faydası oluyor

fabrika yeni trafo yeni kompanizasyon panosu yeni 4 ay oldu bu fabrikaya taşınalı da kompanizasyon panosun da hiçbir sıkıntı yok fakat bütün kondanstörler trifa ze monofaze kondanstör yok güç roleside ilk tanıtmada 1. kademe trifaze olması gerek diye bilgi veriyor ona göre tasarlamışlar panoyu. bizim orda sayaç okumasını og den yapıyorvar ve bizim og kablo mesafemiz de 126 metre.bizim asıl derdimiz trafoyu tam kapasite kullanamadığımız.ama bazen yeri geliyo 2 tane 250 kw motor çalıştırıyorum imalatı yapılan makinenenin. ozaman kapasitife faydası oluyor
Anlıyorum zaten trafo tam kapasitede kullanıldığı zaman kondansatörlerin yetersiz gelirse sıkıntı yaşarsın eğer devredeyse zaten sorun yok dersin asıl mesele yükün azaldığı zaman senin kondansatörlerin devreden çıkmıyor büyük ihtimalle RGKR'de '-' değerler görürsün. Yani trafonun zaten boşta iken sabit kademesi vardır. 80-90 kW yük olduğu zaman röle de yüke göre devreye girecektir. Eğer şönt reaktör kullanmışsınız böyle iken bile sıkıntı yaşıyorsanız neye göre hesaplandınız da kullandınız ?

Anlıyorum zaten trafo tam kapasitede kullanıldığı zaman kondansatörlerin yetersiz gelirse sıkıntı yaşarsın eğer devredeyse zaten sorun yok dersin asıl mesele yükün azaldığı zaman senin kondansatörlerin devreden çıkmıyor büyük ihtimalle RGKR'de '-' değerler görürsün. Yani trafonun zaten boşta iken sabit kademesi vardır. 80-90 kW yük olduğu zaman röle de yüke göre devreye girecektir. Eğer şönt reaktör kullanmışsınız böyle iken bile sıkıntı yaşıyorsanız neye göre hesaplandınız da kullandınız ?
işte benimde çözemediğim konu o neye göre nasıl hesaplamışlar da getirmişler bu sönt reaktör panosunu.geçen ay mesela ceza oranlarımızın altındaydık çünkü 100-120kw lara çıktık fabrikada ceza ya düşmedi benim çözemediğim anlamadığım reaktör panosunda bütün kademeleri devreye aldığım zaman kapasitif neden hiç düşmüyor yada yükselmiyor da ama kademelerin bazılarını pasif bazılarını aktif ettiğim zaman biraz oynama oluyor düüşüşte

Anlatımda bazı sorunlar var !
1-400 kva lık tesiste,ölçüm,AG den yapı-
lıyor olması gerkir,
2-Varsayalım,400 kva yerine 400 kw keli-
mesi kullandınız.Bu tesiste,2 adet 250 kw
nasıl çalıştırılabiliyor ?
3- Fabrika dediğinize göre,bu 2 motora ila-
veten başka güçlerde var.Bu durum için,
trafo gücünüz nasıl yeterli gelebiliyor ?
4 - 126 mt OG kablosunun kapasitesi,
trafonun endüktifliği bir miktar ! elimine
etmesi gerekir,
5 - Fabrikanın çalışmadığı bir süre için,sa-
yacınızın 8.8.0 değerini okuyup,kapasitifli-
ğin ne kadar oldunu tesbit edebilirsiniz,
6 - Kompanzasyon tesisinizde,sabit kon-
dansatör ve yapışmış kontaktör olmadı-
ğından emin olmanız gerekir,
7 - Bu durumlara göre,sorunuzu tekrarla-
yabilirmisiniz ?

1 Burası osb bölgesi mi
2. Sayaç ile Trafo arası kaç metre xlpe Kablo var. Kablo kesiti ne.
Sizin anlattiginiza göre benim tahminim sayaç ile Trafo arası mesafe uzun ve bundan dolayı sayaç kapasitif yazıyor.
Günlük endeks takibi yaparak kablonun ne kadar kapasitif yazdığı hesaplanır.

1 Burası osb bölgesi mi
2. Sayaç ile Trafo arası kaç metre xlpe Kablo var. Kablo kesiti ne.
Sizin anlattiginiza göre benim tahminim sayaç ile yazdığı hesaplanır.
Evet osb bölgesi
Sayaç ile trafo arası xlpe kablo mesafesi 126 metre kablo kesitide 95 lik
Anlatımda bazı sorunlar var !
1-400 kva lık tesiste,ölçüm,AG den yapı-
lıyor olması gerkir,
2-Varsayalım,400 kva yerine 400 kw keli-
mesi kullandınız.Bu tesiste,2 adet 250 kw
nasıl çalıştırılabiliyor ?
3- Fabrika dediğinize göre,bu 2 motora ila-
veten başka güçlerde var.Bu durum için,
trafo gücünüz nasıl yeterli gelebiliyor ?
4 - 126 mt OG kablosunun kapasitesi,
trafonun endüktifliği bir miktar ! elimine
etmesi gerekir,
5 - Fabrikanın çalışmadığı bir süre için,sa-
yacınızın 8.8.0 değerini okuyup,kapasitifli-
ğin ne kadar oldunu tesbit edebilirsiniz,
6 - Kompanzasyon tesisinizde,sabit kon-
dansatör ve yapışmış kontaktör olmadı-
ğından emin olmanız gerekir,
7 - Bu durumlara göre,sorunuzu tekrarla-
yabilirmisiniz ?
Hocam doğrudur belki ifade ederken yanlışlık olmuştur
Şimdi burası osb bölgesinde imalat yapan bir firma yapılan makinalara da200kw 250kw gücünde motorlar takılıyor ve bu motorlar boşta çalıştırılıyor kısa süreliğine
Osb bölgesi olduğu için de sayaç değerlerini og tarafından ölçüyor

Son düzenleme:
Kablonuzdan kaynaklanan kapasitifliğin 5
kvar olduğu varsayılabilir.Tesisinizde,SA-
BİT KONDANSATÖR olmaması gerekir.Sa-
yacınızdan,günlük ( mümkünse saatlik ) endeks takibi yaparak sonuca ulaşabilirsi-
niz.Sabit ve devrenizin herhangibir yerinde
kondansatör bağlı olmadığından emin ol-
manız gerekir.Ayrıca,devrede büyük güçlü
UPS varsa,tipine bağlı olarak ! ondanda
kaynaklanabilecek kapasitiflik olabileceği-
ni unutmayın.

Son düzenleme:
Kablonuzdan kaynaklanan kapasitifliğin 5
kvar olduğu varsayılabilir.Tesisinizde,SA-
BİR KONDANSATÖR olmaması gerekir.Sa-
yacınızdan,günlük ( mümkünse saatlik ) endeks takibi yaparak sonuca ulaşabilirsi-
niz.Sabit ve devrenizin herhangibir yerinde
kondansatör bağlı oşmadığından emin ol-
manız gerekir.Ayrıca,devrede büyük güçlü
UPS varsa,tipine bağlı olarak ! ondanda
kaynaklanabilecek kapasitiflik olabileceği-
ni unutmayın.
Teşekkür ederim hocam soğolun

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843