Kompanzasyon akım trafosu büyüklüğü

EEMCY

Üye
Merhaba arkadaşlar ,

Tesisimizde 1 adet 1000 Kva trafo var , ve kurulu güç olarak limitin biraz üzerinde çalışıyor. Yeni bir ünite kurulu için ag panosunun 1600 A kompakt şalterinin kaldıramayacağını düşünerek yeni ünitenin beslemesini trafonun seconder businginden aldım . Dolayısıyla 1600/5 değerinde olan kompanzasyon rolesinin akım değerini görmesi için akım trafosunu trafonun og businginin hemen üzerine bağladım .Fakat busingin geniş çaplı olması sebebiyle 1600/5 akım trafosu sığmadığı için 2500/5 akım trafosu bağladım .Bu sebeple Kompanzasyon değerini tutturmada bir problem olurmu veya rölenin algılamasında bir sıkıntı çıkarmı .
Şimdiden teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşlar ,

Tesisimizde 1 adet 1000 Kva trafo var , ve kurulu güç olarak limitin biraz üzerinde çalışıyor. Yeni bir ünite kurulu için ag panosunun 1600 A kompakt şalterinin kaldıramayacağını düşünerek yeni ünitenin beslemesini trafonun seconder businginden aldım . Dolayısıyla 1600/5 değerinde olan kompanzasyon rolesinin akım değerini görmesi için akım trafosunu trafonun og businginin hemen üzerine bağladım .Fakat busingin geniş çaplı olması sebebiyle 1600/5 akım trafosu sığmadığı için 2500/5 akım trafosu bağladım .Bu sebeple Kompanzasyon değerini tutturmada bir problem olurmu veya rölenin algılamasında bir sıkıntı çıkarmı .
Şimdiden teşekkür ederim

Akım trafosunu 2000/5 yada 1600/5 seçebilseydiniz daha iyi olurdu.Yükünüz çok düşük değilse 2500/5 sorun olmaz.

Takribi olarak kaç amperin altında problem olur

Takribi olarak kaç amperin altında problem olur

Akım trafoları %0,5 hata oranına sahiptir,buna ek olarak röle hata oranı eklenir.Toplam eşik değeri bulunur.Sizin taktığınız 2500/5 akım trafosu için hesap edersek 12,5 amper akım trafosunun hata eşik değeri gurup arge rölelerin 3 miliamper hata oranını dönüşütürme oranıyla .çarparsak 1,5 amper çıkar.Yani toplam algılama eşik değerin 14-15 amper gibi değerler olur.Buda güç olarak 10 kva görünür güce tekabül eder yaklaşık.Ama şunu da belirteyim sami üstadın da belirttiği gibi akım trafo primer gücünün % 10-15 nin altındaki değerlerde reaktifi yanlış algıladığını çoğu kez şahit olduk kompanzasyon panolarında.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri