Klima tesisatı için nötr faz belirleme karmaşası

Yazdıklarımın hepsi doğrudur "seri lamba" demedim "seyyar lamba" dedim nasıl bağlayacağını da söyledim.
Yazdıklarımı iyi okuyun.
Seri lamba kontrolü cihazda kısadevre varsa sigorta attırmamak için yapılan bir yöntemdir.
Seyyar lamba ile seri lamba arasındaki fark ne

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Seyyar lamba ile seri lamba arasındaki fark ne

Seri lamba testinde lamba cihaz ile Şebeke fazı arasına seri bağlanır (nötr direk cihaza bağlanır) maksat kontrol edilen cihazda kısadevre varsa sigortayı attırmamak için yapılır.
Bahsettiğim seyyar lamba ile kaçak akım testinin yukarıdaki olayla yakından uzaktan alakası yoktur.

Son düzenleme:
Panoyu açarak hangi renk kablonun nereye bağlandığına bakabilirsiniz veya kablo uçlarını seyyar lamba yöntemiyle belirleyebilirsiniz. En az 75w'lık bir seyyar lambanın bir ucunu faza diğerini nötr yada toprak olduğunu bilemdiğiniz kabloya bağlayın kakr atmıyorsa nötr atıyorsa toprak ucudur. Her ikisinde de atmıyorsa ya topraklama yoktur yada röle arızalıdır.
Her ikisindede atmiyorsa topraklama yok diyorsunuz peki topraklama var sıfırlama yapılmışsa?
İkinci bir sorum
Sıfırlama var ona rağmen kaçak akım rolesine girişine o şekilde cikisda aynı şekilde sıfırlama olarak devam ederse kar atarmi?

Her ikisindede atmiyorsa topraklama yok diyorsunuz peki topraklama var sıfırlama yapılmışsa?
İkinci bir sorum
Sıfırlama var ona rağmen kaçak akım rolesine girişine o şekilde cikisda aynı şekilde sıfırlama olarak devam ederse kar atarmi?
Sıfırlama olan tesisatta topraklama var ve sağlam ise KAKR'sini açamazsınız yani tesisata enerji veremezsiniz. Açar açmaz atar. (Tesisatta yük olmalı)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri