Kapasitif Sayaç

bay_elk

Üye
Arkadaşlar merhabalar,
Çalıştığım iş yerinde 3 faz bulunmakta dolayısıyla aktif reaktif ve kapasitif sayaçta mevcut aynı zamanda kompanzasyon panosuda vardır.
Sorun kapasitif sayacın dengesiz şekilde birim artması son 5 aydır gelen faturalarda hep 1 yada 2 birim artış göstermekte olan kapasitif değer.15 günlük ölçümlerimde 15 birim olmaktadır.
son okunan değerler;

aktif              reaktif               kapasitif
      50511             5826                   439
15 gün sonra okunan değerler;
       aktif              reaktif                kapasitif
     50764              5836                   454

sonuç;
       253                10                         15

kapasitif in bu kadar yükselmesi nedendir?Acaba kondansatörlerimi değiştirmem gerekiyor?Sizce bu değer normal mi?Kaç birim daha artarsa ceza gelebilir?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

NOT:Cos fi metre üzerindeki değer 0,99 dur.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Genel orantı hep bu şekilde ise hiç bir şey yapmayın.Ama sakın ha sakın ayarları ve düzeni bazmayın.Aktif endüktif oranı0,03,aktif kapasitif oranı 0,05 bu ornlar ceza sınırlarının çok uzağındadır.Ceza sınırları en küçük değer olarak 0,20 ye 0,14 dür.Bu yüzden Midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmanızı istemem.
Yinede kapasitif niye ilerliyor diyorsanız formu biraz inceleyiniz.

yaptığım hesaplarda cezanın çok uzağında olduğu doğru fakat dikkat ediyorum reaktif sayaç olduğu yerde duruyor fakat kapasitif sayaç 2 yıldır ilk defa bu kadar artış gösterdi.hatta şimdiki değerlerede bakarsak;

aktif reaktif kapasitif
50511 5826 439
17 gün sonra okunan değerler;
aktif reaktif kapasitif
50786 5836 456
sonuç:
275 10 17

son iki gündür reaktif sayaç yerinde sayıyor aksine kapasitif yükseliyor.acaba 2 hafta önce iki adet yeni 40KVA lık UPS bağlantısı yaptık ondan olabilirmi?

UPS lerin kapasitif etki yarattığı doğrudur.UPStipine bağlı olarak %5-15 x UPS gücü gibi kapasitif etki
yapabilir.Analizörünüz var ise,bu etkinin miktarını gözlemliyebilirsinz.

bir sorun olduğu bir gerçek çünkü faturala baktığımda reaktif(indüktif) sayaç bu kadar az bir değer yazmamış ve son 3 gündür gözlemlediğim kadaruyla hep yerinde duruyor hiç dönmüyor fakat kapasitif sayaç aksine dönüyor.özellikle gece döndündüğünü tesbit ettim günde 2 birim ilerliyor gündüz 0.5 birim gece 1.5 birim
birde şunu öğrenmek istiyorum kapasitif sayaç yazarken reaktif sayaç yazmazmı?

bay_elk ' Alıntı:
birde şunu öğrenmek istiyorum kapasitif sayaç yazarken reaktif sayaç yazmazmı?

Sayaçlarınız mekanik ise yazmaz.

Sayacınız elektronik tip ise;
Fazlardan dengeli yük çekildiği zaman yazmaz,
Fazlardan dengesiz yük çekildiği zaman (bir faz indüktif, diğeri kapasitif gibi), hem indüktif yazar, hem de kapasitif.

Kompanzasyon rÖlenİzİn marka ve tİpİnİ yazarmisiniz.
40 kva lik ups ler yÜk dÜŞtÜĞÜnde veya gecelerİ boŞta ÇaliŞtiĞnda kapasİtİf enerjİ Çeker.
ÇektİĞİ kadar İndÜktİf yÜk baĞlayarak kompanze etmek gerekİr.
bİlgİlerİnİz gelsİn devamni ona gÖre anlatirim

merhabalar,
reaktif güç rölesi ETA ER-8 çok eski bir cihaz sanıyorum 10 yıl önce bina ilk yapılırken takılmış birde entes marka cos fi metre var 40KVA lık ups ler gündüzleri %36 geceleri ise %23 yükte çalışıyor.boşta çalıştığı söylenemez sayaçlar mekanik sayaç gözlemlediğim kadarıyla 7 kontaktör var 6 sı gün içinde sürekli devreye girip çıkıyor fakat en son yani 7. kontaktör hep çekili durumda hiç bıraktığını görmedim acaba yapışmış olsa kapasitif yazarmı?

bay_elk arkadaşım, kontaktörün çekili kalmasından ( kondansatör daimi devrede olacağından)elbetteki kapasitif yazar.buna ilaveten " fahri yetiş "in de belirtiği gibi UPS lerin de kapasitif  yük olduklarını hatırlatmakta yarar var.selametle

peki bu kantaktörün çekili kalmasını nasıl önlerim söküp temizlemek mi gerekiyo? veya bırakmasını nasıl sağlarım kontaktörün sigortaları bıçaklı sigorta buşonları çıkarırsam kontak bırakırmı?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri