Kapasitif ceza acil bilgi

Ayın 5'i ile 11'i arasında %107 kapasitifden %55'e çekmişsiniz. Bugün de muhtemelen %45 seviyelerindedir. Rahatlıkla cezadan çıkacaksınız gibi görünüyor. Olası arızalara karşı günlük endeks almayı ihmal etmeyin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yanılmıyorsam kapasitif ceza tutarı faturanın %90'ı oranında.
1000 liralık faturaya 900 lira ceza ödemektense, aktif tüketimi arttırarak fatura tutarını 1500 liraya çıkarıp dolaylı olarak kapasitif tüketimi düşürmek suretiyle ceza ödememek daha karlı değilmidir?

Tutarları rastgele yazdım, büyük faturalarda fark daha da açılır.
Voltaj yükselmesi diye bir sebep ben de bilmiyorum.
kapasitif ceza oranı aktif bedelin %90 diye bir durum yok arkadaşlar oranları aştığınızda sayacın yazdığı endüktif veya kapasitif değer ne ise o kadar fatura çıkar birim fiyatı vardır kwhr cinsinden.

Eskiden vardı şu an sayaç değişimi zorunlu hale geldi arkadaşlar. Bu şekilde ceza gelen işletme varsa itiraz etsin sayacını değiştirsin sayacın yazdığı kadar reaktif bedel ödersiniz oranları geçerseniz.
Ve şu anda tartıştığımız konu kombi olmayan sayaç değil normal sayaç endekslerini vermiş arkadaş aktif tüketimi artırıp cezadan kurtulun diye akıl veriyorsunuz reaktif bedel kwhr değeri aktif bedelin yarısına yakındır cezadan daha fazla aktif bedel ödemek zorunda kalır işletmeler ezbere konuşmayalım. Eski Tedaş çalışanı yada piyasada çalışıyor olabilirsiniz. Mevzuatları takip etmediğiniz belli oluyor. İyi günler diliyorum herkese hayırlı işler.

Eskiden vardı şu an sayaç değişimi zorunlu hale geldi arkadaşlar. Bu şekilde ceza gelen işletme varsa itiraz etsin sayacını değiştirsin sayacın yazdığı kadar reaktif bedel ödersiniz oranları geçerseniz.
Ve şu anda tartıştığımız konu kombi olmayan sayaç değil normal sayaç endekslerini vermiş arkadaş aktif tüketimi artırıp cezadan kurtulun diye akıl veriyorsunuz reaktif bedel kwhr değeri aktif bedelin yarısına yakındır cezadan daha fazla aktif bedel ödemek zorunda kalır işletmeler ezbere konuşmayalım. Eski Tedaş çalışanı yada piyasada çalışıyor olabilirsiniz. Mevzuatları takip etmediğiniz belli oluyor. İyi günler diliyorum herkese hayırlı işler.

Vangölü elektriği arayıp teyit ettim ilgili uygulama halen devam ediyor.Reaktif sayaç takmakla yükümlü olan ve sadece aktif sayaç takan abonelere aktif tüketimin % 90 kadar ceza kesiyorlar.Kurulu gücü büyük örneğin üniversite kampüs alanı 2-3 günlük sayaçsız kullanımda bize aktifin % 90 kadar reaktif bedel çıkarıldı.Evet reaktif bedel aktifin yaklaşık yarısı kadar da olsa büyük güçlerde bu bedel çok fazla çıkmakta %15-20 lik değerler devasa çıkabilmektedir. Bizim oranı tutturmakta tolerans tanıdığınız aktif tüketimi geçmektedir.

Teşekür ederim.peki kontaktör sigortalarını kapatsam.sistem endüktiften harcasa.%15 -%16 yı geçmeyecek şekilde takip ederek 1 kaç gün yada 1 hafta bu şekilde yapsam olurmu?
sisteminiz de kondansötör var ise devre dışı bırakıp %20 aşmayacak kadar indüktiften tüketim yapmasını sağlayabilirsiniz...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Geri