çalıştığım şirkete cezamı geliyor?

telemcii

Üye
arkadaşlarım idari binada 3 adet sayac var; dolayısı ile 3 adet kompanze pano var. bazı sorularım olacak yanıtlarsanız beni cok sevindirmiş olursunuz.:rolleyes:

1-)fatura değerlerim;
aktif 3.119.258
3.160.135 carpan(30 000)

endüktif 753.312
750.717
kapasitif 585.216
576.619

aktif 34.241.450 carpan 12 000
33.926.630

endüktif 3.898.680
3.875.010

kapasitif 5.855.140
5.823.570

aktif 2.281.040 carpan 25 000
2.251.990

endüktif 543.170
540.720

kapasitif 51.860
51.520

2-) ben hesaplarken her iki okuma degerinin farklarını çıkartıyorum.yani,

endüktif fark/aktif fark*100 yapıyordum yanlışmı yapıyorum
kapasitif fark/aktif fark*100

3-) sistemi konrol ettim kontaktörler yapışık degil .kondansatörler en azından boş olan yok

4-) cezada olup olmadığımı formülü ile göstererek yardımcı olabilirmisiniz?

5-) bu carpan olayını anlamadım.acıklayabirmisiniz

6-) faturada güç aşımı güc tutarı yazan yerler boş. buradan cezada olup olmadığımı anlayabilrmiyim?

teşekkür ederim.iyi çalışmalar dilerim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Birinci faturada kapasitifden cezadasınız, diğerlerinde yok ancak ikinci fatura kapasitif değeriniz %10 seviyeleride takip edin. Formülünüz doğru, çarpan kWh-kVArh hesaplamak için gerekir, reaktif takibinde gerekmez, pay ve paydada birbrini götürür.. Endüktifde %20 kapasitifde %15 sınırlarını geçtiğiniz faturaların ait olduğu kompanzasyonlara baktırınız.

hesaplama yönteminiz doğru ilk sayacınızda endüktif yüzdesi 6 kapasitif yüzdesi 21 bu sayacınızda kapasitiften cezaya girmiş durumdasınız. ikinci sayacınızda endüktif yüzdesi 7,5 kapasitif yüzdesi 10. üçüncü sayacınızda endüktif yüzdesi 8 kapasitif yüzdesi 1.
sayaçların sözleşme güçleri 50 kw altında ise endüktif oranı 33 kapasitif oranı 20 dir. eğer 50 kw üzerinde ise endüktif 20 kapasitif 15 tir. ilk faturanızı incekerseniz aktif kullanımdan hariç kapasitif kullanımda göreceksiniz. buda sizin ceza ödediğiniz anlamına gelir.

peki bu carpan olayı nedir? birde kapasitif cezadan nasıl kurtulabilirim

Bir ölçü aleti, kontrol kalemi, rölenize ait bir kullanma klavuzu ile başlayabilirsiniz. Yapışık kontaktörleri kontrol edin, röle ayarlarını kontrol edin, dengesiz yük ve UPS iniz varsa onun kapasitif etkisini kontrol edin. yada anlyan birinden veya firmadan yardım alın..Çarpan sayacın akım trafo oranıdır, örn. 600/5 akım trafosunda çarpan 120 olup sayacın kaydettiği her birim enerji aslında 120 birim enerjidir.

Bir ölçü aleti, kontrol kalemi, rölenize ait bir kullanma klavuzu ile başlayabilirsiniz. Yapışık kontaktörleri kontrol edin, röle ayarlarını kontrol edin, dengesiz yük ve UPS iniz varsa onun kapasitif etkisini kontrol edin. yada anlyan birinden veya firmadan yardım alın..Çarpan sayacın akım trafo oranıdır, örn. 600/5 akım trafosunda çarpan 120 olup sayacın kaydettiği her birim enerji aslında 120 birim enerjidir.

anladım.ben kondansatörleri kontrol ettim.kontaktörlerde aktif bir halde. sormak istediğim kondansatör ilavesi gereklimi?entes röle var nasıl ayarlar yapabilirim kullanım kılavuzunu bulurum sanırım

çarpan endex değerlerinizde fark işlemlerini yaptıktan sonra sarfiyatı hesaplamanız için çarpmanız gereken rakamdır.
devredeki akım trafosu ve gerilim trafosu ile düşürülen akım ve gerilimin oranını ifade eder.
kapasitif cezaya girmemeniz için sistemin neden kapasitif yüklendiğini bulmalısınız. örnrk olarak kompanzasyon sisteminizdeki kondansatörlerin devre dışı kalmaması, sistemde ups gibi bir yükün bulunması veya kompanzasyon sisteminizin kontrol rölesinin arızalı olması vb. sorunu çözdüğünüzde kapasitifi kontrol altına alırsınız.

biraz fazla oldu ama kusuruma bakmayın.bu seferde fabrikadaki kompanze pano ile ilgigli bir sorum olacak..
aktif endük kapa

299.996 27.131 7.870
254.372 23.218 6.675

ben bunları hesaplıyorum. endüktif %8 kapasitif % 2.6 cıkıyor hesabım dogrumudur. birde ya ben bu faturayı okuyamıyorum hic birsey anlamıyorum kayan yazılar var offff yaaa offf

Kompanzasyonun mantığı gereği kapasitif yüksek gidiyor ise kondansatör fazla devrede kalıyor yada kapasitif bir yük var demektir. Bu sebeple kapasite ilavesi yapmak çözüm olmaz. Öncelikle ayarlarınızı kontrol edin, yüklerinizden bahsedin, trafolu müşteriyseniz sabit kondasnatörlerinize bakın..
anladım.ben kondansatörleri kontrol ettim.kontaktörlerde aktif bir halde. sormak istediğim kondansatör ilavesi gereklimi?entes röle var nasıl ayarlar yapabilirim kullanım kılavuzunu bulurum sanırım

hayır burası trafolu değil 5 katlı bir idari bina. bol bol floresan lamba var. 3 tane freze ve matkap var. birde ısıtıcı var doğalgazla tavandan ondan olabilirmi bilmiyorum. bu konuda bana ne önerirsin. bir ay daha bekleyip diğer faturayıdamı kontrol etsem.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri