kapasitörü anahtar oalrak kullanma

mstkvk

Üye
çalıştığında yüksek akım geçen bir devrede, kapasitör marş dinamosu gibi çalışacak. bu anahtar vazifesi gören kapasitör ilk enerjiyi verdikten sonra sistem çalışacak fakat. mesela 3-5 açma kapamadan sonra kapasitör boşaldığında onu geri nasıl şarj ederiz. paralel bağlamak yeterli midir. örneğin paralel bağlı bir kapasitör ve önünde bir anahtar. anahtarı kapatınca kapasitör devreye elektrik verip devreyi harekete geçiriyor ve anahtarı açınca devre çalışıyor fakat kapasitör anahtar vazifesi gördüğü için doğal olarak belli miktarda boşalmış olarak devre dışı kalıyor. ben bu boşalan miktarı geri nasıl doldururum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
çalıştığında yüksek akım geçen bir devrede, kapasitör marş dinamosu gibi çalışacak. bu anahtar vazifesi gören kapasitör ilk enerjiyi verdikten sonra sistem çalışacak fakat. mesela 3-5 açma kapamadan sonra kapasitör boşaldığında onu geri nasıl şarj ederiz. paralel bağlamak yeterli midir. örneğin paralel bağlı bir kapasitör ve önünde bir anahtar. anahtarı kapatınca kapasitör devreye elektrik verip devreyi harekete geçiriyor ve anahtarı açınca devre çalışıyor fakat kapasitör anahtar vazifesi gördüğü için doğal olarak belli miktarda boşalmış olarak devre dışı kalıyor. ben bu boşalan miktarı geri nasıl doldururum.

Merhaba.Marş dinamosu derken şarj dinamosu demek istediniz herhalde,kondansatör şarj olurken marş dinamosu,bu şarjı geri verirken şarj dinamosu gibi (Almaç/üreteç prensipli) çalışacaktır.Kondansatör anahtara değil de,daha çok statik elektrik depoyan,gerektiğinde bunu çok kısa zaman aralığında geri veren anlık çalışan şarj olan çok özel bir batarya,depoya da benzetilebilir.Şarj olabilmesi için,ürettiği bu dc. akımı sürekli ve düzenli veren bir kaynak (Pil,akü,güç kaynağı,dinamo,vb.ile sağlanan dc.akımlı elektrik,(Ac. akım kondansatörü hiç şarj edemez) paralel olarak kondansatöre bağlandığında onu şarj edip de yeniden doldurması mümkün olabilir.) gerekir.

Burada yanılmıyorsam eğer,yapmak istediğiniz,bir güç kaynağına paralel bağlı olup,şarj olacak ve şarjla dolup,seri bağlı olduğu bir anahtarla,akım alan tüketici bir kaynağı (Motor,lamba,vb.) anlık olarak (Bunun,normal bir kurşunlu akü gibi,akım vereceğiniz tüketici kaynağı uzun süreler boyunca da çalıştırmasını bekleyemezsiniz,ama şu olur ki,yüksek omajlı bir dirence kondansatör şarjını yine anahtarla verirseniz,şarjlı hali gittikçe azalan şiddette azalarak,yani bu kondansatör bu durumda çok daha uzun sürelerde boşalır.) amaç çalıştırmaksa tam olarak,belirli amper şidetindeki akımı sürekli olarak da isteyen bir tüketici kaynağı (Lamba,dc.motor,vb.) süper kondansatör bile seçilmiş olsa,yine çok kısa,anlık sürelerde bu tüketici kaynakları çalıştırırsınız.Yani herhangi bir çeşit akünün (Kurşun-asit,nikel-kadmiyum,lityum-iyon,vb.türdeki pil gibi) sağlayıp da verebildiği gibi,düzenli ve sürekli elektrik akımındaki gibi,bu çalıştırmak istediğiniz tüketici kaynağı çalıştırmanız da mümkün değildir.Kesikli ve anlık darbeler şeklinde bu tüketici kaynakları çalıştırmanız mümkündür.

Fotograf flaşlarındaki pil gerilimi inverterle ac' ye çevrilip,doğrultulup yüksek voltajlı dc. ye çevrilir ve bu bir kondansatörde depolanır.(Neon lambası yanması tam dolduğunu gösterir.) Sonra bu yüksek voltajlı kondansatör yükünü flaş lambadan çok kısa süreliğine,yine özel bir ateşleme sistemiyle,flaş içindeki gazdan boşaltmış (Deşarj etmiş) oluruz,böylece anlık yüksek şiddette ışık eldesini de sağlarız.Yani burada da kondansatörde depolanmış bu elektrik yükü,çok kısa zamanda göz açıp kapama zamanında boşalacak şekliyle de saklanmış,depolanmış anlık bir güç şeklinde işimize yarıyor.Uzun süreli akım almak da istiyorsak bunu bir pil,batarya grubu,akü veya dinamo,alternatörle sağlanan sürekli elektrik akımıyla ancak elde ederek,sürekli ve yüksek bir akım şiddeti (amper) ihtiyacı olan tüketici kaynaklarda da bu akımı kullanırız.Kolay gelsin.

Ne dediğinizi anlamadım ama Sn. Binbaşımın yazısını okuyunca aklımda canlanan bu
[video=youtube;z3x_kYq3mHM]http://www.youtube.com/watch?v=z3x_kYq3mHM[/video]

demek istediğim şu: rastgele bir örnek saçma olmasına bakmayın: bir motorda akü ile marş dinamosu arasına bir elektro mıknatıslı anahtar bağladım. ve bu anahtarın gücünü küçük bi kondansatörle sağlıyorum. anahtarı 1-2sn kapayıp motoru çalıştırdıktan sonra araba kondansatörün kapasitesinin çok çok ötesinde akım üretecek. e benim de açma kapama sırasında kondansatörden kaybolan enerjiyi yeniden ona kazandırmam yani şarz etmem gerekiyor. başka ek bir sistem kullanmadan aracın alternatörünün ürettiği akım ne olursa olsun anahtardaki küçük kondansatörü bu kocaman akımla nasıl şarj ederim. seri ya da paralel bağlamam sorunu çözermi. özet olarak anahtarı kapatacam sistem çalışacak ve ve otomatikman kapasitör açma kapama sırasında harcadığı elektriği devreden geri alıp bir dahaki açma kapama için full şarzda nasıl bekletirim.

harika bir cevap teşekkürler peki ben şimdi bir aküye paralel bir kondansatör bağlasam ve ona seri bi lamba bağlasam lamba sürekli yanıp söner mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,993
Son üye
sedat2727

Yeni konular

Geri