Kapasitör şarj olsun deşarj olmasın

Taham

Üye
2023-01-05 14_53_55-16V-20F-Ultracapacitor-motor-pil-mar-g-lendirici-araba-s-per-kapasit-r-tek...jpg

Aracımdaki arka koltuklar için sonradan eklediğim 12V multimedya cihazının gücünü çakmaklıktan paralel olarak aldım. Normalde önce cihazı sonra kontağı kapatıyorum. Dalgınlıkla kontağı kapattığımda ise cihaz da kapanıyor. Böyle durumlarda cihaz zarar görmesin diye boşta duran resimdeki kapasitörleri kullanmak istedim. Bunları devreye paralel bağlayacağım. Fakat kontağı kapatınca boşalsın istemiyorum. Diyot kullan dediler ama ayrıntılı bilgi yok.
Bu kapasitörler ile çakmaklıktan aldığım hattın arasına ne koyayayım ki kapasitör şarj olsun ama deşarj olmasın? Akım tek taraflı geçsin.

Ekli dosyayı görüntüle 94287
Aracımdaki arka koltuklar için sonradan eklediğim 12V multimedya cihazının gücünü çakmaklıktan paralel olarak aldım. Normalde önce cihazı sonra kontağı kapatıyorum. Dalgınlıkla kontağı kapattığımda ise cihaz da kapanıyor. Böyle durumlarda cihaz zarar görmesin diye boşta duran resimdeki kapasitörleri kullanmak istedim. Bunları devreye paralel bağlayacağım. Fakat kontağı kapatınca boşalsın istemiyorum. Diyot kullan dediler ama ayrıntılı bilgi yok.
Bu kapasitörler ile çakmaklıktan aldığım hattın arasına ne koyayayım ki kapasitör şarj olsun ama deşarj olmasın? Akım tek taraflı geçsin.
kondansator her türlü boşalacak senin işini bu çözmez.
sen enerjiyi kontak harici bi yerden alman lazım

Kapasitörlerle kontağı kapatsanız bile cihazı bir müddet çalışır vaziyette tutmak mı istiyorsunuz?

1N5403 diyot kullan.

Ancak bu kapasitorler pil gibi düşünmemek lazım. Ne kadar süre idare eder bilmiyorum.

Ne kadar akım çektiğinizi biliyormusunuz? Multimedya cihazınız nedir?, marka model?
Kapasitölerin olduğu kart resimdeki mi yoksa benzer foto mu?

süper kapasitör olmadığı sürece, eğer enerji tüketiyorsa çok dayanmaz, resimde gördüğüm kapasitörler normal kapasitör eğer onları kullanacaksanız olmaz.

Bu karta göre 6 adet 100F kondansatör seri bağlanınca 16.67F eder.
Eğer Multimedyanız sürekli 1 Amper çecekse ortalama 20 saniye kadar destekler, daha fazla detay verirseniz daha net hesaplanır,

1672934823985.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri