KAKR Yardım

Kafanur

Üye
merhaba,

kakr ile ilgili bir kaç soru sormak istiyorum. cevaplarsanız sevinirim.

kakr seçimi yapılırken, kakr In nominal akım değeri nötr kısmını da kapsar mı ?

örnek vermem gerekirse; sistemde monofaze ve trifaze çalıışan değişik sistemler cihazlar var ve ben ana girişi kakr takılıyorum ve R fazı 7A S fazı 12A T fazı 10A olsun. Bu durumda benim 25A KAKR takmam doğru olacak mı ? Sonuçta NÖTR kısmından toplamda 29A geçecek baktığım zaman. Eğer NÖTR dikkate alırsam da 32A KAKR seçmem mi gerekir ? Ve bir diğer sorum da KAKR Nötr iletkeni, KAKR R S T girişlerine göre daha mı kalın seçmem gerekiyor ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhaba,

örnek vermem gerekirse; sistemde monofaze ve trifaze çalıışan değişik sistemler cihazlar var ve ben ana girişi kakr takılıyorum ve R fazı 7A S fazı 12A T fazı 10A olsun. Bu durumda benim 25A KAKR takmam doğru olacak mı ? Sonuçta NÖTR kısmından toplamda 29A geçecek baktığım zaman. Eğer NÖTR dikkate alırsam da 32A KAKR seçmem mi gerekir ? Ve bir diğer sorum da KAKR Nötr iletkeni, KAKR R S T girişlerine göre daha mı kalın seçmem gerekiyor ?
Vermiş olduğunuz örnekteki faz yük akımlarına göre hesaplama yaparsak nötrden dönen akım 4.35A çıkar.
Trifaze sistem dengesiz yüklerde nötr akım hesabı L1+L2+L3 şeklinde değildir.

merhaba,

Sayın Erhan_TR'nin de dediği gibi üç faz dengesiz sistemlerde nötr akımı üç faz akımının doğrudan toplamı değil vektörel toplamıdır(R2=A2+B2−2ABcos(180−θ)). Yanlış hesaplamadıysam 2,8A gibi bir değer çıkıyor. Yükler dengeli olursa bu değer 0 olur. Bknz.Kirchhoff Kanunu

Sayın Erhan_TR'nin de dediği gibi üç faz dengesiz sistemlerde nötr akımı üç faz akımının doğrudan toplamı değil vektörel toplamıdır(R2=A2+B2−2ABcos(180−θ)). Yanlış hesaplamadıysam 2,8A gibi bir değer çıkıyor. Yükler dengeli olursa bu değer 0 olur. Bknz.Kirchhoff Kanunu
Cevaplar için çok teşekkür ederim. Ama şunu sormak istiyorum. Sonuç olarak benim sistemimdeki tüm elemanlar monofaze. Yani faz ve nötr giriyor. Düşündüğüm zaman faz giriyorsa bunun dönüşü nötr'den olması gerekmiyor mu ? Yani 7+12+10 A değeri giriş yaptığı zaman nötr'den de aynı değerlerin dönmesi gerekmiyor mu ? Yani toplamda 29A olarak düşündüm ben. O halde Nötr Kontağından 25A den fazla akım geçmiş olmayacak mı ? Tamam 3 fazlı sistem RST ama enerjiyi bağladığım cihazlar monofaze. Teşekkür ederim.

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Ama şunu sormak istiyorum. Sonuç olarak benim sistemimdeki tüm elemanlar monofaze. Yani faz ve nötr giriyor. Düşündüğüm zaman faz giriyorsa bunun dönüşü nötr'den olması gerekmiyor mu ? Yani 7+12+10 A değeri giriş yaptığı zaman nötr'den de aynı değerlerin dönmesi gerekmiyor mu ? Yani toplamda 29A olarak düşündüm ben. O halde Nötr Kontağından 25A den fazla akım geçmiş olmayacak mı ? Tamam 3 fazlı sistem RST ama enerjiyi bağladığım cihazlar monofaze. Teşekkür ederim.
Bu durum sizin cihazlarınızı monofaze olduğu halde trifaze dağıtmanızla alakalı değil. Malum trafonun sekonderi yıldız ve 120° faz farkı var düğüm noktası da nötr. Dolayısıyla her faz 120° faz farkı ile geliyor ve vektörel toplam uygulamanız gerekir.
Bu durum sizin cihazlarınızı monofaze olduğu halde trifaze dağıtmanızla alakalı değil. Malum trafonun sekonderi yıldız ve 120° faz farkı var düğüm noktası da nötr. Dolayısıyla her faz 120° faz farkı ile geliyor ve vektörel toplam uygulamanız gerekir.
Daha anlamlı olması adına şöyle bir örnek vereyim; her fazınızdan 1kw çekildiğini düşündüğünüzde her faz 1000=220xI... 4,54A akım çeker. Üç fazlı hesap edildiğinde 3000=√3 xUxI (cosfi 1 olarak referans alındı) yine 4,54A akım çeker. Sizin mantığınızla 3x4,54A=13,6A olması lazım.

Son düzenleme:

Daha anlamlı olması adına şöyle bir örnek vereyim; her fazınızdan 1kw çekildiğini düşündüğünüzde her faz 1000=220xI... 4,54A akım çeker. Üç fazlı hesap edildiğinde 3000=√3 xUxI (cosfi 1 olarak referans alındı) yine 4,54A akım çeker. Sizin mantığınızla 3x4,54A=13,6A olması lazım.
anladım ancak nötr dönüşünü şöyle düşünüyorum. sistemde hiç trifaze cihazım yok. her şey monofaze. doğal olarak fazdan girecek akım nötr'den dönecek diye kuruyorum. böyle düşününce de haliyle 29A çıkıyor cevap :) ASlında benim sistemim o zaman trifaze değil de monofaze olmuyor mu ? yani benim RST bağlamam bir şey değiştirmez diye düşünüyorum. Sonuçta 220 Volt oluyor faz nötr arası hangi fazı alırsam alayım... yanlışsam düzeltir misiniz. tşkler.

4. noktadan pensampermetreyle olcum alin hakikati gorun.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20211203-152136_Samsung Notes.jpg
    Screenshot_20211203-152136_Samsung Notes.jpg
    187.6 KB · Görüntüleme: 15
Herkese teşekkür ederim. İyi çalışmalar ve kolaylıklar dilerim.

merhaba,

Merhaba
Kaçak akım koruma röleleri manyetik koruma yapmazlar. Akım değeri KAKR manyetik korumayı yapan cihazdan düşük seçilemez.
Asıl dikkat edeceğin nokta hassasiyet (mA) ve tip (A,AC ...v.b) dir.

merhaba,

Kaçak akım rölesini düşünmeyin ,
Siğortayı düşünün ona göre karar verin .

Videoda tümünü özellik 5 adım ( 13.10 dk başlanğıç ) izlemeniz .

https://federal.com.tr/kacak-akim-koruma-salteri-secerken-nelere-dikkat-etmeliyim
4) Nominal Akım Değeri

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri