KABLONUN İLETKENLİĞİ NEDEN YOK OLUR ?

kesit 2,5 mm metraj 4 mt

Bu durumda kablonun ic kesimlerinde bir yerlerde iletken kopma oldugu kesin.

kablonun bi ucuna faz bi ucuna nötür verdim sigorta atmadı tamamen iletim yok ama bu kabloyu saklayıp araştırcam bakır değilse netür bi maddeden üretilmiş.

Bu durumda kablonun ic kesimlerinde bir yerlerde iletken kopma oldugu kesin.

her 50 cm de bi kesip kabloyu 8 parcaya bölüp denedim gene aynı birde pense
normal kabloya nazaran bu kabloyu çok zor kesiyo sanki demir

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hala kopuk olmadigini dusunuyor ve sorunun iletkenin metalinin cinsinde ariyorsun ilginc.

Kablo fabrikasindaki uretim surecini dusunecek olursan ne demek istedigimi anlayacaksin. Ayrica metal olupta iletken olmayan element malesef yok.

Takdir edersinizki metaller hem elektrigi hem de isiyi iyi iletirler.

her 50 cm de bi kesip kabloyu 8 parcaya bölüp denedim gene aynı birde pense
normal kabloya nazaran bu kabloyu çok zor kesiyo sanki demir

Kabloyu tam ortadan kesersin. sorunun hangi tarafta oldugunu tespit edersin.
Sonra sorunlu kabloyu tekrar ikiye boler ve ayni isleme devam edersin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

arkadaşım anlatamadım galiba burada arza aramıyoruz kablonun tamamının iletkenliğinin olmadığını kesinleştirdik zaten sadece bu kablo bakır değilse neden üretilmiştir onu araştırmayı düşünüyorum sadece ben bu formda
acaba daha önce böle bi olayı yaşayan biri varmı varsa onun fikirlerini
almak için sordum illaki cevap yazmak zorunda diilsin genede
paylaşımın için teşekkür ederim.

Cevap yazip yazmamama karar veremezsin. Lutfen yazdiklarimi bir daha oku ve yaptigin mantik hatasini anla.

Demiri bile bir kenara birak, krom nikel tel bile olsa elektrigi iletiyor gerisini sen dusun artik.

sayın bulzaf arkadaş kabloyu 50 cm lik parçalara böldüm bu parçalarda iletkenliğini kaybetmiş diyor

İçindeki metali iletken olmayan kablonun 50 cm lik parçasına 500 TL veririm. Eğer dediğin gibi yalıtkan çıkmazsa 1000 TL ni alırım.

İçindeki metali iletken olmayan kablonun 50 cm lik parçasına 500 TL veririm. Eğer dediğin gibi yalıtkan çıkmazsa 1000 TL ni alırım.

yukardaki yazılı olan dusunce anlatılmak istenen fikir gayet basıt her maddenin direnci olur az yada çok bundan dolayı iletkenın kısa devre dahı gostermeyısı çok anlamsız :confused::confused:sy bulzaf bu konuda haklı

kablonun bi ucuna faz bi ucuna nötür verdim sigorta atmadı tamamen iletim yok ama bu kabloyu saklayıp araştırcam bakır değilse netür bi maddeden üretilmiş.

Sn. Radio yıllardır elektirikle uğraşıyorum ilk defa böyle birşey duyuyorum teorikde de böyle bişi ne gördüm nede duydum bence Sn. bulzaf haklı bu konuda peki siz kabloyu soyup farklı damarlaramı faz-nötr verdiniz yoksa aynı damara mı enerji verdiniz de sigorta atmadı kablonun bakır kısmı herhangi bir maddeyle kaplı değilmi yada oksitlenme yokmu eğer aynı damara kısa mesafelerle faz nötr verdiğiniz halde kısa devre yapmıyorsa bu çok ilginç böyle bir maddenin varlığından şüpheliyim

Forum istatistikleri

Konular
128,352
Kullanıcılar
450,206
Son üye
elektronom111

Yeni konular

Geri