Hidrolik basınç kontrol valfi

sakarya

Üye
Arkadaşlar hidrolik basınç kontrol valflerinin çalışma prensibi hakkında bilgi edinmek istiyorum.sistem üzerine nasıl bağlıyacağım yardımcı olursanız sevinirim saygıllar

Hidrolik basınç kontrol valfi bir başlık olup , altında şu valf grupları toplanır;

İçyapısına göre :
1- normalde kapalı
2- normalde açık

olmak üzere 2 gruba ayrılır.

Kuulanım yerlerine göre:

1- Basınç emniyet valfi
2- Basınç sıralama valfi
3-Basınç düşürme valfleri
4-Frenleme

Sayın SAKARYA

Hidrolik basınç kontrol valfi bir başlık olup , altında şu valf grupları toplanır;

İçyapısına göre :
1- normalde kapalı
2- normalde açık

olmak üzere 2 gruba ayrılır.

Kuulanım yerlerine göre:

1- Basınç emniyet valfi
2- Basınç sıralama valfi
3-Basınç düşürme valfleri
4-Frenleme valfleri
5-Karşı denge valfleri
6-Boşaltma valfleri
7-Akümülatör dolum valfleri

İlk aklıma gelenler, bunlar, hepsini anlatmaya kalksak baya uzun sürer gibi.

Bunları detyalı olarak araştırabilirsin.
Projede aklıınıza takılan bir mevzuu varsa yardımcı olabiliriz...

Mevla yar ve yardımcınız olsun.
Selametle...

yeni konu açmadan buradan devam etmek istedim saygılar değerli meslektaşlarım,
Radyal kapak sistemini çalıştıran 150-250 bar aralığında çalışan hidrolik sistemimiz mevcut sistemde basınç emniyet valfı bulunmakta yalnız bağlantıları yapılmamış sistemde hidrolik pistona giden hatlar 20 lik hidrolik borular var emniyet valfi,valf bloğu üzerine monte edilmiş sistemi besleyen selenoidler 24 V DC, borularda yaşanacak herhangi bir kırılma yada ek yerinden sızdırma durumunda sistemin yağı boşa gitmesin diye nası bir devre tasarlayabilirim.hidrolik sistem boş çalışma anında basınç oluşmuyor sadece valfe enerji verince sistem 100 barın üzerine çıkıyor. WhatsApp Image 2024-05-14 at 10.07.29.jpeg

Büyük ihtimalle resimdeki parça basıç swici;belli bir basıncın üzerine cıkarsa kontagı açıyor olmalı.
Kırılırsa veya sızıdırısa diye bir ilave sistem yapmanız gerekmez;zira ekleyeceginiz her sistem zaten ilaveten bir kırılma ve sızdırma noktası oluşturur.
Mörfinin kanunu:Çalışıyorsa elleme :)

Sızdırma ve kırılma birbirinden çok farklı. Sızdırma konusunda çok yardım bulamazsınız zira çok yavaş sızıntıları engelleyecek veya belirleyecek sistem neredeyse hiç görmedim. Sadece rezervuardaki miktarı kontrol ederek anlayabilirsiniz. Kırılma ve ani boşalmaları ise hidrolik sigorta denilen bir aletle engelleyebilirsiniz. Kırılma riski olan yerlerin önüne konursa ani kaçaklarda devreyi kapatır.

Sızdırma ve kırılma birbirinden çok farklı. Sızdırma konusunda çok yardım bulamazsınız zira çok yavaş sızıntıları engelleyecek veya belirleyecek sistem neredeyse hiç görmedim. Sadece rezervuardaki miktarı kontrol ederek anlayabilirsiniz. Kırılma ve ani boşalmaları ise hidrolik sigorta denilen bir aletle engelleyebilirsiniz. Kırılma riski olan yerlerin önüne konursa ani kaçaklarda devreyi kapa
Kucuk sizintilar gozle farkedilir zamanla duzeltilir buna gerek duymuyoruz ama ani basınç kayiplari yada hidrolik boruda boşalma durumunda nasi bi sistem onerirsiniz hidrolik sigorta basinc hatti uzerinemi konuyor urunun link olarak yada pdf olarak datasheet mi mevcutmu??

Son düzenleme:
Resmini koydugunuz basınc swich'i elinizde mevcut zaten.Basıncın olması gerektigi anda o swicde basınç yoksa sistemde hata(kaçak) var demektir.Basınc valfini kapatır ve hata mesajı yazdırırsınız.
Tek yapmanız gereken sisteme start verdikten(basın oluştuktan) bir iki saniye gecikmeli olarak(sistemde basınç oluştugundan emin olmak için)basınç swicinin durumunu kontrol etmeniz.
Yani bi olay olması gerektigi anda olmuyorsa hataya düşürmeniz gerekir.

bende sizin gibi zaman gecikmeli bi devre düşündüm fakat sistemde kapağı açma komutu push butonla yapılıyor elimizi butondan çekince selenoid enerjisiz dolayısıyla hatta basınçsız kalıyor enerji gelmediği zamanda yine basınç oluşmayacağı için kararsız bi durum oluşuyor o kısmında takıldım şöyleki selenoid i besleyen dc gerilimi bu basınç sviciyle nasıl ilişkilendirebilirim

Kucuk sizintilar gozle farkedilir zamanla duzeltilir buna gerek duymuyoruz ama ani basınç kayiplari yada hidrolik boruda boşalma durumunda nasi bi sistem onerirsiniz hidrolik sigorta basinc hatti uzerinemi konuyor urunun link olarak yada pdf olarak datasheet mi mevcutmu??
Evet basınç hattının üzerine konması gerekir. En başa koyarsanız basınç hattının herhangi bir yerinde kopma olursa devreyi keser ama tüm kullanıcılar durur. Eğer tüm sistem durmasın diyorsanız her kullanıcının beslendiği basınç hatlarına koyabilirsiniz. Türkçeye muhtemelen başka şekilde çevrilmiş hidrolik sigorta deyince aşırı yük sigortası çıkıyor. İngilizcesi hyrauilic velocity fuse olarak geçiyor. Akış fazlalaştığında check valf gibi kapatıyor devreyi. Şu linke bir bakın.

https://www.ebay.com/itm/235491649850?chn=ps&mkevt=1&mkcid=28

Forum istatistikleri

Konular
128,554
Kullanıcılar
450,553
Son üye
bugraaa6606

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri