Kaçak akımlar

Atladığınız bir konu var sanırım.
Arkadaş, EMO'dan bilgileri aldıktan sonra! doğrusunu buraya yazacakmış.
Nihayet kaçak akım sorunu ortadan kalkacak... İlgiyle bekliyorum. 🙂
Okuduğunu idrak ettiğini düşünmüyorum. Ama anlaman için tekrar yazacağım. Her panoya kaçak akım takılma zorunluluğu ile ilgili dönüş beklediğimi belirttim. Yönetmelikte şunu diyor. Eğer son kullanıcı temas edebilecek bir durum söz konusu ise takmanız gerekmektedir. Fakat pano içerisindeki MCC panosu ile DDC panosu arasında büyük fark var. Bundan bahsediyorum. Forumda boş yapmaktan daha ileriye gidebilirsin bence.

@servetd Ben fluke kaçak akım pens metresini aldım. Sürücülerdeki oluşan kaçak akımları ölçtüm. Yaşadığım bir olayı izah edeyim. Siemens yeni sürücülerinde 6mA görebilir iken ABB ve Deltanın Eski sürücülerinde bu 40 mA civarında gezmektedir. Haliyle 30mA malesef tutmuyordu. Bu sorunu çözdüm forumdaki bazı arkadaşların da tecrübelerinden yararlanarak. Araştırması gereken kilit noktaları söylediğinizde başka yerlerden araştırması için ön ayak olabilirsiniz. Ben yardımcı olduğum bir çok kişinin daha sonra o konuda araştırmalarından dolayı o insanlardan yardım aldığım olmuştur. Amaç bir şeyler öğrenmek ise bence emekli olmaya gerek yok. Suraya ayırdığımız 5 dk vakit için. Mesale geçen bir soru sordum kaçak akımlar üst üste toplanıyor mu diye forumda tık yok. Ama boş cevap veren en az 10 kişi vardı. Yazmayın abi konuyu postu güncelleştirmeyin. Uzun zaman forumda ve aktif kullanıcı olmanız forumda her şeyi yazabileceğiniz anlamına geldiğini düşünmüyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Okuduğunu idrak ettiğini düşünmüyorum. Ama anlaman için tekrar yazacağım. Her panoya kaçak akım takılma zorunluluğu ile ilgili dönüş beklediğimi belirttim. Yönetmelikte şunu diyor. Eğer son kullanıcı temas edebilecek bir durum söz konusu ise takmanız gerekmektedir. Fakat pano içerisindeki MCC panosu ile DDC panosu arasında büyük fark var. Bundan bahsediyorum. Forumda boş yapmaktan daha ileriye gidebilirsin bence.

@servetd Ben fluke kaçak akım pens metresini aldım. Sürücülerdeki oluşan kaçak akımları ölçtüm. Yaşadığım bir olayı izah edeyim. Siemens yeni sürücülerinde 6mA görebilir iken ABB ve Deltanın Eski sürücülerinde bu 40 mA civarında gezmektedir. Haliyle 30mA malesef tutmuyordu. Bu sorunu çözdüm forumdaki bazı arkadaşların da tecrübelerinden yararlanarak. Araştırması gereken kilit noktaları söylediğinizde başka yerlerden araştırması için ön ayak olabilirsiniz. Ben yardımcı olduğum bir çok kişinin daha sonra o konuda araştırmalarından dolayı o insanlardan yardım aldığım olmuştur. Amaç bir şeyler öğrenmek ise bence emekli olmaya gerek yok. Suraya ayırdığımız 5 dk vakit için. Mesale geçen bir soru sordum kaçak akımlar üst üste toplanıyor mu diye forumda tık yok. Ama boş cevap veren en az 10 kişi vardı. Yazmayın abi konuyu postu güncelleştirmeyin. Uzun zaman forumda ve aktif kullanıcı olmanız forumda her şeyi yazabileceğiniz anlamına geldiğini düşünmüyorum.
mesajlarımı oku neler yazmışım kimlere yardım etmişim kimlere plcler kablolar pcler göndermişim şalterler jeneratörler ve plclerde kimlere yardım etmişim öle yargıla . polemiğe girmeyecem. sadece üzücü olan şurada beş dakika lafı . okadar yazıyı beş dakikada yazdık sizce . artık o kadar gına geldiki kaçak akımdan şahsım adına artık bu konuda yazmama kararı aldım . yazanlara saygı duyuyorum .

boş yapma lafı yakışık olmamış bunuda belirtmek isterim

EMO 'dan soracağına göre,Elektrik Mühendisi olmalı ! EMO ,bizim söylediğimizi söylerse,ne yapacak onu çok merak edi- yorum.Sanki,yönetmelikte yazılmıyanı ! yapmamak ! lazımmış gibi.

Son düzenleme:
EMO 'dan soracağına göre,Elektrik Mühendisi olmalı ! EMO ,bizim söylediğimizi söylerse,ne yapacak onu çok merak edi- yorum.
Emo dan cevap yazacak muhendısleri, Sn Sami İNCİ Syn. Setvetd bey gidi değerli ambusdoman dostlarım, kaç nesil, kaç dönem, keç devre okuttu, yanlarında yetişdirdi kimbilir.

Sayın konulardan, yazılardan bihaber ve EMO'dan bilgi gelince bizleri bilgilendirecek ve bu bilgiler ışığında kaçak akım sorununa son verecek şahsiyet; Her panoya kaçak akım takmak için icazet beklemeye gerek yok ama bu konuda yazılan milyon tane mesajı idrak edebilseniz forumda yapilan önerilerin her panonun değil hemen her linyenin k.a.r ile donatılması gerektiğinin neredeyse ortak kanı olarak "çözüme en yakın" öneri degerlendirmesinde olduğunu gorecektiniz.
EMO' dan gelecek bilgi ile soruna son vermenizi hala bekliyor olacağiz.

bahsettiğiniz sürücülerdeki kaçak akım sorununu nasıl halletiniz?

topraklama sisteminin TT olduğu ön kabuluyla DDC panosuna 50Vac veya 120Vdc üzeri bi gerilim girişi var mı?

Biz,bu tiplere,weekend Engineer di -
yoruz.Tek marifetleri,pusuya yatıp
kim ne yanlış yaptı ( kendine göre )
onu tesbit edip,bilgi vermek yerine
akıl vermeyi ,arayada emekli lafını
sıkıştırıp laf yetiştirmeye meraklı tip-
lerdir.Bunlardan,maalesef forumu-
muzda 3-5 tane daha bulunmakta-
dır.3-5 gün önce Sn.zeybek hocamın
açtığı konuya bile tenezzül edip ce-
vap verme lütfunda bulunmamış iken,soruyu soranın ne sorduğunu
bile anlamadan akıl vermeye kalk-
ması çok komik olmamış gibi,sanki
ölçü aleti herşeyi ! gösteriyormuş
gibi ölçü aleti havası atmaya kalk -
mış.Ölçü aleti,doğru ölçersen değer
gösterir.Yorumu,akıl / tecrübe yapar.
Bunlar söylendiğinde," adres ver ulan
seni dövmeye geleceğim " bile der-
ler.Bende,Sn.kocamanusta'nın soru-
sunun cevabını çok merak ediyorum.
Soruyu soran arkadaşımızın,geç -
mişteki sorularınıda incelemenizde
yarar görüyorum.

Son düzenleme:
Biz,bu tiplere,weekend Engineer di -
yoruz.Tek marifetleri,pusuya yatıp
kim ne yanlış yaptı ( kendine göre )
onu tesbit edip,bilgi vermek yerine
akıl vermeyi ,arayada emekli lafını
sıkıştırıp laf yetiştirmeye meraklı tip-
lerdir.Bunlardan,maalesef forumu-
muzda 3-5 tane daha bulunmakta-
dır.3-5 gün önce Sn.zeybek hocamın
açtığı konuya bile tenezzül edip ce-
vap verme lütfunda bulunmamış iken,soruyu soranın ne sorduğunu
bile anlamadan akıl vermeye kalk-
ması çok komik olmamış gibi,sanki
ölçü aleti herşeyi ! gösteriyormuş
gibi ölçü aleti havası atmaya kalk -
mış.Ölçü aleti,doğru ölçersen değer
gösterir.Yorumu,akıl / tecrübe yapar.
Bunlar söylendiğinde," adres ver ulan
seni dövmeye geleceğim " bile der-
ler.Bende,Sn.kocamanust'anın soru-
sunun cevabını çok merak ediyorum.
Soruyu soran arkadaşımızın,geç -
mişteki sorularınıda incelemenizde
yarar görüyorum.

bahsettiğiniz sürücülerdeki kaçak akım sorununu nasıl halletiniz?

topraklama sisteminin TT olduğu ön kabuluyla DDC panosuna 50Vac veya 120Vdc üzeri bi gerilim girişi var mı?
o kaçak değil kocaman ustam . aslında o tristörlerin ve igbtlerin yüksek frekansta tetiklemesinden oluşan harmonikler. harmonik filtreli sürücü varsa sorun yok olmması lazım . ama sürücüde harmonik filtresi yoksa ozaman a tipi harmonik filtreli kaçak akım rölesi kulanırsanız sorun çözülür ..
daha çok yazamam töbem bozulur

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri