Eski makinalarda topraklama ve kaçak akım rölesi

Bakıyorum tabiki

bu makinalar 2 el olarak mı alınmış yeni kaçak akım takılmış ?
daha önce kullanılıyorlarsa kaçak akım takılmamış yokmuymuş ?
topraklama kablo kesiti düşük olabilir .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu makinalar 2 el olarak mı alınmış yeni kaçak akım takılmış ?
daha önce kullanılıyorlarsa kaçak akım takılmamış yokmuymuş ?
topraklama kablo kesiti düşük olabilir .
Makinelere kaçak akım sonradan takilmis.Enerji kablo 10mm topraklama 25mm

Merhabalar
Arıza için gittiğim bazı fabrikalarda eski makinalara 30ma kaçak akım rolesi tutmuyor.İptal etmek yerine 300ma takıyorum.Ama zaman zaman oda atıyor.Topraklama ve herşey normal bu gibi eski makina ve cihazlarda yapılabilecek başka bı önlem var mı?
Bir fabrika da çalışıyordum fabrika kore firmasıydı ve makineler Koreden gelmişti makinelerin içine 380-220vac düşüren trafolar vardı ve bu nedenle nötr kullanılmıyordu fakat benden önce elektrikçi toprak yerine makinelere nötr çekmiş 2,5 luk kablo ilede 130 kw ve 30kw makinelere toraklama yapmıştı bu makineler kauçuk enjeksiyon makinesi olduğu içinde çiller soğutma sistemi vardı kaçak akım tutmuyordu bu fabrikanın bütün tesisatlarını elden geçirdim makinelerin plc sistemine ups takmamı istediler makinerde nötr olmaması gerekirken eski elektrikçi nötr çektiği için ups leresdes şebekesden gelen direk nötr verilmişti bunlarıda trafaodan gelen nötrle değiştirdim bazı makineler vardı kumanda devresi 110vac bu makinelerde 22s0vac ups çalıştırmak için 2s adet trafo kullandım makinenin trafosu 110 vac çeviriyor bunu 220vac çevirdim sonra tekrar 110 vac çevirip plc verdim.Ve şuan o fabrikada bütün makine ve aydınlatma sistemi 30mA kaçak akımla korunmaktadır
300mA hayat koruma değeri değildir makinelerin tesisatında revizyon yapmak gerekebilir birde bazı süürücüler 30mA de sorun çıkartır bu makinelerde bağışık tip denilen sürücü devrelerinde çalışması için firmalar tarafsınadan özel üretilen kaçak akımlar kullanmak gerekir fakat bu kaçak akımlar normalleri 100 tl ise bağışık tipler 250 tl dir bunları kullanmak gerekir

Bir fabrika da çalışıyordum fabrika kore firmasıydı ve makineler Koreden gelmişti makinelerin içine 380-220vac düşüren trafolar vardı ve bu nedenle nötr kullanılmıyordu fakat benden önce elektrikçi toprak yerine makinelere nötr çekmiş 2,5 luk kablo ilede 130 kw ve 30kw makinelere toraklama yapmıştı bu makineler kauçuk enjeksiyon makinesi olduğu içinde çiller soğutma sistemi vardı kaçak akım tutmuyordu bu fabrikanın bütün tesisatlarını elden geçirdim makinelerin plc sistemine ups takmamı istediler makinerde nötr olmaması gerekirken eski elektrikçi nötr çektiği için ups leresdes şebekesden gelen direk nötr verilmişti bunlarıda trafaodan gelen nötrle değiştirdim bazı makineler vardı kumanda devresi 110vac bu makinelerde 22s0vac ups çalıştırmak için 2s adet trafo kullandım makinenin trafosu 110 vac çeviriyor bunu 220vac çevirdim sonra tekrar 110 vac çevirip plc verdim.Ve şuan o fabrikada bütün makine ve aydınlatma sistemi 30mA kaçak akımla korunmaktadır
300mA hayat koruma değeri değildir makinelerin tesisatında revizyon yapmak gerekebilir birde bazı süürücüler 30mA de sorun çıkartır bu makinelerde bağışık tip denilen sürücü devrelerinde çalışması için firmalar tarafsınadan özel üretilen kaçak akımlar kullanmak gerekir fakat bu kaçak akımlar normalleri 100 tl ise bağışık tipler 250 tl dir bunları kullanmak gerekir
Bu durumu patrona ve fabrika yetkililerine anlatmak pekte kolay görünmüyor

Bazı cihazlarda cihazın yetkili servisini aradığımız zaman bize kaçak akım takmayın Tutmaz deniyor o yüzden bende fazla kurcalamiyorum.Ups, lazer, CNS yüksek kW kız gibitemlerde yetkili servisler açık açık takma diyorlar malesef

bu zaman resmi yazı alın ,
tazminat istemi veya yeni makinalarla değişimi fiyat düşürme anlaşması ( eski makinayı alın yeni makinalar verilmesi ) .
veya bu eski makinaları bir yollu iyileştirme . ( firma onaylı )

bu durumda bir olay olsa direk suçlu olunur .
diğer sizin gibi eski tip makinası olan firmalar , nasıl sorunu çözmüşler ?
bu makinalara canlı değiyor mu ? değmiyorsa canlı koruma yapılabilir .
makinalar nedir ? işlevi , makina firması işin içini bilir . neden tutmadığını ?

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri