Eski makinalarda topraklama ve kaçak akım rölesi

Zaman zaman atıyorsa attığı sırada devrede olan elemanlarda sorun olabilir.(hareketli kablo sürtüyor ise, içine yağ, su almış motor gibi) 300 mA ciddi bir değer bu makinede topraklama koparsa, çıkarsa ... adam ölür.

Sıfırlama olsa enerji verdiğiniz zaman atması gerekir. Eski makinelerde alıcılarda ufak tefek kaçaklar varsa devreye giren alıcı bileşkesine göre kaçak akım değeri zaman zaman röleyi attıracak değere ulaşıyorsa işiniz zor. bu durumda BÖLÜM BÖLÜM (gerekiyorsa motor motor) KAR koymak yada ölçüm yapmak gerekir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bazı cihazlarda cihazın yetkili servisini aradığımız zaman bize kaçak akım takmayın Tutmaz deniyor o yüzden bende fazla kurcalamiyorum.Ups, lazer, CNS yüksek kW kız gibitemlerde yetkili servisler açık açık takma diyorlar malesef
80A le çalışan toz altı kaynak makinesi bilirmisiniz girişi 80A çıkışı 2000A kadar çıkar servisi geldi:Bizim makineler kaçak akımla çalışmaz dedi panonun başına götürüdüm 125A 30mA kaçak akımı gösterdim bak bu toz altı kaynak makinesine takılı dedim bu makinelerde nötr olmadığı için kaçak akımın girişine nötr bağladım çıkışı boştu makineye sadece 3 faz ve toprak bağladım çalıştı.
Bu durumu patrona ve fabrika yetkililerine anlatmak pekte kolay görünmüyor
Bunu da kabul etmiyorum elektrik teknisyenisin yaptırmak zorundasın bir kaza olduğunda ilk tutuklanacak kişi sensin ve patron ve müdür teknisyen yapmadı diyecek bize bilgi vermedi diyecektir bende yaptırmadan önce sıkıntı yaşadım üretim müdürümüz vardı bayan fabrika duruş yaprığı dönem de panolara troid kaçak akımlar bağlanmış ama tesisattan dolayı çalışmamıştı bu bayan müdürü panonun yanına çağırdım çalışanlara elektrik kesilecek dedim bekleyin beni troid kaçak akımın sigortasını açtığım gibi kompact şalter tak diye açtı elektrikler kesildi:Müdürüm bu kaçak akım sistemi çalışsa bu şalter açmaz şuan iptal olduğu için şalter çalışıyor yarın bir kaza olsa ben ve siz bu konuda sorumlusunuz ama bırakın kanuni sorumluluğu burada çalışan bir kişinin canı yansa vicdanen rahat olabilirmisiniz dedim
Aynı fabrika da jeneratör makineleri kaldırmıyordu bu nedenle jeneratör otomatik te tutmazdık makinelerin şalterleri kapatılır elle açardık ama ışıldaklı aydınlatma olmadığı için insanlar makinelerin arasına cep telefonu ışığı ile girerdi fabrikanın heryerine ışıldak da taktırdım elektrik kesilince bu ışıldaklar devreye giriyor operatörler makineleri kapatıyor bende jeneratörü çalıştırıyordum
Patron tabiki cebini düşünecek ama teknisyen bir iş yerinde arızaları yaptığı gibi çalışan operatörlerin güvenli ve sağlıklı çalışmasından da sorumludur benim görüşüm
Bazı makinelrde Yaskawa robotlar da trafoların nötr leri makinenin gövdesine kısa devre edilmiştir bunu kendi servislerinden bilmeyen teknisyenlerde çıkıyor bazen bu köprüler çıkarılmadan kaçak akımlar çalışmıyor veya sürücülü makinelerde @sami inci abinin de bahsettiği bağışık tip kaçak akımlar kullanılmazsa sistem çalışmıyor
Ama kaçak akım tutmuyor veya tutmaz diye birşey yok mutlaka tutar

ben vestelde çalışırken kaynak makinelerinin büyük asenkron motorların kaçak akım rölesi takınca açacağı söylenir ve takılmazdı.

ben vestelde çalışırken kaynak makinelerinin büyük asenkron motorların kaçak akım rölesi takınca açacağı söylenir ve takılmazdı.
eski motorlar yapıları gereği kaçak oluşturur artık teknolojisi eski motorlar kullanılmıyor Tüpraş kocaeli rafinerisinde siemens bir ekip kurmuş bunlar sistemde çalışan motorları toprak kaçak ölçme cihazı ile (meger de denir ama meger bir marka dır @sami inci abiden öğrendim bunu da)kontrol ettiriliyor kaçak veren motorlar yenisiyle değiştiriliyordu bu tesiste binlerce motor vardı

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri