Kaçak akım rolesi sorunu

Arkadaşlar panomda 40 A kaçak akım rolesi var.Role bazan atıyor.Fakat tesisatta prizler ve lambaların şalterlerinin hiç biri atmıyor.Kaldırıyorum tutuyor.1 saat sonra veya belirli bir sure sonra yeniden atıyor.Sebebi ne olabilir.

Arkadaşlar panomda 40 A kaçak akım rolesi var.Role bazan atıyor.Fakat tesisatta prizler ve lambaların şalterlerinin hiç biri atmıyor.Kaldırıyorum tutuyor.1 saat sonra veya belirli bir sure sonra yeniden atıyor.Sebebi ne olabilir.

hattinizda kacak var ki atiyor normal sigortalar atmaz cunku bu sigortalar hattı korumak icindir kacak akim rolesi ise insan hayatini korumak icindir

Kaçak akım faz-nötr kısa devresinden atmaz sadece nötr-toprak kısa devresinde de atar bir prizde veya lamba devresinde nötr yerine toprak kullanılmışsa da atar uzman bir elektrikci bulup tesisatı kontrol ettirin

Elektrik sayaci altindan ana salter ve yangin rolesini indiriyorum icerde kacak akim gene atiyor nedendir yardimci olun arkadaslar

aynı olay benim bakımını üstlendiğim yurtta'da basıma geldi
kaçak akım atıyor gel bak dediler gittim baktım bir sıkıntı yok kaldırdım tuttu
1 gün sonra bıdaha aradılar gene baktım kaldırdım tuttu çay kahve falan içtik baya bekledim atmadım
ertesi gün gene attı bu denilince karşı dairedeki kaçak akımla yer değiştirdim
arızalı daire düzeldi bu sefer karşı daire yapıyor aynısını dediler
karşı daireyede yenı kaçak akım alıp taktım su an hiç bir sıkıntı yok olay olalı 1.5-2 sene falan oluyor
diyeceğim rölende bir arıza olabilir.
benden sana tavsiye kaçak akımı devreden çıkar notr leri direkle fazları sigortaya gir eger dairende dedikleri gibi bir kaçak varsa sayacının altındakı yangın rolen atar
eğer atmıyorsa rölen arızalıdır
yenisiyle değiştirirsin.
(arkadaşların dediği gibi tesishatında nötr-toprak kaçağı falan olsa röle direk açar 1 saat beklemez...)

Kaçak akım faz-nötr kısa devresinden atmaz sadece nötr-toprak kısa devresinde de atar bir prizde veya lamba devresinde nötr yerine toprak kullanılmışsa da atar uzman bir elektrikci bulup tesisatı kontrol ettirin
Faz toprak kısa devrede atmaz mı?

aynı olay benim bakımını üstlendiğim yurtta'da basıma geldi
kaçak akım atıyor gel bak dediler gittim baktım bir sıkıntı yok kaldırdım tuttu
1 gün sonra bıdaha aradılar gene baktım kaldırdım tuttu çay kahve falan içtik baya bekledim atmadım
ertesi gün gene attı bu denilince karşı dairedeki kaçak akımla yer değiştirdim
arızalı daire düzeldi bu sefer karşı daire yapıyor aynısını dediler
karşı daireyede yenı kaçak akım alıp taktım su an hiç bir sıkıntı yok olay olalı 1.5-2 sene falan oluyor
diyeceğim rölende bir arıza olabilir.
benden sana tavsiye kaçak akımı devreden çıkar notr leri direkle fazları sigortaya gir eger dairende dedikleri gibi bir kaçak varsa sayacının altındakı yangın rolen atar
eğer atmıyorsa rölen arızalıdır
yenisiyle değiştirirsin.
(arkadaşların dediği gibi tesishatında nötr-toprak kaçağı falan olsa röle direk açar 1 saat beklemez...)
Kaçak 30 ma ile 299 ma arasındaysa ne olacak? O halde yine KAKR mi arızalı diyeceksin? Yangın koruma rolesi anma kaçak akımı 300 ma. Onun için yaptığın bu yöntemi yemez.:p
Ama kaçak akım rolesinin arızalı olma durumunu kabul ediyorum. KAKR çin malıysa arada sırada atar. Benim evimde bizzat yaşadım roleyi değiştirdim sorun düzeldi.

bende bir tekniker olarak teknik bilgiler dogrultusunda ilerlemeyi matematiksel hesaplamalar sonucunda sonuca ulaşmayı ezbere iş yapmamayı doğru buluyorum ve karşımdakine bu yönde telkinlerde bulunuyorum
çünki statüm bunu gerektiriyor
lakin aynı zamanda gerek piyasada tesishat tahahhüt işlerinde gerekse fabrikada Bakım onarım işinde (şu anda edaş'ta genel müdürlük dağıtım hizmetleri teknikeriyim+4 senedir E.K.A.T sahibiyim) edindiğim deneyimler doğrultusunda herşeyin yönetmeliğe usule erkana göre olmadığını gördüm
bide bakınız diğer mesajlarıma ben sadece daha önce uygulama yapmış oldugum işlerin cvp larını veririm insanlara ama sizler gibi teknik diil
neden biliyormusunuz (kımseyi aşşalamak yada hor görmek diil amacım) adam zaten okadar teknik bilgiden anlasa karşılaştığı en ufak arızayı yazmaz buraya
adam yardım istiyor bizimde teknik bilgisi bana görede çok çok yüksek olan belki forumda bel kemiği niteli taşıyan mühendis,öğretmen.tekniker,teknisyen arkadaşlarımız sadece teknik ekipmanlarla matematiksel veriler vererek konuyu aydınlatıyor ama cvp verdiği adam kontaktörün nasıl besleneceğini soruyor.
şimdi size basit bir soru 1 dairedeki prizde 3 adet 2,5mm2 nya kablo var ama hepsi aynı renk
nasıl guruplarsınız????
piyasada cok yaygın kullanılan benimde bi çok kez imdadıma yetişen bir yöntem olan ucuna akkor flamanlı lamba takılı bir duy mesela
bir ölçü aletimi kolay bulunur yoksa duy lambamı????
falan filan...
"ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır" demiş mevlana
iyi çalışmalar...

Sn. @youngclimber meseleyi yanlış anladın. Olayı farklı boyuta taşımışsın. Amacımız polemik değil.
Yangın korum olesi 300 ma. Hayat koruma rolesi 30 ma. Hayat koruma rolesini attıran kaçak yangın koruma rolesini attırması için sorunlu olan daire ve diğer dairelerdeki kaçak akımın 300 ma bulması veya geçmesi gerekiyor. Büyük ihtimalde bulmaz ve verdiğini bu yöntem işe yaramaz demek istedim.

Sn. @youngclimber meseleyi yanlış anladın. Olayı farklı boyuta taşımışsın. Amacımız polemik değil.
Yangın korum olesi 300 ma. Hayat koruma rolesi 30 ma. Hayat koruma rolesini attıran kaçak yangın koruma rolesini attırması için sorunlu olan daire ve diğer dairelerdeki kaçak akımın 300 ma bulması veya geçmesi gerekiyor. Büyük ihtimalde bulmaz ve verdiğini bu yöntem işe yaramaz demek istedim.
Sn.hocam.
300 mA lik kaçak akım,selektif değil ise,30 mA le beraber açar.O nedenle,bu tip konuları o yönder irdelemek yanlış sonuçlara götürür.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri