Kaçak Akım Rölesi Bağlantı Şekli (Eski Bina)

Faruk.C

Üye
Herkese selamlar,

Elektrikli musluk takacağım ama öncesinde güvenlik amaçlı kaçak akım rölesi takmak istiyorum. Bugün kapı üzerindeki sigortayı kontrol ettim ancak bağlantısından emin olamadım. Destek almak istedim.

1.jpg

2.jpg

Öğrenci evindeyiz ve ev sahibi maalesef hiçbir şeyle ilgilenmiyor. Kirlilik için, sayacın yanındaki sigortadan elektriği kestikten sonra temizlik yapıp dışına bir kutu geçirsek yeterli olur mu?

Bu sigortaya kaçak akım rölesi nasıl takarız?

Şu anda aklımdaki; sigortanın altındaki faz kablosunu söküp KAR'ın faz girişe takmak, KAR'ın faz çıkışını sigortaların altındaki faz kısmına bağlamak. KAR'ın nötr giriş ve çıkışını nasıl yapacağım çözemedim :)

Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir elektrikçiden yardım alsanız daha
uygun olur.
İyi bir elektrikçi olsa keşke :) hem çok para istiyorlar hem de işi düzgün yapmıyorlar. 650 TL para istediler bunu takmaya şaşırdım. Daha önce labda çalışırken sanayi tipi sigorta kutusunu sıfırdan kurmuşluğum var, bunu da yapabilirim bence.

İyi bir elektrikçi olsa keşke :) hem çok para istiyorlar hem de işi düzgün yapmıyorlar. 650 TL para istediler bunu takmaya şaşırdım. Daha önce labda çalışırken sanayi tipi sigorta kutusunu sıfırdan kurmuşluğum var, bunu da yapabilirim bence.
Kacak akım rölesi taksanız dahi, tahminim yalıtımın zayıf/eski olması sebebiyle hep atacaktır.
1642793148707.png

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim cevabınız ve görsel için. Büyük ihtimalle dediğiniz gibi olacak, peki güvenilir yapmanın başka yöntemleri var mıdır? Eski daire olduğu için tek çözüm tesisatın yenilenmesi midir?

Çok eski binalar büyük sıkıntı, fakat gel bunu içinde kendisi oturmayan ev sahiplerine anlat. Halen içinde kiracıların oturduğu yığınla apartman var. Peşel boru tesisatlı, Metal elektrik buatlı, kablo kılıflarının artık gevremekten kendinden geçtiği, musluğundan orasından burasından resmen kaçak akan. Şimdi sana o kaçak akımı tak deseler bir dert, takma deseler başka bir dert 🙄

Çok eski binalar büyük sıkıntı, fakat gel bunu içinde kendisi oturmayan ev sahiplerine anlat. Halen içinde kiracıların oturduğu yığınla apartman var. Peşel boru tesisatlı, Metal elektrik buatlı, kablo kılıflarının artık gevremekten kendinden geçtiği, musluğundan orasından burasından resmen kaçak akan. Şimdi sana o kaçak akımı tak deseler bir dert, takma deseler başka bir dert 🙄
Bu doğru, geçen sene çamaşır makinesi çalışırken elim yanındaki tesisat borusuna değmişti ve çarpılmıştım. Bir ara evdeki beyaz eşyaları değiştirdik sonrasında yaşamadık, ama halen çamaşır ya da bulaşık makinesi çalışıyorken suda uzak duruyoruz :)

Aklıma şöyle bir şey geldi. Bu roleyi şüpheli prizin önüne takabilirim değil mi? Ara tuvalette lavabo için şofben var, şofbenin güç aldığı prizin önüne bunu takarsam endişemi çözmüş olurum sanırım. Sadece şofbendeki kaçak akımı engellemiş olurum, bu da bana şimdilik yeter.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri