Kaçak Akım Koruma Rölesi ve Sigorta Panosu

felina

Üye
Merhaba, öncelikle iyi günler. Şuan oturduğum bina eski bir bina kaçak akım koruma rölesi yok, takmak istiyorum. Aynı esnada sigorta panosu kötü onuda yenilemek istiyorum. Şuan takılı sigortalar fotoğrafta ki gibi, ben aynı değerlerde tek marka sigorta takmak istiyorum. Bu değerlere göre nasıl bir kaçak akım rölesi takmalıyım 30ma 40A uygun olur mu? Birde topraklama çok iyi değil sanırım binada, bu yüzden kaçak akım rölesinin çalışmasında bir sıkıntı olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20191228_133026.jpg
    IMG_20191228_133026.jpg
    197.9 KB · Görüntüleme: 78
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
40 amp,30 mA uygun.Eliniz değmişken,sigor-
talarıda ABB,Legrand,Eaton,Schneider mar-
kalerdan biri ile değiştirin.Kaçak akımdan önce 2x40 amp,B tipi,6 kA giriş sigortası ilave edin.Sigortalarınız 6 kA,B tipi olsun.Evinizde ani su ısıtıcısı
yoksa,aydınlatma sigorta-
ları 6 amp ,piriz sigortaları 16 amp. olabilir.

40 amp,30 mA uygun.Eliniz değmişken,sigor-
talarıda ABB,Legrand,Eaton,Schneider mar-
kalerdan biri ile değiştirin.Kaçak akımdan önce 2x40 amp,B tipi,6 kA giriş sigortası ilave edin.Sigortalarınız 6 kA,B tipi olsun.Evinizde ani su ısıtıcısı
yoksa,aydınlatma sigorta-
ları 6 amp ,piriz sigortaları 16 amp. olabilir.
Bu başta C tipi 2 tane sigorta var onlarıda B yapsam sorun olur mu? 1.si çamaşır makinesinin pirizine. 2. Side salondaki modem tivibu ve tv nin bağlı olduğu prize gidiyor.

Son düzenleme:
Evde C olmaz.Hepsi B tipi olmalı.Çamaşır /
bulaşık makinaları 16 amp. yeterli.

siğorta kutusu fotosunda siğortasında bir siğortaya iki kablo girilmiş gibi gördüm
kutunun üsten kablo girişlerini gösteren foto yayınlamanız . ( kaç kablo siğorta çıkışı var ? )
siğorta fazlalaştırma için
topraklama durumu nedir ?

evin tesisatı eskiyse sıfırlama yapılmış olmasıda muhtemeldir topraklı herhangi bir prizi açıp toprak maşasına köprü atılmışmı buna bır bakın ve ondan sonra sami ustanın dediği adımları izleyin

siğorta kutusu fotosunda siğortasında bir siğortaya iki kablo girilmiş gibi gördüm
kutunun üsten kablo girişlerini gösteren foto yayınlamanız . ( kaç kablo siğorta çıkışı var ? )
siğorta fazlalaştırma için
topraklama durumu nedir ?
2 kablo2 kablo çıkışı olanlar 10 amperlik aydınlatmalara giden sigortalar olması lazım. Onlar içinde iki sigorta daha ekleyeyim mi? Topraklamayı şöyle anlatayım. Sıfırlama yapılmamış prizlerde herhangi bir şey yok öyle(sigorta kutusundan yapılabiliyor mu bu işlem onu bilmiyorum. Çünkü bazı prizlerde toprakmala kablosu var yani sigorta kutusunda nörtden kablo vermiş olabilirler mi? Sadece bazı prizlerde topraklama kablosu var. Çamaşır makinesinin olduğu priz kombiye giden elektrik hattında var diye biliyorum) ayrıca geçen aspiratörün prizi çıkmış geri takıyordum baktım topraklamada bir şey bağlı değil fakat prizin arkasında bir tel dikkatimi çekti tel dediğim dışında yalıtkan bir koruması olmayan düz tel bildigimiz bakır gibi duruyor bu telin işlevi ne olabilir? Teli fotğrafta işaretledim.
Ekli dosyayı görüntüle 60133

Son düzenleme:
siğorta kutusunun numaralarının karşılıkları ne gibi cihazlar var .

Bu başta C tipi 2 tane sigorta var onlarıda B yapsam sorun olur mu? 1.si çamaşır makinesinin pirizine. 2. Side salondaki modem tivibu ve tv nin bağlı olduğu prize gidiyor.

örneğin :
1 - çamaşır makinesi
2 - salondaki modem tivibu ve tv
3 - ?
4 - ?
5 - ?
6 - ?
7 - ?

IMG_20191228_133026.jpg

siğorta kutusunun numaralarının karşılıkları ne gibi cihazlar var .

örneğin :
1 - çamaşır makinesi
2 - salondaki modem tivibu ve tv
3 - ?
4 - ?
5 - ?
6 - ?
7 - ?

Ekli dosyayı görüntüle 60112
Merhabalar
3 te buzdolabı bulasik makinesi kombi
4 5 6 7 aydınlatma.

Schneider EZ9R05240 2x40A 30mA Kaçak Akım Rölesi

Schneider EZ9F23110 B Tipi 1x10A Otomatik Sigorta 2 adet aydınlatma için

Schneider EZ9F23116 B Tipi 1x16 A Otomatik Sigorta
3 adet prizler için.
Bu ürünleri seçtim, bunlar içinde yorum yapabilirseniz sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri