Kaçak Akım Röleleri

Deney Çok Basit

Daha önce Tesisat ve Montajını Yaptığım Bir dairede Geldı Bu Olay Başıma Topraklama Sıfır Değerindeydi ve dairede kaçak akım rölelesi çalışmadı

ama benim çözümüm basit oldu kaçak akım rölesini iptal ettim sorun çözüldü :D

aha yakaladım
0 toprak ha ne ile yaptın arkadaş bir öğrensem.
ben santralciyim en iyi topraklama bizdedir 12om altına inemedik:)
:p

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ah be burası gene iyi
toprakla nötr aynı olduğunu söyleyenler bile var buralarda:)

bilgi:kaçak akım röleleri giren akımla çıkan akımların toplamı eşit ilkesine göre çalışır.yani bir tesisatta topraklama yoksa kaçak akım rölesi çalışmaz ve tehlikeli sonuçlar doğurur.sıfırlama dediğiniz olayda nötür hattının toprak hatına bağlanması olayına diyoruz piyasada o kadar çok embesil varki daha neyi neye bağlıcanı bilmiyorlar.......tavsiyem kaçak akım rölesi takmadan önce mutlaka topraklamayı kontrol edeniz

aha yakaladım
0 toprak ha ne ile yaptın arkadaş bir öğrensem.
ben santralciyim en iyi topraklama bizdedir 12om altına inemedik:)
:p

en iyi topraklama sizde mi?
bence şehirdeki bir indirici trafo merkezine git ve topraklama değerini sor bakalım kaç diyecekler (cevap 1-2 ohm). sanırım ızgara tip topraklama sisteminden haberin yok

kaçak akım rölesi fark rölesidir. yani fazdan çıkan akım tam olarak kardeşi nötürden geri dönmüyorsa kaçak akım rölesi devreyi açarak koruma yapar.
örneğin toprakla bvağlantımızı kestik ayağımız toprağa iletim sağlamıyor. ve kullandığımız k.a.r de 40 A 30 mA değerinde olsun . üzerimizden geçen akım bu durumda 30 A olursa biz çarpılırız hatta rahmetli dedemizin yanına da gideriz bu arada.. ama kaçak akım rölesi devreyi açmaz.yani fazdan 30 A çıktı toprağa kaçak olmadığı için hepsi vücudumuzdan geçti ve nötürden geri döndü.
anşalıldı mı ? biraz karışık anlattım ama çalışma mantığı bu yani

Y buraya kesin bilgiler yazsanızda yaralansak herkez farklı bir fikirle bişeyler yazıoo

selam gökhan kardeş ben seni son derece anladım ve sana katılıyorum ama coyoto kardeşi anlıyamadım. sevgili arkadaşlar bence topraklama ve kaçak akım. fazdan daha önemlidir. çünkü insan hayatı söz konusu ,yaptığımız işlerde bazı meslektaşlarımız kaçağı arayıp bulmak yerine kaçak akım rölesini iptal ediyor.bence bu çok kötü sonuçlar doğura bilir. saygılar

Son düzenleme:
sevgili logic kardeşim senin daire içindeki panoya kaçak akım takman senin ve ailenin elektrikten gelecek tehlikelere karşı çok önemlidir .eğr tesisatına güveniyorsan yani tesisatında herhangi bir kaçak yoksa. varsada yaptır veya yap ama yine tak . sigorta panondan önceki her hangi birşey seni etkilemez.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.saygılar.

coyote kardeşim kaçak akım rolesi girirş ve çıkısındaki akımın arasındaki farka göre calısır yani fazdan giren ve nötr üzerinden dönüş yapan akımın dengesi üzerine göre yapılmıstır. gelelim senin yapmıs oldugun tesisite roleyi sökünce tesisat calıstı diyorsun ve topraklamada sorun olmadıgını belirtiyorsun kesinlikle tesisatında hata var yani fazın veya nötrün yoprakla temas halinde

kaçak akım rölesi fark rölesidir. yani fazdan çıkan akım tam olarak kardeşi nötürden geri dönmüyorsa kaçak akım rölesi devreyi açarak koruma yapar.
örneğin toprakla bvağlantımızı kestik ayağımız toprağa iletim sağlamıyor. ve kullandığımız k.a.r de 40 A 30 mA değerinde olsun . üzerimizden geçen akım bu durumda 30 A olursa biz çarpılırız hatta rahmetli dedemizin yanına da gideriz bu arada.. ama kaçak akım rölesi devreyi açmaz.yani fazdan 30 A çıktı toprağa kaçak olmadığı için hepsi vücudumuzdan geçti ve nötürden geri döndü.
anşalıldı mı ? biraz karışık anlattım ama çalışma mantığı bu yani

bu durumda topu dikeriz diyosunuz yani.kaçak akım rolesi bi işe yaramamış olur.doğrumu anladım?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri