Kaçak Akım Koruma Rölesi

Sayaçtan önce 4P şalter ardına 300ma kar, sayaçtan sonra 3p şalter ve daire içinde 30ma kar.

Kısa devre kesme kapasiteleri 10 KA, Easy serisi olmaz.(İsminden zaten malzeme kalitesi anlaşılıyor mu?)

Sayacın oraya 30ma kar takarsanız gereksiz açmalar yapabilir zaten o yüzden 300ma kullanılıyor.

Kablonun boyu akım taşıma kapasitesini değiştirmez, nereden çekildiği değiştirir. Kışın bir şey olmaz ama yazın 40 derece sıcakta ne olacağı belli olmaz. Kablo boru içinde olduğu için 63A sigorta fazla.

Faz dağılımı düzgün yapılmalı.
Ustamın dediklerine ek olarak kesinlikle Parafudr da ekleyin sisteme.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
3 katlı villa hakkında bilği gerekir .
Elektrik tesisat şeması çizim , fotolar vs gibi .
Örneğin . ( extra bilğiler ? )
Her katta çamaşır makinası var 3 aile oturuyor .
Aynı zamanda çamaşır yıkıyor . ( 63 amper trifaze siğortalar ? )
herhalde diye düşünüyorum .....

O zaman dediğiniz gibi şöyle olması gerekiyor:

Sayacın olduğu panoya sayaç öncesine 4x63A otomatik sigorta, sonrasına 300mA KAR. Sonra sayaç, sonra 3x63A otomatik sigorta. Daire içerisine ilk önce 30mA KAR sonrasına ise otomatik sigortalar. Buradaki otomatik sigortalar için öneriniz var mı ? Kısa devre kesme kapasiteleri 10 KA demişsiniz.

Parafudr: Bunu bilmiyordum, az önce youtube da videolar izledim. Villa sahibine bu konuda bilgi vereceğim.

Anladığım kadarıyla bu taktığım ürünler yanlış olmuş. Şimdiye dek genelde bu değerlere bakmıyordum, açıkcası o kadar yerde çalıştım ve bakan da hiç görmedim. Elimizde ne varsa onu taktık hep. Sayenizde yeni birşeyler öğrenmiş oldum, teşekkürler. Keşke bu konularda düzgün eğitim verilse. Hep kulaktan dolma bilgiler ile hareket ediliyor.

Sayacın olduğu alanda dairedekinden daha yüksek kesme kapasitesi olan ürün kullanmak gerekiyor sanırım. Ama şuan taktıklarım tam tersi olmuş anladığım kadarıyla.

SCHNEIDER ELECTRIC - 30mA KAR - A9R41463 - Acti9 iID

Hominal kesme ve kapama kapasitesi:
Idm 1500 A
Im 1500 A

Nominal koşullu kısa devre akımı:
10 kA

SCHNEIDER ELECTRIC - 4x63A ve 3x63A Otomatik Sigorta

[Ics] nominal hizmet kesme kapasitesi:
3 kA 100 % x Icn -de 400 V AC 50/60 Hz 'e uygunIEC 60898-1

Her katta siğorta kutusu varmı ?
Faz dağılımı nasıl yapılmış .

3 faz gerilim ve akım koruma röleleri konulması tavsiyesi .
Diğer tavsiye su için , basınç düşürücü ve filitreler vs gibi .

Priz linye sigortaları için 4,5KA- 6KA olursa iyi olur, aydınlatma linyeleri için 3KA yeterli. Daire sigorta panosuna kaçak akımın önüne de 3p şalter 6KA 10KA koyulsa iyi olur.

Sayaçtan önce 4P şalter ardına 300ma kar, sayaçtan sonra 3p şalter ve daire içinde 30ma kar.

Kısa devre kesme kapasiteleri 10 KA, Easy serisi olmaz.(İsminden zaten malzeme kalitesi anlaşılmıyor mu?)

Sayacın oraya 30ma kar takarsanız gereksiz açmalar yapabilir zaten o yüzden 300ma kullanılıyor.

Kablonun boyu akım taşıma kapasitesini değiştirmez, nereden çekildiği değiştirir. Kışın bir şey olmaz ama yazın 40 derece sıcakta ne olacağı belli olmaz. Kablo boru içinde olduğu için 63A sigorta fazla.

Faz dağılımı düzgün yapılmalı.
Artık dağıtım şirketleri nötr kesmeli istemekte tüm devre kesme elemanlarını motorlar hariç. Sizin orada da bu uygulanıyor mu bilememekteyim.

Sayacın olduğu panoya sayaç öncesine 4x63A otomatik sigorta, sonrasına 300mA KAR. Sonra sayaç, sonra 3x63A otomatik sigorta. Daire içerisine ilk önce 30mA KAR sonrasına ise otomatik sigortalar. Buradaki otomatik sigortalar için öneriniz var mı ? Kısa devre kesme kapasiteleri 10 KA demişsiniz.

Parafudr: Bunu bilmiyordum, az önce youtube da videolar izledim. Villa sahibine bu konuda bilgi vereceğim.
63A sigortadan bahsetmişsiniz fakat bu ne yükü 63A devre elemanı koyulacak? Büyük bir site galiba ?

Parafudr: Bunu bilmiyordum, az önce youtube da videolar izledim.
Villa sahibine bu konuda bilgi vereceğim.

Parafudr kutuya tek takmakla bitmiyor .
Prof. yardım almak gerek ( bilği ) .

Artık dağıtım şirketleri nötr kesmeli istemekte tüm devre kesme elemanlarını motorlar hariç. Sizin orada da bu uygulanıyor mu bilememekteyim.

63A sigortadan bahsetmişsiniz fakat bu ne yükü 63A devre elemanı koyulacak? Büyük bir site galiba ?
Teşekkürler bunu bilmiyordum. Bitcoin madenciliği yapılıyormuş, mining cihazları yani bilgisayarlar çekiyor bu gücü, bina villa.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri