Kısa devre ve aşırı akım

İyi günler sevgili forumdaşlar. Aşırı akım ile kısa devre akımı aynı şeyler mi oluyor ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi günler sevgili forumdaşlar. Aşırı akım ile kısa devre akımı aynı şeyler mi oluyor ?
Önce ben bir soru sormak istiyorum izninizle . Mesleki eğitim durumunuz nedir ? Yakın zamanda bir çok temel elektrik konusunda soru sordunuz. İzah yapmaya çalıştık. Meslekten biri olmayıp hobi olarak bu işle uğraşıyorum, elim yatkın becerikliyim falan derseniz hiç çene yormayalım.

Önce ben bir soru sormak istiyorum izninizle . Mesleki eğitim durumunuz nedir ? Yakın zamanda bir çok temel elektrik konusunda soru sordunuz. İzah yapmaya çalıştık. Meslekten biri olmayıp hobi olarak bu işle uğraşıyorum, elim yatkın becerikliyim falan derseniz hiç çene yormayalım.
Meslekten birisiyim ve hiçbir şey bilmiyorum, öğrenmeye çalışıyorum elimden geldiğince. Herhangi bir işim yok kendim internetten bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Siz okumuş birisinizdir bana bunların egitimin neresinde gosterdiklerini söyler misiniz yoksa ben mi yatarak bitirdim okulu ?

Guc kaynaginin verebilecegi akim degerinin uzerinde akim cekmeye calismak asiri akim cekmek anlamina geliyor.

Guc kaynaginin cikisini kisa devre ederseniz de kisa devre akimi olusturmak oluyor. Kisa devre akimi, kaynagi yuklemek suretiyle cektiginiz en yuksek asiri akim olmus oluyor.

Haliyle kisa devre edilen kaynaktan asiri akim cekmis de oluyorsunuz.

Ornegin 1A veren adaptorunuz varsa ve siz 1.5A cekmeye calisirsaniz asiri akim cekmis olursunuz. Adaptorun cikisini bir telle kisa devre ederseniz bu kez kisa devre akimi cekersiniz.

Uygulamada her ikisinden de kacinmaniz gerekir.

Son düzenleme:
Guc kaynaginin verebilecegi akim degerinin uzerinde akim cekmeye calismak asiri akim cekmek anlamina geliyor.

Guc kaynaginin cikisini kisa devre ederseniz de kisa devre akimi olusturmak oluyor. Kisa devre akimi, kaynagi yuklemek suretiyle cektiginiz en yuksek asiri akim olmus oluyor.

Haliyle kisa devre edilen kaynaktan asiri akim cekmis de oluyorsunuz.

Ornegin 1A veren adaptorunuz varsa ve siz 1.5A cekmeye calisirsaniz asiri akim cekmis olursunuz. Adaptorun cikisini bir telle kisa devre ederseniz bu kez kisa devre akimi cekersiniz.

Uygulamada her ikisinden de kacinmaniz gerekir.
Teşekkür ederim anladım

Aşırı akim herhangi elektrikli ya da elektro mekanik bir cihazın aşırı yüklenerek nominal çalışma akımından daha fazla akim ile çalışmasına denir . Kısa devre ise elektrik sistem ya da cihazlarında oluşan bir arıza ya da kısa devre sonucu sistem direncinin daha doğrusu empedansinin elektriksel olarak çok düşerek kA mertebelerinde akımların sistemden geçmesidir.

Son düzenleme:
Meslekten birisiyim ve hiçbir şey bilmiyorum, öğrenmeye çalışıyorum elimden geldiğince. Herhangi bir işim yok kendim internetten bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Siz okumuş birisinizdir bana bunların egitimin neresinde gosterdiklerini söyler misiniz yoksa ben mi yatarak bitirdim okulu ?
Ben bu yazıyı beğendim...Başarılar!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri