Smps besleme akım koruması

Çekilen akıma smps yanıt vermekte zorlanıyor.
Kapasitesi yetmiyor olabilir
Bu haliyle kullana biliyorsanız devam edin.
Sorun oluşturuyorsa daha güçlü smps kullanabilirsiniz.
Ucuz smps ler etiketinde yazan değerleri karşılamıyor

peki bu smps'in içini açıp akım koruma devresini modifiye edebilir miyim. yani anlık yüklenmelerde hemen korumaya geçmesin istiyorum.

30A lik cihaz yeterli gelmiyor mu?
Ayrıca modifiye işleminde,
Tasarımı ve trafoyu değiştiremezsiniz.
Varsayım olarak, Bobin ve güç mosfeti, kondansatörler de yapılacak modifiye yeterli gelir mi?
Uğraşacağınız zamana, malzeme parasına, modifiye den sonra cihaz üzerindeki etkisine, ileri derecedeki elektronik bilginize(varsa) güveniyorsanız sorun yok.
Uğraşmaya değmez diyorsanız
Bu haliyle kullana biliyorsanız devam edin.
Sorun oluşturuyorsa daha güçlü smps kullanabilirsiniz

Amacım 30 amperi yükseltmek değil. Aşırı akım korumasının eşiğini yükseltmek istiyorum. Anlık gerilim düşümünde hemen kapanmasın

maalesef şemayı bulamadım. kartı söksem fotoğraflasam bir yorum yapabilir miyiz?

marka model :Forlife FL-5054 30 Amper Slim Led Trafosu​

bu mu 30A?
8-10 A ancak akım sağlayabilir.
forlife-fl-5054-slim-12-volt-30-amper-led-trafosu.jpg

Gerçek 30 A. güç kaynağı (veya iddia edilen 360Watt)
https://www.cimri.com/en-ucuz-dc-12...radyo-bilgisayar-projesi-fiyatlari,2268501879
uvenlik-sistemi-radyo-bilgisayar-projesi_704539258.jpg

30A akım verebileceği şüpheli güç kaynakları
https://www.cimri.com/en-ucuz-happy...mera-utu-neden-olmus-30a-fiyatlari,2292894003

https://www.cimri.com/en-ucuz-anaht...-1212v30a360wac110220v15-fiyatlari,2228808071

Şemaya da gerek yok. Durum belli.
Sizdeki Güç kaynağını bu haliyle kullanabildiğiniz kadar kullanın.
Yenisini satın almak istediğinizde; gerçek akımı sağlayacak güç kaynaklarına yönelin.
Ucuz fiyat, gerçek dışı akım etiketli ürünleri satın almaktan kaçının.
İç piyasadan alacaksanız satıcıdan 30A. akımı sağlayacak garanti de, cihaz istediğinizi belirtin. İstenilen akımı sağlamadığı takdirde, iade edeceğiniz belirterek sipariş verirsiniz.

İyi günler, iyi çalışmalar...

Son düzenleme:
Bağladığım tablanın direnci 1,7 ohm. bu durumda ihtiyacım olan I=U/R, 12/1,7=7 Amper. 12 volt ile sürdüğümde direkt kapanıyor. 10,5 V ile sürersem çalıştırıyor yani 10,5/1,7=6,17 Amper verebiliyor. Tabla çalıştıktan sonra sisteme başka alıcılar da bağlıyorum(yaklaşık 5 amper). yine çalışmaya devam ediyor. Bu güç kaynağının sorunu ilk kalkıştaki çekilen aşırı akıma hemen tepki veriyor. bu tepkiyi zayıflatsam işimi görürdü.

Çok takıldınız bu akım koruma durumuna?
Led trafosunun içini açıp, pwm entegresinin numarasını yazar mısınız?
Led trafosunun üst/alttan net resmini de, ekler misiniz? (numaralar/renkler net görülmeli)
Bir bakalım bakalım... yapılabilecek bir modifiye var mı?
(kendim için olsa uğraşmam, ya bu hali ile kullanırdım veya daha güçlü smps satın alırdım.)

Bağladığım tablanın direnci 1,7 ohm. bu durumda ihtiyacım olan I=U/R, 12/1,7=7 Amper. 12 volt ile sürdüğümde direkt kapanıyor. 10,5 V ile sürersem çalıştırıyor yani 10,5/1,7=6,17 Amper verebiliyor. Tabla çalıştıktan sonra sisteme başka alıcılar da bağlıyorum(yaklaşık 5 amper). yine çalışmaya devam ediyor. Bu güç kaynağının sorunu ilk kalkıştaki çekilen aşırı akıma hemen tepki veriyor. bu tepkiyi zayıflatsam işimi görürdü.
güzel insan, konuyu baştan beri beri takip ediyorum. sanırım elinizdeki adaptöre takılıp kaldınız. matematikte 2+2=4 eder ama elektronikte, etmez. çünkü (kadar) diye verileni biz (o kadar). yapacağınız şey çok basit adaptörünüzü büyüteceksiniz. hani 10,5 volt filan hikaye. nasıl derlerdi "halamın bıyıkları olsaydı.....) filan. elinizdeki amcanın bacakları kısa geliyor, altına ister sigara kağıdı koyun, isterseniz gazoz kapağı, boyu yetmez. bu arada aklınızın bir köşesinde olsun her çin malı kötü değildir, ama yalan söylemeyi çok seviyorlar, daha uzağa işer diye.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri