Smps besleme akım koruması

evet çok haklısınız. bende bunun farkındayım. lakin mücadeleci ruhumla elimdeki malzemeyi değerlendirmek istiyorum :D

giriş tarafında 2x21NM50, çıkış tarafında 4x MBRF30100CT var. Paralel bağlı gibi algıladım ama emin değilim. Buradan kaç amper sağlayabileceği konusunda bir çıkarım yapabilir miyiz? 10 amper üzeri sağlayamayacaksa hiç uğraşmayayım. sizi de uğraştırmayayım :)

evet çok haklısınız. bende bunun farkındayım. lakin mücadeleci ruhumla elimdeki malzemeyi değerlendirmek istiyorum :D

giriş tarafında 2x21NM50, çıkış tarafında 4x MBRF30100CT var. Paralel bağlı gibi algıladım ama emin değilim. Buradan kaç amper sağlayabileceği konusunda bir çıkarım yapabilir miyiz? 10 amper üzeri sağlayamayacaksa hiç uğraşmayayım. sizi de uğraştırmayayım :)
güzel insan, biz(ler) datasheet "bilgi kağıdı" okumayı bilmiyoruz ve kendimize göre değil, işimize geldiği gibi yorumluyoruz. 10A yazan her zımbırtının üst sınırı 10A dir. yani ... kadar 10 A verir değil. bu arada 10A sadece örnekti.

dipnot: (düzenleme)
ister insan olsun, ister makine, ister elektronik hiç fark etmiyor. % 30 kuralına her zaman uymaya çalış. yani en verimli çalışma sistemidir. senin amcan 10A ise senin kullanman gereken 30A olmalı. yorulmaz yüke binmez ve eskimez...

Son düzenleme:
Hayır,
Burada çıkış geriliminin limiti aşılıp fazla akım çekildiğinde;
voltaj düşüklüğü pwm in osilatörün frekansını yükseltip çıkışı yine 12.5 V dc ye getirir.
Örnek;
Biraz daha akım çekilir, gerilim yine düşer pwm yine osilatörden frekansını yükseltir.
Yine akımı artırıp, gerilim düşünce frekans yine yükseltilip gerilimi istenilen noktaya gelmesi için pwm çalışır.
Nereye kadar?
Kapasitesi yettiğince;
Yetmediği yerde ne olur?
Pwm çip arızalanır veya akım kuvvetlendiren mosfet arızlanır veya ikisi birden...

Bu mantığa göre çıkışları kısa devre yaptığımızda pwm entegresinin arızalanması gerekiyor.

.
smps-devresi-orijinal-guc-elektronigi-devre-semasi-gif.105323

Son düzenleme:
Bu mantığa göre çıkışları kısa devre yaptığımızda pwm entegresinin arızalanması gerekiyor.
Bir örnekleme yapacak olursak.
En çok kullanılan PWM entegrelerinden biri UC3842 nin özelliklerine bakalım.
UC3842

ÖZELLİKLER
Giriş hattı voltajı: 90VAC ila 130VAC
Giriş frekansı: 50 veya 60Hz
Anahtarlama frekansı: 40kHz±10%
Çıkış gücü: Maksimum 25W
Çıkış voltajı: 5V±5%
Çıkış akımı: 2 ila 5A
Hat regülasyonu: %0,01/V
Yük düzenlemesi: %8/A*
Verimlilik @ 25 W,
VIN=90VAC: %70
VIN=130VAC: %65
Çıkış kısa devre akımı: 2,5A ortalama

Yukarıdaki limitler aşıldığında çip arızalanır.
Çıkış kısa devre yapılırsa;
Vfb; opto coupler üzerinden geri bildirimle, çıkışta voltaj olmadığını pwm çipe bildirirse ne olur?
Pwm üretimi azalır. Çip Arızalanmaz.
Çipin kapasitesinin üzerinde çalışmaya zorlamak arızalandırır veya primer katta arızalanan başka bir malzeme veya yüksek voltaj çipi arızalandırır.
Anahtarlamalı güç kaynaklarının çalışma prensiplerini anlatan güzel bir video var.
İzleyince; Bir çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Son düzenleme:

Bu şemadan anladığım kadarıyla çalışma mantığı şu.

Çıkıştaki değişken yüke göre tl431 ve optokuplör aracılığı ile pwm entegresi duty oranını açıp kısıyor.

Yük arttıkça duty oranı yükseliyor yük azaldıkça duty oranı azalıyor. Bu şekilde çıkış voltajını sabitlemeye çalışıyor.

Ancak çıkışın kısa devre olması anında entegre voltajı yükseltmek için duty oranını ayarlanan değere kasar yükseltmek isteyecektir. Çünkü o kısa devre olduğunu çıkıştan anlayamaz.

Burada devreye giren primerde mosfetin altındaki devreyi tamamlayan şönt direnci devreye girip entegrenin current sense pini duty oranını düşürüyor.

Kısa devre koruması böyle çalışıyor biliyorum ama ne kadar hızlı davranır komponentleri ne kadar korur bilmiyorum.

Kolay gelsin.

Bu şemadan anladığım kadarıyla çalışma mantığı şu.

Çıkıştaki değişken yüke göre tl431 ve optokuplör aracılığı ile pwm entegresi duty oranını açıp kısıyor.

Yük arttıkça duty oranı yükseliyor yük azaldıkça duty oranı azalıyor. Bu şekilde çıkış voltajını sabitlemeye çalışıyor.
3 sayfa yazılanların özeti: Doğru anlaşılmış.

current sense pini
Algılama pini, Devamlı çıkışla ilgili...
Bütün smps lerin çalışma tekniği bu...

Son düzenleme:
2 Saat önce Logitech arızalı ses sistemi geldi.
Yapılan kontroller de sekonder kattaki 2 ad. schottky ler den 1 tanesi kısa devre olmuş
(paralel olduğu için ölçümlerde diğeri de kısa devre gibi davranıyor).
Çıkışı kısa devreye düşürüyor. Bu durum da Vfb (Voltage feed back) çıkışta voltaj olmadığı bilgisini pwm çipe bildirecek ve frekans üretimi düşürülecek. Çip arızalanmayacak.

Cihaz da Pwm entegresi sağlamdı . Arızalı Schottky değişim yapıldı. Arıza giderildi.
Cihaz çalıştırıldı, toplandı. Teslim edilecek.

Benim bildiğim smps güç kaynaklarında frekans sabit duty oranı değişiyor. Frekans değişir ise trafo verimli çalışmayabilir.

Mesela uc3842 bahsettiğimiz entegrrnin datasheetinde fixed frequency olduğu belirtilmiş.

Opto tl431 entegrenin osilator pinine herhangi bir etkisi yok.

Screenshot_20240213-164830_Drive.jpg

Son düzenleme:
Benim bildiğim smps güç kaynaklarında frekans sabit duty oranı değişiyor. Frekans değişir ise trafo verimli çalışmayabilir.
Frekans üretiminin düşürülüyor diye yazmam...
frekansın zaman aralığının uzatılması dır. Burada çıkış voltaj genliği ile sinyal üretimini de unutmamak gerekir.
Çıkışta 0 volt olsa ne olacak?

Burada da zaman aralığı devreye girer.

servopi-pwmduty.png

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi