Start Akımı Sınırlama

AG Mehmet

Profesyonel Üye
Bu devreyi Elektor Dergisinde gördüm, bu konuda pek çok "dertli" forum üyesi olduğu için belki çare olur diye düşündüm. Gücü az gelen jeneratör ve UPS ler için kullanılabilir.
Tabiki devre 220V tek fazlı uygulamalar için.

Devre şöyle çalışıyor: Toroid nuveli ve Hall sensörlü bir akım okuma devresi var.
Eğer ilk an akımı belirli bir limitin üzerindeyse seri bağlı dirençler devrede olduğundan aşırı akımı önlüyor.
Ancak belirli akımın altına indiğinde röle kontakları sayesinde akım sınırlama dirençleri kısa devre olduğundan bağladığınız yük normal olarak besleniyor.

Toroid nüve Dremel ile kesilip araya Hall Sebsör bağlanıyor
akım_limit_hall.png

akım_limit_sch.png

Ekli dosyalar

• Akım_Limit_220.pdf
    432.4 KB · Görüntüleme: 7
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Üç fazlı motorun, bir fazına bağlanamazmı??​

Son düzenleme:
Elektronık bilgim olmadığı için soruyorum..
Bu devrede, akım bilgisi almak için, akım trafosu veya benzeri akım dönüştürücü veya şönt dırenç göremıyorum. Her güçde motor/alıcıya baglanabilirmi, standart baglanabileceği bir güç varmı.
Google ye bakdım. Sivic veya devir kontrolü gibi devrelerde kullanılıyor..

Üstad, ilginize teşekkürler.
Toroid bobin, akım trafosu olarak kullanılıyor, akım sınırlayıcı olarak 3 tane seri bağlı, watlı direnç var.

Üstad, ilginize teşekkürler.
Toroid bobin, akım trafosu olarak kullanılıyor, akım sınırlayıcı olarak 3 tane seri bağlı, watlı direnç var.
Ustadım onu anladım, dökumanda da bakdım. Benim merakım, akım/güç seçimi yapılabiliyormu veya, dıyelım bu devre, 5 ıla 8 amper arası sınırlamada kullanılabiliyormu. Trıoıd uzerınde , galıba, 1.2 mm tel sarılı, Tel kapasitesi kaımı taşırmı denıyor.

Tamam, toroid bobindeki tel çapı, sarım sayısı ve R9-C5 kısmına trimpot takılarak akım ayarı, bu üçlü kombinasyonla yapılabilir.
Simülasyon programında denemesi yapılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri