jeneratör voltajları

arven

Üye
jeneratörler acaba senkranizasyon sistemde OG üretirmi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn. arven
A.G. veya O.G. hangi jeneratörlerinin ürettiği gerilimden söz ediyorsunuz? "Senkronizasyon sistem" derken paralel çalışan jeneratörlerden mi söz ediyorsunuz? Sorunuzu biraz açarsanız sevinirim.

sn arven
daha önce iki monofaze jeneratörün senkronize bağlandığını görmüştüm ama bildiğim kadarıyla OG üretmiyor.yine monofaze çıkış veriyor fakat gücü artıyor.şemasını almıştım ama bulamadım şimdi
kolay gelsin

Sn.arven;
Jeneratörlerin kullanım amaçlarını hepimiz biliyoruz.Neden orta gerilim üretme ihtiyacı duyulsunki böyle bir jeneratör yok bildigim kadarıyla;
Var sayalım üretim oldu,o.g. ile nereyi besleyeceksiniz,ayrıca bu gerilimi üretebilmek için generatörün özel bir yapıda olması lazım ayrıca buna baglı dizelinde hayli büyük ve güçlü olması lazım.
Gelelim senkronizasyona,jeneratörlerin senkronize çalışması;iki yada daha fazla jeneratörün parelele girmesidir.Bu uglumada fazla kullanılmaz ama oldugu yerler vardır ve parelele girdiginde voltaj artmaz aynı olur,sadece istenilen akımı yani gücü tedarik edebilmek için bu uygulama yapılır.
Saygılarımla;

arkadaşlar 6.3 kvollt gerilim üreten jeneratör gördüm. aynı zamanda senkronizasyonada giriyorlar.

iyi çalışmalar diliyorum..

Arkadaslar hidroelektrik santralleri (HES) gibi elektrik uretim tesislerinde kullanilan jeneratorler zaten 6.3 kV senkron jenerator degil mi...Yani bu ozel bir durum degil,elektrik santrallerinin temel yapilanma bicimi...
Mesela bir HES santralinde generatorlerden ikisinin ornek olarak ozelliklerini kopyaliyorum..Arsivime baktim resim yok,olsa ekleyecektim....Saygilar

Generator Karakteristikleri:
Tipi : Senkron, Yatay şaftlı
Nom.Gerilim : 6.3 kV
Güç Faktörü : 0.9
Frekans : 50 Hz.
Devir : 750 rpm
Güç : 2 x 4250 kVA

Arkadaşlar benmi yanlış hatırlıyorum ,yada benmi yanılıyorum bilmiyorum ama,jeneratör;
dizel yada benzinli bir motora baglı generatörün bütün halidir.Hidro elektrik santrallerinde bu şekildemi elektrik üretiliyor.
Sn.hiçbirşey;
Burda konusu geçen generatör degilki,jeneratörden bahsediyoruz.
Saygılarımla;

:) Hocam jenerator ile generator arasinda bir fark oldugunu su ana kadar duymamistim...Nasil ki transformatore bazen transformator bazen de trafo diyorsak jeneratore de bazen agiz aliskanligi ile generator diyoruz...
Tum jeneratorlerin calisma prensibi, mekanik bir devinimi, enerjisini elektrik enerjisine cevirmektir...Bu mekanik devinim dizel bir motordan da saglanabilir, yuksekten dusen suyla devinen turbin de olabilir...Bu uniteye bagli alternator de bu devinimi elektrik enerjisine cevirir...Yanlis veya eksik bildigim bir sey varsa duzeltmek isterim...Kolay gelsin

Aslında bu kelimlerin yol açtığı anlam kargaşaları o kadar çok ki

bir kaç örnek

Motor kelimesi mesela; motorbisiklet, elektrik motoru, balast, trafo, araba motoru,... bu kelimelerin yerine,
beyin kelimesi; cpu, insan beyni, kontaktör, elektronik kartlar, motor sürücü, plc,... yerine
invertör kelimesi; motor sürücü, bir çok convertör kartı, güç kaynakları, Ups,...yerine

Daha bunlar gibi niceleri, bunların yanında bazı olaylar ya da durumlar içinde bir çok farklı tanımlama;

Statik elektrik= durgun elektrik= ıli elektrik,vb

bu aslında büyük bir anlam ve ifade kargaşası yaratmakta, bildiğimiz bir konu farklı isimle anıldığında hiç bilmediğimiz bir konu gibi görünebilmekte

mesela şu anda kullandığımız pc nin zamanında türkçeye "Bilgi düzen" olarak girdiğini, ve sonra bunun yanlış anlam içerebileceği için "bilgi sayar" türevi "Bilgisayar" olarak değiştirildiğini biliyormuydunuz.

Konumuzda da böyle bir durum söz konusu bence, neyseki yaralanan yok

Zira "anahtarı aç" demek "NO" pozisyona al demek mi? yoksa enerjinin gelmesi için "aç" demek mi?
Birgün bunu yanlış kullanılmasının, ya da yanlış anlaşılmasının, hayatımıza bile mal olabileceğini lütfen unutmayalım.

Sanırım bu tek bizim meslekte söz konusu değil, Yoksa resmi yazışma dilinden dört dörtlük hangimiz anlıyoruz ki?

İşte bir örnek http://www.avukatlar.gen.tr/avukat_vekaletname_ornek.php

kaç kelimesini anladınız, gayet açık değil mi? :) :) iyide ne dedi bu? :)

Saygılarımla

Sayın arkadaşlar, aslında herkesin dediği doğrudur. İlk piyasadan duyduğumda ben de şaşırmıştım. Piyasa dilinde bu kelimeler şu anlama gelmektedir;

Generator - Santrallerdeki elektrik üreten makineler

Jeneratör - İşyerleri, evlerde, sanayide vs. elektrik kesilince devreye giren makineler.

( PİYASA DİLİ BÖYLE :) )

Halbuki; Generator ingilizce bir kelimedir ve Türkçesi Jeneratördür. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri