Jeneratör hattı

swag811

Üye
Cümleten merhaba forumda yeniyim bir konu danışmak istiyorum. 150 ile 65 kw olmak üzere iki jeneratörümüz mevcut askeri bölgede bu jeneratörün panodan 3x2,5 kablo ile hat çektim mesafe 100 metreye yakın .pano yaptım 2 klima 9 bin ile 15 bin btu olmak üzere çalışıyor üst bölgesinin farklı yerlerinde farklı cihazlar klimalarda çalışmakta fakat voltaj birden düşüyor klimalar stop ediyor kablomu yetersiniz gelmekte acaba ben jeneratör girişle çıkışta toprak hattını da kuvvetli olsun diye faza verdim . Acaba ne yapmam lazım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ne yaptığını anlasam yada sorunu anlasam cevap verebilecem belki ama ne soruyu anladım ne sorunu anladım soruyu kendime sordum kendim soru yapayım dedim gene anlamadım ... bu türkçenin dilinden kaynaklı bir sorun üzerine alınma
2tane jeneratör var bunu anladık . güzel bunlara ne olmuş? bunlar sürekli sistemimi besliyor elektrik yok galiba suriyede yada afgansitenda bir yerdesin anlaşılan o ..
2tane klima var 9000 btu 1500 btu bunu anladık ama hangi klimalar hangi jeneratörlere bağlı bunu anlamadık gerilim düşümü hesabımızda btu deye bir değişken yok bunlar kaç kw anlamadık
farklı yerlerde farklı klimalar var bunu anladık ama konuyla alakasını anlayamadık .
en sonunda türkçe bilmediğime kara verdim .

Ben anlatamadım olabilir . Suriye olduğum yer üst. Bölgesini 150 ve 75 olmak üzere iki jeneratör besliyor . Değişmeli olarak çalışıyor benim olduğum bina ile jeneratör arası 100 metre ortalama . 3x2,5 kablo ile olduğum binaya jeneratör den hat çektim . Sürekli dalganlam oluyor voltaj 240 civarındayken birden 160-180 lere düşüyor

Ben anlatamadım olabilir . Suriye olduğum yer üst. Bölgesini 150 ve 75 olmak üzere iki jeneratör besliyor . Değişmeli olarak çalışıyor benim olduğum bina ile jeneratör arası 100 metre ortalama . 3x2,5 kablo ile olduğum binaya jeneratör den hat çektim . Sürekli dalganlam oluyor voltaj 240 civarındayken birden 160-180 lere düşüyor
100 mt mesafeye 3X2.5 kablo düşünülemez bile + nötr hatti da faz ile aynı çapta olmalıdır.
3X2.5 kablo üzerindeki toplam yük akımı bilgisi gerilim düşümü hesabı için gerekli.

Btu ingiliz ölçü birimlerinden anlamıyorum.
https://www.convertunits.com/from/Btu/to/kWh
9000btu +15000 btu = 7 kwh çıkıyor.
Bu sadece senin harcadığın elektrik.
Diğerleride senin gibi harcıyorsa jeneratör gücü yetmeyebilir.
Aynı klimadan kaç tane var?

Toprak hattı olmadığı için bende 2 kabloyu faz yaptım. Bir de nötür 3.2,5 antigron kablo

evet şimdi olay az daha aydınlandı .. bunlar jenerarörün kaliteleri ile alakalı şeyler kablo kesitin ince en aşağı 4x10 olmalı yanlız gerilim dalganlaması ile bunun alakası yok .. 4x2.5 ile en fazla enfazla 32 amper taşıyabilirsin
jeneratörün elektronik governörlü değil ve dengesiz beslenmiş .. bu yükler devreye girdiğinde jeneratör zorlanıyor olabilir yada jeneratörün regulatöründe bişi vardır dalgalanmanın kaynağı o . kuvetle muhtemel jeneratörlerin sınırda çalışıyor yakıt kaliteside önemli.
klimaların voltajdan stop etmiyor frekanstan ediyor frekansın sabit değil .
Toprak hattı olmadığı için bende 2 kabloyu faz yaptım. Bir de nötür 3.2,5 antigron kablo
nasıl yani ha dur dur nasıl nasıl ? neden 3 faz çekmiyorsun ? monofazedemi yüz metre taşıyorsun ?

Btu ingiliz ölçü birimlerinden anlamıyorum.
https://www.convertunits.com/from/Btu/to/kWh
9000btu +15000 btu = 7 kwh çıkıyor.
Bu sadece senin harcadığın elektrik.
Diğerleride senin gibi harcıyorsa jeneratör gücü yetmeyebilir.
Aynı klimadan kaç tane var?
Üst bölgesinde var 15 yakın klima diğer cihazlar jeneratör diğer yerlerde çok sorun yok ben olduğum yere anca bu yönetimi yapa bildim başka kablo yok. Kabloda iyi para

evet şimdi olay az daha aydınlandı .. bunlar jenerarörün kaliteleri ile alakalı şeyler kablo kesitin ince en aşağı 4x10 olmalı yanlız gerilim dalganlaması ile bunun alakası yok .. 4x2.5 ile en fazla enfazla 32 amper taşıyabilirsin
jeneratörün elektronik governörlü değil ve dengesiz beslenmiş .. bu yükler devreye girdiğinde jeneratör zorlanıyor olabilir yada jeneratörün regulatöründe bişi vardır dalgalanmanın kaynağı o . kuvetle muhtemel jeneratörlerin sınırda çalışıyor yakıt kaliteside önemli.
klimaların voltajdan stop etmiyor frekanstan ediyor frekansın sabit değil .

nasıl yani ha dur dur nasıl nasıl ? neden 3 faz çekmiyorsun ? monofazedemi yüz metre taşıyorsun ?
Kablonun gücü yetmez diye 2 kabloyu ek yaptım sigortaya giriş yaptım diğer ucuda yine aynı şekil ekli sigortaya giriş yaptım diğer boşta kalan kablo da işte nötür hattı yaptım.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri