Müteahhit ve Jeneratör

Generatör elektriğide , sayacdan geciyor demekde ısrar edıyorsun, sen nerden kullanırsan kullan, çifte kavrulmuş ucret ödüyorsun . Hayırlı olsun.
Önerilerimide geri aldım, lütfen yok sayın.
Ben israr etmiyorum var olani soyluyorum plan proje bu sekilde yapilmis jeneratorden gelen hat ana saltere girip ayni dagitim sirketinden gelen hat gibi 3lu otomata ardindan sayaclar sonrasinda dairelere dagiliyor. Ancak sizin soylediginiz her daireye ayri olarak hat cekme ve sadece buzdolabini isiklari besleme onerisi diger sigortalara bir adet paralel baglantiyla curuyecegi icin bir cozum niteligi tasimiyor. Ilginize tesekkur ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ben israr etmiyorum var olani soyluyorum plan proje bu sekilde yapilmis jeneratorden gelen hat ana saltere girip ayni dagitim sirketinden gelen hat gibi 3lu otomata ardindan sayaclar sonrasinda dairelere dagiliyor. Ancak sizin soylediginiz her daireye ayri olarak hat cekme ve sadece buzdolabini isiklari besleme onerisi diger sigortalara bir adet paralel baglantiyla curuyecegi icin bir cozum niteligi tasimiyor. Ilginize tesekkur ederim.

Soylediklerimde bir hata yok! Jeneratorun elektrigi sayactan geciyor. Jeneratoru her haneye ayri hat cekip ic sigorta kutusundan sadece lamba ve buzdolabi calistiracak sekilde ayarladin tamam dedin gittin ama sunu unutuyorsun 3 tane bina 60 tane hane var birisi yapmazsa digeri sigorta kutusundan tum evine dagitacak bunun onune gecemezsin! Ortak kullanimin hatti zaten baska, ona baglanir orasi isin en basit kismi burada konusulan kisim muteahhitin sorumlugu ve en dusuk maliyet ile nasil tum site yararlanir....

Abonelere adil dağıtım için
Sistem biraz masraflı halde olabilir düşüncesi
Tesisatınız trifaze ama videolarla monofaze olarak göstermek zorunda kaldım .
Sistemi uygun ürünlerle trifaze hale getirerek .

Arkadaşların yorumları ile ve risk analizi .

İki videodaki gibi trifaze ürünleri kullanıp .
Amper ile kısıtlama .

Jeneratör gücünü önemi ?
Örneğin monofaze sistem 16 amper x 220 volt = toplam 3.520 watt hangi cihazı kullanılacaksa kullanımı .
3520 wattı ( 16A ) geçersen otomatik enerji kesecek düşürürsen enerjiyi tekrara aktif edecek .
Adaletli kullanım .
Trifaze ürünün incelenmesi gerekir üç faz sorunu olabilirmi düşüncesi . ( faz dağilımı ? )

Sistem tek fazda sorun olmaz düşüncesindeyim .

Biraz uçtum galiba

Son düzenleme:

Amper ile kısıtlama .

Jeneratör gücünü önemi ?
Örneğin 16 amper x 220 volt = toplam 3.520 watt hangi cihazı kullanılacaksa kullanımı .
3520 wattı ( 16A ) geçersen otomatik enerji kesecek düşürürsen enerjiyi tekrara aktif edecek .
Adaletli kullanım .
Trifaze ürünün incelenmesi gerekir üç faz sorunu olabilir . ( faz dağilımı ? )

Biraz uçtum galiba

Gercekten guzel bir fikir uygulanabilirligi var, peki 2 adet jeneratorun birlikte tek hat uzerinden calismasi mumkunmudur mumkunse ne kadar verimlidir ?

Gercekten guzel bir fikir uygulanabilirligi var, peki 2 adet jeneratorun birlikte tek hat uzerinden calismasi mumkunmudur mumkunse ne kadar verimlidir ?

Uzman arkadaşları yorumların beklemeniz .

https://www.aksa.com.tr/tr-tr/paralel-sistemler

https://tr.linkedin.com/pulse/jeneratörlerde-senkronizayon-nedennasıl-yapılır-hakan-ögütcü

https://www.emo.org.tr/ekler/2b9c931bc3ff6c8_ek.pdf

Son düzenleme:

Amper ile kısıtlama .

Jeneratör gücünü önemi ?
Örneğin monofaze sistem 16 amper x 220 volt = toplam 3.520 watt hangi cihazı kullanılacaksa kullanımı .
Adaletli kullanım .
Trifaze ürünün incelenmesi gerekir üç faz sorunu olabilirmi düşüncesi . ( faz dağilımı ? )

Biraz uçtum galiba

Sayın @arkaplan ; Bahse konu sitede mevcut tesisat her daire için ayrı ayrı Şebeke/jeneratör besleme hattı içermiyor. Bu nedenle önerideki Akım Koruma Rölesinin her dairenin sigorta kutusundan bağlanması gerekir. Bu da bizi soru sahibinin sayın @zeybek'in önerisine "Sigorta panosundan dağıtım yaparak herkes tüm daire için kullanır. Öneriniz işe yaramaz.." türünden itirazına döndürür ki bu cihaz üzerinden akım ayarını yükseltmek pano içinden dağıtım yapmaktan çok daha kolay olacaktır.
Sayın @zeybek 'in önerisine anılan gerekçe ile yapılan itirazın nedeninin bu öneride daha da kolayca sağlanabilmesine rağmen soru sahibince "uygulanabilir" bulunması sayın @zeybek 'in "meslekten değilsiniz" tesbitini haklı çıkarmaktadır.
Son olarak soru sahibine: Evet, 2 jeneratör birlikte çalışabilir.

Son düzenleme:
Şimdi bu aletler bollaştı ve ucuz.Ana panoya 2 adet sayaç ( Jen + şebeke ) ,tek kablo konuta.Bu durumda,jeneratör mazot parası tahsilatıda kolay.
Tabi,tüm besleme ! şartiyle.Her dairede 2 lamba 3 piriz çalışsın lafı komiktir.;)

Ekli dosyalar

• GEYA 4 KUTUP 1.jpg
    GEYA 4 KUTUP 1.jpg
    172 KB · Görüntüleme: 6
  • BAĞLANTI.jpg
    BAĞLANTI.jpg
    132.2 KB · Görüntüleme: 6
  • SİGMA 1.pdf
    5.5 MB · Görüntüleme: 8
  • 63A_baglanti_semasi.pdf
    83.8 KB · Görüntüleme: 2
  • FEDERAL OT. TRANSFER.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 1
  • CAMSCO ATS.pdf
    2.8 MB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
* Sayaçtan önce geçmez, geçmemesi lazım. Böyle mutluyuz derseniz bizlik sorun yok,

* Müteahhit in suçu yok o defter kapanmış,

* Şu saatten sonra Her daireye ayrı kablo filan olmaz. Fanteziye gerek yok,

* Mevcutu satıp daha büyük almanız lazım,

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
Sayın @arkaplan ; Bahse konu sitede mevcut tesisat her daire için ayrı ayrı şebeke/jeneratör besleme hattı içermiyor. Bu nedenle önerideki Akım Koruma Rölesinin her dairenin sigorta kutusundan bağlanması gerekir. Bu da bizi soru sahibinin sayın @zeybek'in önerisine "Sigorta panosundan dağıtım yaparak herkes tüm daire için kullanır. Öneriniz işe yaramaz.." türünden itirazına döndürür ki bu cihaz üzerinden akım ayarını yükseltmek pano içinden dağıtım yapmaktan çok daha kolay olacaktır.
Sayın @zeybek 'in önerisine anılan gerekçe ile yapılan itirazın nedeninin bu öneride daha da kolayca sağlanabilmesine rağmen soru sahibince "uygulanabilir" bulunması sayın @zeybek 'in "meslekten değilsiniz" tesbitini haklı çıkarmaktadır.
Son olarak soru sahibine: Evet, 2 jeneratör birlikte çalışabilir.
Ayri hat cekme maliyetinin disinda trifazeye donusturulerek uygulanabilirligi mevcut bir sistem ancak hat cekme maliyeti sebebiyle uygulanmayacagini biliyorum, meslekten oldugumu iddia etmiyorum ve degilimde ki zaten burada siz isinin ehli ustalarimin fikirlerini almak icin paylasimlar yapiyorum soruma cevabiniz icin tesekkur ederim
* Sayaçtan önce geçmez, geçmemesi lazım. Böyle mutluyuz derseniz bizlik sorun yok,

* Müteahhit in suçu yok o defter kapanmış,

* Şu saatten sonra Her daireye ayrı kablo filan olmaz. Fanteziye gerek yok,

* Mevcutu satıp daha büyük almanız lazım,

Kolay gelsin...
Jeneratorun sayactan gecmesi ile alakali gorusme dagitim sirketi ile mi yoksa elektrikci firma ile mi yapilmali ?
Muteahhitin sorumlulugu neden mevcut degildir ?

Ayri hat cekme maliyetinin disinda trifazeye donusturulerek uygulanabilirligi mevcut bir sistem ancak hat cekme maliyeti sebebiyle uygulanmayacagini biliyorum, meslekten oldugumu iddia etmiyorum ve degilimde ki zaten burada siz isinin ehli ustalarimin fikirlerini almak icin paylasimlar yapiyorum soruma cevabiniz icin tesekkur ederim

Jeneratorun sayactan gecmesi ile alakali gorusme dagitim sirketi ile mi yoksa elektrikci firma ile mi yapilmali ?
Muteahhitin sorumlulugu neden mevcut degildir ?
Müteahhit yırtar o işten. Sonuçta jeneratör demiş ve vermiş. Çıkmaz bişey sanmam. Yinede alttan alarak iidalaşmadan konuşmakta fayda var. Kavga dövüşle çok sonuç vermez

Elektrikçi çağıracaksınız sayaçtan sonra ya çevirecek. Kolay gelsin pis işler malesef

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,906
Son üye
maniacrelax

Yeni konular

Geri