izolasyon trafosu nedir ?

ben köy hatlarındakı anı voltaj duşmelerını duşunerek UPS dedım regulatorde olur ama ani dalgalanmalara ne derece cevap verır orası problem bır örnek vereyım voltajlar 300 volt a duştu anlık pik yaptı 380 volt oldu burada çıkışta makınalara gıden voltaj 500-600 volta çıkacaktır

REGÜLATÖR VE UPS NEDİR ?
Regülatörler, ani voltaj yükselme ve düşmelerine duyarlı değillerdir. Kısa bir süre için istenmeyen voltaj¬ları, besledikleri sisteme ulaştırırlar, daha sonra voltaj ayarlaması (Regülasyon) yapabilirler yani, yüksek voltaja karşı hassas cihazlarda kullanılmaları sakıncalı olacaktır. Regülatörler, 180V - 250V arası voltajlarda çalışırlar. Şebeke girişi 300V'a yükselen yerlerde, regülatörlerin yapacağı bir şey yoktur, beslediği sistemi etkin ve aktif bir şekilde koruyamazlar.

Ancak, kaliteli ON LINE UPS'ler böyle değillerdir. Bu tip UPS'ler besledikleri sistemler için tam bir ko¬ruma sağlarlar. Çünkü bu cihazların çıkışları, şebekeden bağımsız çalışırlar.

ON LİNE UPS nedir?
Bu tip UPS'ler, şebekeden aldığı AC Voltajı, DC Voltaja çevirerek, INVERTER'e DC Güç sağlar. Bu DC Voltaj, elektronik devreler ve yarı iletken güç malzemeleri ile tekrar AC Voltaja çevrilir. Yükler ( Bilgisayar v.b.) sürekli olarak INVERTER çıkışından beslenir. Yani ON LINE UPS üç kısımdan oluşur.
-----------------------------------------------------

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
regülatörün çözüm olacağını sanmıorum online ups olur regülatörün hızı voltajın ani düşüş ve yükselmelerinde yetmior gene olan oluyor ups pahalı ise ilk önce trafo denein izoleli oto trafo olbilir...

regülatörün çözüm olacağını sanmıorum online ups olur regülatörün hızı voltajın ani düşüş ve yükselmelerinde yetmior gene olan oluyor ups pahalı ise ilk önce trafo denein izoleli oto trafo olbilir...

teşekkürler peki onun devreye şu devre bağlanması nasıl olur

soft starterden önceki 3* x w otomatınıza çıkışlarını girersiniz trafoyıda ana şalterden beslersiniz her bir motora ayrı trafo yaptırın trafonun çıkışınada takip için multimeter koyabilirsiniz..kolay gelsin....ama motorların gücünü hesplamayı unutmayın ona göre trafo alın

soft starterden önceki 3* x w otomatınıza çıkışlarını girersiniz trafoyıda ana şalterden beslersiniz her bir motora ayrı trafo yaptırın trafonun çıkışınada takip için multimeter koyabilirsiniz..kolay gelsin....ama motorların gücünü hesplamayı unutmayın ona göre trafo alın

peki koruma durumu nasıl olur elektrik trafoya girip çıkışıda soft startermi gireck

izolasyon trafosu televizyon tamırı yaparken iki adet aynı marka 450watt trafonun segonderlerını bırbırıne bağlamıştım tezgahta çalışırken dalgınlıkla 220 volt a değdığımde çarpmıyordu çokta kullanışlıydı bırının primerınden 220 verıyordum otekının primerınden çıkış 220 AC alıyordum bu çekılecek yuke gore değişebılır ona gore:)

Çarpmama olayı nasıl oluyor, bir faza dokununca diğer eliniz duvara dokunursa çarpılmıyor musun?

merhaba izolasyon trafosu çıkışında iki uç a değmedığın surece çarpılmazsın trafonun segonder ucu toprakla ilişkisi kesık eğer notur yapayım segonderın bir ucunu dersenız toprağa verırsenız çarpar zaten izolasyon trafosunu kullanmanında özellığı kalmaz

Çarpmama olayı nasıl oluyor, bir faza dokununca diğer eliniz duvara dokunursa çarpılmıyor musun?

Forum istatistikleri

Konular
128,254
Kullanıcılar
450,075
Son üye
oodak

Yeni konular

Geri