inform ups arıza

hasancavus

Üye
selam arkadaslar elimde 2 kva inform marka ups cihazı var icerisindeki akülerde arıza vardı 4 adet 12volt 7 ah akuvardı ve baglantısı seri baglıydı benim elimde 12 volt 12 ah akü mevcuttu bu aküleri seri baglantı yaparak 48 volt olarak cihaza bagladıgımda ana kart üzerindeki movsetler 20 sn sonra patlama oldu sorun ne olabilir acaba bilgisi olan arkadaslar varsa simdiden tesekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bağlantınızı doğru yapmış farzediyorum. 7 ah lik akünün şarj akımıyla 12 ah lik akünün şarj akımı bir değildir. siz akü gruplarını değiştirmeden önce akünün + ve - uçlarının karttan ayırıp şarj voltajını gözlemlemeyi denediniz mi?

gerilimini ölcmedim ama eski baglantısı seri baglantıydı simdi elimde sıfır 7 ah akü var elimde takmadan önce dikkat etmem gereken birsey varmı

ölçtünüzmü diye neden sordum? çünkü şarj voltajında problem varsa aküyü değiştirmenin hiçbir faydası olmaz. kartı onarıp öyle bağlamanız lazım. mosfetler patladıysa yanında başka kompanentlerinde bozulmuş olma ihtimali yüksek. Kartınızın elektronik problemini çözüp 7 ah akülerinizi bağlamanızı tavsiye ederim.
patlayan mosfetin numarasıyla google dan datasheetine bakın g-d-s (gate-drain-source) bacaklarını yazar. geyt ve source bacaklarına bağlı hat üzerindeki malzemeleri kontrol edin. başka mosfet varsa aynı hat üzerinde onlarıda kart dışına alıp testini yapın. forumda mevcut test şekilleri aşağıya linki ekledim

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektronik-genel/21158-mosfet-transistor-hakk.html

Son düzenleme:
Herkese merhabalar
bendede inform sinus 3000 var çıkış gerilimini 260 volt veriyo ve içindeki oval sargılardan biri ötuyo cıhazın cıkıs gerilimindeki fazlalıgının bu sargıyla baglantısı olabiilirmi acaba yada cihazın çıkıs gerilim ayarı varmı ve bu cihazla uyumlu hangi yazılımı kullana bilirim acaba
bu arada cihaz akuden calısırkende sebekeden calısırkende aynı gerilimi veriyor(260 volt) anlayan arkadaslar yardımcı olursa müteşekkir olurum

inform cihazlarda akü bağlantısı diğer cihazlardan biraz farklı.İki grup akü kullanılıyor.
iki grup ta, birbirine seri bağlı akü grupları. Sonra bu iki grup cihazda ayrı ayrı bağlı oluyor.Eksi uçlar birleştiriliyor. sonuçta +V 0 -V gerilimleri elde ediliyor.
Siz aküleri, eskisi gibi bağladıysanız, şarj devresi yanmış olabilir. ( arkadaşımızın bahsettiği sebepten, yani şarj akımı fazla çekilmiştir)

Herkese merhabalar
bendede inform sinus 3000 var çıkış gerilimini 260 volt veriyo ve içindeki oval sargılardan biri ötuyo cıhazın cıkıs gerilimindeki fazlalıgının bu sargıyla baglantısı olabiilirmi acaba yada cihazın çıkıs gerilim ayarı varmı ve bu cihazla uyumlu hangi yazılımı kullana bilirim acaba
bu arada cihaz akuden calısırkende sebekeden calısırkende aynı gerilimi veriyor(260 volt) anlayan arkadaslar yardımcı olursa müteşekkir olurum

sizin cihazınızın muhtemeln şok bobinleri araızalı olabilir,260 vac gördüğünüzde frekansınıda ölçün bobininde gözle görülür bir hasar yoksa söküp harici enerji vererek bakmalısınız

sizin cihazın şok bobinleri arızalı olabilir

mosfetleri süren mikro kontrolcüyü kontrol edin...istenilen fazı üretiyormu ?? yoksa direk DC çıkış gönderip mosftetleri aynı anda sürüp gümletiyor mu ???

ARkadaşlar yorum ve fikirleriniz için teşekkur ederim daha net yorumlar için resim eklemeye çalışacam bu arada çıkış frekansını olçtüm 60-65 hertz arası değişiyo

burada şupelendiğim bobin grubunda aşırı ısınma var (kare içinde) ve hemen yanındaki soğutucuda elektrik kaçağı var elektrik kaçağı olan sogutucuya baglı transistorlerden biri ötüyoda ses bobinlerden geliyomu zannediyorum acaba müdahaleye nerden başlamalıyım sizce tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri