ilginc kompanzasyon sorunu

foli

Üye
Merhabalar arkadaslar,
800 kva trafolu bir yerin kompanzasyonu 690 kvar lik kondnsator bagli.
Bende 560 kvar dusurdum reaktif yukselise gecti.
Reaktif rolede amper 950A ve anlik 1002A gordum.
Hesaba gore kondansator fazla bunun sorunu ne olabilir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar arkadaslar,
800 kva trafolu bir yerin kompanzasyonu 690 kvar lik kondnsator bagli.
Bende 560 kvar dusurdum reaktif yukselise gecti.
Reaktif rolede amper 950A ve anlik 1002A gordum.
Hesaba gore kondansator fazla bunun sorunu ne olabilir?
Reaktif kontrol rölesinin markası nedir?Yüksek kw daki işletmelerde en büyük sorun tüketim düştüğünde akım trafoları yüksek olduğu için reaktif güç kontrol rölesi geçen akımı algılamaz bu nedenle reakatif güce müdahale edemez!
Reaktif güç kontrol rölesine bağlı olan akım trafolarının değeri nedir?Tüketimin düştüğü zamanlar var mı?toplu halde yemek paydosu mesela!Makinelerin bir çoğu kapatılıyorsa aydınlatma da kullanılan balastlı lambaların çektiği akımı akım trafosu büyük olduğu için algılamaz ve reaktif tüketim yazabilir!Bu soruların tam cevabını verirsen daha doğru bir çözüm bulunabilir.
Benim tavsiyem yüksek akım trafolu sistemlerde sabit kondansatör kullanmak sorunu çözer diye düşünüyorum.Misal aydınlatma sistemi ne kadar endüktif reaktif çekiyor bunu hesaplayıp gerekli güçte kondansatörü sabit olarak devreye bağlayacaksınız makineler kapalı aydınlatmalar açıkken reaktif yazmayacak.

Entes rg3 15cs belki roledendir diye grup arge smart svc12c3l com ile degistirdim yine ayni.
Akim trafosu 1000/5
Sabit 20 kvar taktim kapasitif yazdi tekrar 10 kvar taktim sorun cozuldu.
Balastli lamba 10 taneyi bulmaz agirlik tasarruflu ampul ve dis aydinlatmada 4 tane led projektor.
Is yerinin durdugu zamanlar oluyor fakat enduktif yukselmiyor.onu da soyle kontrol ettim roleden enduktif %11-12 yaziyordu kademenin 2.sini 1 kvar ile degistirdim hemen cekti enduktif %6-7 lere indi.
Ama yaklasik is yeri %80-90 yukte iken kondansatorlerin hepsi cekiyor bende ekleme yaptim 710 kvar a cikardim kademenin 1 i 2 si birakti.
Suan calisirken dururken reaktif 24 saatte te %4_6 larda seyrediyor.

Sorun, Kondansator gucu cok fazla hesaba gore dusurunce reaktif yaziyor. Sorunu hala ugrasayarak bulmaya calisiyorum.
Sorun yokta ben mi sorun cikarmaya calisiyorum acaba:)))

Son düzenleme:
KOndansatörlerin etiket değerine göre fazla görüyor olabilirsiniz. He bir grubu devrede iken çektikleri akımları pens ampermetre ile kontrol edin,etiket değerinden düşükse değiştirin.
Birde, rölede grupları yeniden tanıtın, hem eskıler, hem yeni taktıklarınızı tanıyacak ve yeni ölçümüne göre devreye alacaktır.

Kondansatör fazla diyerek bir kısmını sökme sebebinizi anlayamadım. Neticede otomatik kompanzasyon yapıyorsunuz. Kondansatör ne kadar olursa olsun Röle ihtiyaç kadar alacaktır.
Size düşen tek şey Sabit kondansatörü ve kademelerdeki güç dağılımını iyi ayarlamak.

Amperlerini olctum saglam.
Sokme sebebim hesaba gore fazla diye soktum reaktif yazdi dediginiz gibi tekrar geri taktim ihtiyaci olursa alir dediginiz gibi.

Bende sorunu suna bagliyorum sistemde asenkron motor oldugundan manyetik etki ile calistigindan dolayi cosfi1 i 0.64 lere iniyor. Haliyle cosfi yi 0.99 a yukseltmek icin ise k=1.06 ya tekamul ediyor.
Omik alici fazla olsaydi cosfi 0.7-0.8 lere cikardi.

Bu dusuncem sizce dogru mu?

Hesaba gelirsek
800X0.8=640 kw
640X1.06=678.4 kvar oluyor.
Sizcede dogru mu?

Sisteme monofaze kapasitör varmı 18 kademeli role küllen şönt reaktörü kullan trafo kayıp oranı Nasıl

Monofaze vardi soktum sebebi ise reaktif yazsada gunduz calistigi zaman dengeliyordu.

Roleyi grup arge nin 12 kademelisi ve reaktorlusunu bagladim. Ama reaktor baglamadim daha.
Trafo kayip oranini nasil ogrenebilirim?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri