kompanzasyon panosu için kablo kesiti hesaplama

trbahmet

Üye
Merhaba arkadaşlar bilindiği üzere kablodan geçen akımı hesaplarken kabloya verilen görünür güç(VA) üzerinden hesap yapılır, aktif güç üzerinden değil.Şöyle ki:
Ih = (Talep edilen aktif güç)/(3.220.cosɸ)

Benim sorum şu: şekildeki 10kvarlik kondansatör tam kapasitede, bağlı olduğu 3x4mm2 lik kabloya kaç kva lık görünür güç verebilir?Şu çözümüm doğru mu?
kompanzasyon bataryalarının besleyeceği kurulu sistemin güç faktörü cosɸ=0.8 olsun.
10 kvar lik reaktif gücün hepsi olduğu gibi 10kva lık bir güç mü oluşturur?
yoksa 10kvar/0.8=12.5kva lik bir görünür güç mü oluşturur?

düz mantık düşünürsek 12.5 kva olur gibi düşünülebilir fakat kondansatörün gücü zaten 10kvar ise bence 10 kva lık bir görünür güç verebilir bağlı olduğu kabloya.Resim ektedir.

Bilgisi olan bir arkadaş cevap verebilirse müteşekkir olurum.

Ekli dosyalar

• Untitled.png
    Untitled.png
    165.4 KB · Görüntüleme: 118
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir kondansatörün bağlı olduğu sisteme verdiği reaktif güç, sistemin (kondansatör bağlanmadan önceki) güç katsayısına bağlı olarak değişmez, bağlı olduğu noktadaki gerilim değerine göre değişir.
Açıklamaya çalışayım:
Ekteki resme baktığımızda kondansatörün gücü 10 KVAr, ancak bu gücü verebilmesi için bağlı olduğu noktada (yani trafo merkezi sekonder tarafında veya ana enerji panosunda) fazlar-arası 400 V gerilim değerini görmeniz-okumanız gerekir. Ama genellikle bu değeri göremeyiz, örneğin bizdeki ana panoda bu değer 391 Volt, ama çoğu yerde 380 Volttur. Ekteki kondansatör 400 V gerilime bağlı ise sisteme 10 KVAr'lık güç yükler (akım 14,5 A), 380 Voltluk gerilime bağlı ise 9,5 KVAr'lık güç yüklemektedir, bu durumda da akım değeri 13,78 A olmaktadır.

Kondansatörlerin bağlı olduğu sistemin güç katsayısı değerine (CosQ) göre kondansatörün verdiği reaktif güç değişmez, kondansatörler devreye girince düşük olan CosQ değerini (endüktif akıma karşı kapasitif akım verdiği için bileşke akım azalıp, akımla gerilim arasındaki açı da küçüleceği için) 1'e yaklaştırır.

Son olarak kondansatörlerin üzerinde yazan akım değerinin (ilk anda tıpkı motorlarda olduğu gibi) 1,25 katına göre kablo, kontaktör ve sigorta değeri seçilmesi gerekir.

kondansator etiketi.jpg

Çok güzel açıklamışsınız.Bilgilendirdiğiniz için Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
Ekteki kondansatöre de baktım. Peki 10 kVAR lik kondansatörün 380 V gerilime bağlandığında 9,5 kVAR lik güç yükleyeceğini ve 13.78 A lik akım akıtacağını nasıl hesapladınız? Bunun bir formülü var mı?

1-Benim mantığım bana 10000/(3x220)=15.15 A akım akıtır diyor.(yıldız bağlı şebekelerdeki fazfaz gerilimi 380V ve faz-nötr gerilimi 220V için).
2-Bahsetmiş olduğunuz ilk anda 1.25 katı kadar akım akması olayını C tipi(gecikmeli) sigorta kullanarak önleriz diye düşünüyorum.
3-Kablo tayininde ise dediğiniz 1.25i kullanarak 15.15Ax1.25=18.93A i karşılayabilen bir kablo seçerim.
4-kontaktörü ve sigortayı seçerken 15.15 A i baz alarak seçerim, 18.93 A i baz alarak değil. Çünkü C tipi gecikmeli sigorta seçmiştim.Kontaktörü de en çok kullanılan tip olan AC3 sınıfı seçerim bu da zaten gecikmeli tiptir aynı zamanda.
5-ve önce kontaktörü 15.15 A in bir üstü olan 3x20A lik seçerim.Sigortayı da kontaktörün bir üstü olan 3x25A lik seçerim.

Arkadaşlar yukarıda izlediğim yollardan eksik gördükleriniz varsa bilgilendirir misiniz beni ve merak edebilecek olan başka arkarı da?

Küçük bir düzeltme ile başlayalım,

yukarıdaki hesaplamamda; "380 Voltluk gerilime bağlı ise 9,5 KVAr'lık güç yüklemektedir, bu durumda da akım değeri 13,78 A olmaktadır." yazmıştım.

Doğrusu: " 380 Voltluk gerilime bağlı ise 9,026 KVAr'lık güç yüklemektedir, bu durumda da akım değeri 13,78 A olmaktadır." şeklinde olmalıdır.

Kullandığım formüller:

Qc= 1,73.U.I.SinQ, Xc= 1/(2.3,14.f.C), I=U/Xc

Cevaplar:

1- Sizin mantığınız sizi yanıltıyor. :)
Qc=1,73.U.I.SinQ

Kondansatörün resmine dikkatli bakarsanız, çalışma gerilimi 400 V, bağlantı şekli üçgen diye yazıyor.

10.000= 1,73.400.I.1 (Burada Sin Q =1 aldık ama aslında bu değer 0,9966'dır.)

I= 14,43 A.

2- Doğru düşünüyorsunuz.

3- Hesabı çok fazla olmamak şartıyla büyük akıma göre yapmanın faydası çoktur, zararı azdır.:)

4- Sigorta tamam, kontaktörü 6b akımına göre seç, 1,25 katını mutlaka al, kompanzasyon bloğu mutlaka üzerinde olsun.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri