iletim hatları hakkında bir soru.

KuBU

Üye
iyi günler arkadaşlar.
iletim hatları hakkında bilgili olan arkadaşlar arıyorum çok çok çok acil bir şekilde birşeyler sormam lazım lütfen yardımcı olun....

biraz açıklamak gerekirse bu iletim hatları üzerinde gerilim düşümünü azaltmak için konulan seri kodansatör bankları hakkında bir sorun...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın kubu,

Sorunuzu merakla bekliyorum, yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

iyi günler arkadaşlar.
iletim hatları hakkında bilgili olan arkadaşlar arıyorum çok çok çok acil bir şekilde birşeyler sormam lazım lütfen yardımcı olun....

biraz açıklamak gerekirse bu iletim hatları üzerinde gerilim düşümünü azaltmak için konulan seri kodansatör bankları hakkında bir sorun...

SERİ KOMPANZASYON

Edilgen kompanzasyondur.büyük güç sistemlerinde kullanılır.
1 iletim hatlarında hat empadansının kontrolü
2 hattan aktarılan gücün,sistemin kararlığının artırılması ve faz açısının denetlenmesi
3 endüstriyel yüklerin olduğu yerlerde ve dağıtım sistemlerinde gerilim regülasyonunun sınırlandırılmasında
4 hat üzerinde gerilim düşümünü engellemekte
5Yük akımında olabilecek ani değişiklikleri sınırlamak için kullanılır.
Alıntıdır:b.k.t.enerji Eskişehir

hattın bir endüktansı olduğu göz önüne alınırsa ve, endüktif reaktans ve kapasitif reaktans vektörlerinin birbirlerine zıt olduğu düşünüldüğünde, hatta seri kapasite bağlanarak, hat empedansı düşürülmeye çalışılır. hat üzerinden taşınabilecek maksimum güç artar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri