Işığı iyi yanan kontrol kalemi

Alinti yaptiginiz mesajimds ayni sizin mesajinizdaki gibi test ettim ve resimleri var. Acaba resimleri goremiyor musunuz? Goremiyorsaniz baska bir upload sitesine yuklemeyi deneyeyim.

gördüm ( fotoyu ) haklısınız voltaj gösteriyor ( elinizde )
bende pensampermetre ile test ettim ( yukarıda foto ) dediğiniz gibi sonuçlar çıkıyor .

benim demek istediğim niye ölçü aletinde multimetre bende sorunmu yaptı ? ( ilk fotolarda )
1 - benim ölçü aletimi multimetre bozukmu ? niye göstermedi !!!

2 - sarı ölçü aleti bozuk değil diyelim ( mantıksız ama ölçü aleti multimetre ve pensampermetre arasındaki fark mı diyelim ) ?
ölçü aletlerinde göstermiyor mu yoksa ? ( anlamı )
pensampermetre gösteriyor !!!

sizin ölçü aletiniz varsa ( normal benim gibi multimetre ile ) test yaparmısınız demek istedim , ( bozuk mu benim ölçü aletim ) ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Pilsiz çözüm bulmak gerek.
Pilsiz ve ışığı güçlü.
Pil yarıyolda yaya bırakır. Işık yanmaz ve ustam elektrik yok diye hatta dokunur.
Gündüz gözü ile kuvvetli ışık yada buzzer, Pilsiz oluyormu olmuyormu? Ona bakalım.
En fazla 1 ma ile iyi ışık yayan bir led türü olsaydı, olay belki çözülmüştü.

Son düzenleme:
Pilsiz çözüm bulmak gerek.
Pilsiz ve ışığı güçlü.
Pil yarıyolda yaya bırakır. Işık yanmaz ve ustam elektrik yok diye hatta dokunur.
Gündüz gözü ile kuvvetli ışık yada buzzer, Pilsiz oluyormu olmuyormu? Ona bakalım.
En fazla 1 ma ile iyi ışık yayan bir led türü olsaydı, olay belki çözülmüştü.

şaka yolu , çözümü !!! ( şakası bile kötü )

113254.png

Bende denedim. Resimler asagida.

Ilk resim goruldugu uzere problar faz ve notr de olculen deger 224 volt.

Ikinci resimde prob sadece faza dokunmakta ve ikinci probu elimde temas halinde. 217 volt okunmaktadir.

Notr de zaten deger okumamakta. Bu sekilde fazi kontrol edebiliyorsun.

Ekli dosyayı görüntüle 55554

Ekli dosyayı görüntüle 55553
Ben de de 69v cikti .
yaz günü ölçü aleti ve izeltaş kontrol kalemiyle balkon da elektrik olan kabloyu tespit edemedim en son sarı-yeşil kabloyu hiç bir elektrikçi bu kabloya elektrik verecek kadar cahil olamaz diye tuttum sonra kendimi balkonun zeminde buldum bu olaydan sonra mutlaka dijital kontrol kalemi alırım çalıştığım yerlerde hatta bazı modellerde izalasyonun dışından da kabloda elektrik var mı yok mu gösteriyor 12-220 vac arası gösteriyor.Hem ışık hemde ekran lı olanları var.Gösterdiği voltaj çok sağlıklı değil genelde 0 görürsem kabloyu tutarım ama 50-70-80-110 volt görürsem o kablo da elektrik var diye daha dikkatli davranırım.Seri lamba bulursam onunla kontrol ederim bulamazsam kabloyu kargaburun ve pense ile tutup bağlarım elimi sürmem
Birçok yerde sigorta kapalıyken sigortanın veya şalterin elektrik kaçırdığına şahit oldum şalter açıkken fazın birinin geçirmediğine de şahit oldum sadece kontrol kalemi,ölçü aleti ve dijital kontrol kalemi tek başına çözüm olmuyor en garanti çözüm seri lamba bence ama her zaman yanımda olmuyor.Riskli durumları tespit etmek için kontrol kalemi ve dijital kontrol kalemi hızlı tespit için kullanıyorum.
Gecenlerde bu forumda yazildi. Mesela sigortadan veya kakr notr gecmedigi zaman sigorta veya kakr cikislarinda da olcum yapildiginda kisiyi yaniltabiliyormus. Kontrol kaleminin yanilttigini zaten soylemeyecem. Ama bu durimda yanimizda bir seri ampul olsa olay aninda cozulur.
Dedigini gibi ampulu devamli nasil gezdirecegiz? Ampulu devamli yanimizda bulundurmamiz icin uygun bir yer bulmamiz lazim:)

Ekli dosyalar

• 20190714_172302.jpg
    20190714_172302.jpg
    336.7 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
izeltaş'ın klasik kontrol kalemini devamlı üzerimde taşırım. gaddar olduğu için daha çok tornavida olarak kullanıyorum. takım çantamın yanımda olmadığı zamanlar da fotodaki pilli kontrol kalemini uzun yıllar kullandım ve çok yararını gördüm. şimdi ise testboy'un temassız faz kalemini kullanıyorum.

fotodakine benzer yapıdaki kontrol kalemlerinde faz kontrol raconu şöyledir:

- ilk önce bir elimizle kontrol kaleminin üst kısmına, diğer elimizle de uç kısmına dokunarak süreklilik testi yapılır ve iç lambanın yandığı görülür.

- daha sonra kontrol kaleminin ucu faz olduğu düşünülen kabloya temas ettirilir.
55572

gördüm ( fotoyu ) haklısınız voltaj gösteriyor ( elinizde )
bende pensampermetre ile test ettim ( yukarıda foto ) dediğiniz gibi sonuçlar çıkıyor .

benim demek istediğim niye ölçü aletinde multimetre bende sorunmu yaptı ? ( ilk fotolarda )
1 - benim ölçü aletimi multimetre bozukmu ? niye göstermedi !!!

2 - sarı ölçü aleti bozuk değil diyelim ( mantıksız ama ölçü aleti multimetre ve pensampermetre arasındaki fark mı diyelim ) ?
ölçü aletlerinde göstermiyor mu yoksa ? ( anlamı )
pensampermetre gösteriyor !!!

sizin ölçü aletiniz varsa ( normal benim gibi multimetre ile ) test yaparmısınız demek istedim , ( bozuk mu benim ölçü aletim ) ?

Bende evdeki olcu aletimle denedim. Sonuc asagidaki resimdeki gibi. Hatta olcu aletinin sadece bir probunu faza dokundursam bile bir voltaj gosteriyor bosta. Bu durumda asagida resimli.

Sizin durumda olcu aletiniz neden deger gostermedi anlamadim. Pens tipi aletiniz voltaj gosteriyor. Hani izoleli olarqk oturuyorsunuz olsa bile sizin kapasitif olarak dokundugunuz anda olcu aletinde bir voltaj gormeniz lazim. Keza benjm olcu aletimde proba dokunmadigim halde 15 - 20 volt gibi fazda voltaj gosteriyor.
20190714_182431.jpg
20190714_182819.jpg

Serkan ustam bu insan vucudunun direnciyle alakali olabilir.mi? Arkaplanda ve ben de farkli cikti.
Nihayetinde her insanin vucut direnci farklidir.

Kontrol kalemi ve multimetrenin yanıldığı veya tespit edemediği bazı durumlar var.Şöyle anlatayım iç içe dolanmış kablolarda sarmal halde olan kablolarda fazın birinde enerji olup diğerinde olmadığı durumlarda enerjisiz kabloya kontrol kalemi vurduğunuzda enerji varmış gibi kontrol kalemi yanıyor fakat enerji bulunmayan iletkene dokunduğunuzda herhangi bir çarpılma olmuyor.Bunu ölçü aleti ile ölçtüğünüzde oda sizi yanıltıyor 220 volt enerji gözüküyor.Başka bir yanılma olayı da küçük güçlü trafo ups trafolarının gövde sacına(silisli saç) kontrol kalemi vurduğunuzda bayağı güçlü yanıyor ışığı fakat dokunduğunuzda herhangi bir çarpılma olmuyor. Bu durumlarda mecbur @zeybek abini dediği gibi lamba ile test en sağlam sonucu veriyor.

Kontrol kalemi ve multimetrenin yanıldığı veya tespit edemediği bazı durumlar var.Şöyle anlatayım iç içe dolanmış kablolarda sarmal halde olan kablolarda fazın birinde enerji olup diğerinde olmadığı durumlarda enerjisiz kabloya kontrol kalemi vurduğunuzda enerji varmış gibi kontrol kalemi yanıyor fakat enerji bulunmayan iletkene dokunduğunuzda herhangi bir çarpılma olmuyor.Bunu ölçü aleti ile ölçtüğünüzde oda sizi yanıltıyor 220 volt enerji gözüküyor.Başka bir yanılma olayı da küçük güçlü trafo ups trafolarının gövde sacına(silisli saç) kontrol kalemi vurduğunuzda bayağı güçlü yanıyor ışığı fakat dokunduğunuzda herhangi bir çarpılma olmuyor. Bu durumlarda mecbur @zeybek abini dediği gibi lamba ile test en sağlam sonucu veriyor.

düşük empedans (LoZ) özelliği olan avometrelerle bahsettiğiniz sorunlar aşılıyor. analog avometreler ise hayalet voltajı pek umursamıyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri