Işığı iyi yanan kontrol kalemi

nA mertebesinde.. dediğiniz biryere kadar doğru ama neon ampul kalitesine de bağlı. Kullanılan gaz basıncı vs vs.

isik gorulemiyorsa el ayak biyerden duvara degdirilmeli.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
- Pil beslemeli kontrol kalemi tehlikelidir,
- İç tesisat hariç,kontrol kalemi yerine ölçü
aleti kullanmak gerekir,
- Gündüz ışığından etkilenmemek için,ışık ve-
ren lamba,ince siyah bir presban içine alınıp,presbanın belirli bölümüne pencere açılabilir,
- Kontrol kalemi,tornavida olarak kullanılma-
malıdır.Bu nedenle,ya ucu yuvarlatışmış tip
alınmalı veya alındığı anda,taşta yuvarlatıl-
malıdır.
yaz günü ölçü aleti ve izeltaş kontrol kalemiyle balkon da elektrik olan kabloyu tespit edemedim en son sarı-yeşil kabloyu hiç bir elektrikçi bu kabloya elektrik verecek kadar cahil olamaz diye tuttum sonra kendimi balkonun zeminde buldum bu olaydan sonra mutlaka dijital kontrol kalemi alırım çalıştığım yerlerde hatta bazı modellerde izalasyonun dışından da kabloda elektrik var mı yok mu gösteriyor 12-220 vac arası gösteriyor.Hem ışık hemde ekran lı olanları var.Gösterdiği voltaj çok sağlıklı değil genelde 0 görürsem kabloyu tutarım ama 50-70-80-110 volt görürsem o kablo da elektrik var diye daha dikkatli davranırım.Seri lamba bulursam onunla kontrol ederim bulamazsam kabloyu kargaburun ve pense ile tutup bağlarım elimi sürmem
Birçok yerde sigorta kapalıyken sigortanın veya şalterin elektrik kaçırdığına şahit oldum şalter açıkken fazın birinin geçirmediğine de şahit oldum sadece kontrol kalemi,ölçü aleti ve dijital kontrol kalemi tek başına çözüm olmuyor en garanti çözüm seri lamba bence ama her zaman yanımda olmuyor.Riskli durumları tespit etmek için kontrol kalemi ve dijital kontrol kalemi hızlı tespit için kullanıyorum.

Pilli asla ! 25 yıllık FANAL marka.Siyah pres-
pan ,aydınlıkta görünmeme durumu nede-
niyle sonradan monte.;)

Ekli dosyalar

• 1563097829917.jpg
    1563097829917.jpg
    11.2 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
Yuvarlak şekilde,kalem içine indiriliyor.Bir tarafından,lambayı görmek için küçük pencere açılyor.Fotoya bakınız.

Bende denedim. Resimler asagida.

Ilk resim goruldugu uzere problar faz ve notr de olculen deger 224 volt.

Ikinci resimde prob sadece faza dokunmakta ve ikinci probu elimde temas halinde. 217 volt okunmaktadir.

Notr de zaten deger okumamakta. Bu sekilde fazi kontrol edebiliyorsun.

Ekli dosyayı görüntüle 55554

Ekli dosyayı görüntüle 55553

rica etsem test deneme yapabilirmisiniz .?
normal benimki gibi ölçü aleti ne gösteriyor
sonuçları ? ( foto )
bozuk mu ? yoksa benim ölçü aleti ?

yoksa tüm ( benim tip ) ölçü aletleri alğılamıyor ?

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

idare eder tip sayılır diyelim , pensampermetre ile ölçümler .

20190714_141245.jpg

üzerimdeki toprak zayıf .

20190714_141341_1.jpg

Şunlar belki iş görebilir. Ben sadece kablonun kopuk olduğu yeri tespit etmek için kullanıyorum. Bir de çalışmayan matkap, spiral taş tarzı aletlerin fişlerini bir ters bir düz takıp aletlerin anahtar (switch) kısımlarına kadar kabloda bir sorun olup olmadığını denemek için kullanıyorum. Bunların hem ucunda ışık var hem de ses çıkarıyor.

Ekli dosyalar

• n30082013114542.jpg
    n30082013114542.jpg
    4.6 KB · Görüntüleme: 22

Ben bir keresinde normal kontrol kalemiyle faza bakarken diğer elimle de böyle voltaj kalemini tutuyordum. Hiçbir kabloya yakın olmamasına rağmen faz varmış gibi yanıp ses çıkarıyordu. Çok şaşırmıştım :D

rica etsem test deneme yapabilirmisiniz .?
normal benimki gibi ölçü aleti ne gösteriyor
sonuçları ? ( foto )
bozuk mu ? yoksa benim ölçü aleti ?

yoksa tüm ( benim tip ) ölçü aletleri alğılamıyor ?

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

idare eder tip sayılır diyelim , pensampermetre ile ölçümler .

Ekli dosyayı görüntüle 55557

üzerimdeki toprak zayıf .

Ekli dosyayı görüntüle 55558

Alinti yaptiginiz mesajimds ayni sizin mesajinizdaki gibi test ettim ve resimleri var. Acaba resimleri goremiyor musunuz? Goremiyorsaniz baska bir upload sitesine yuklemeyi deneyeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri