Tavandan Kabloların Hepsinde Kontrol Kalemi Yanıyor

sabri_g

Üye
Merhaba,
Tavandan normalde Sarı-Kırmızı-Mavi-Kahverengi olmak üzere 4 kablo geliyor.
Avizede Mavi ve Kahverengi olmak üzere 2 kablo var.
Maviyi maviye kahverengiyi kahverengiye bağlayarak tüm avizeleri çalıştırdım.
Evdeki 8 avizeden 7 tanesinin montajını bu şekilde yaptım fakat 1 tanesinde problem yaşıyorum.
Diğer avizelerde olduğu gibi burada da Sarı-Kırmızı-Mavi kablo geliyor ama Kahverengi kablo tavanda yok.
kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde tüm kablolarda ışık yandı.
Elektrik bilgim basit devre tasarımından ibaret, anladığım kadarıyla bunların hiçbiri (-) değil devre tamamlanmadığı için lamba yanmıyor.
Ayrıca kırmızı kabloda kontrol kalemi daha güçlü bir ışık veriyor, belki bir anlam ifade ediyordur. Belki de bana öyle gelmiştir.
Problem tavandan gelen kablolarda mı, ben mi birşeyi yanlış yaptım, yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Mavi ve kırmızı kabloya avizeyi bağlayınca yanmıyormu.
Mavi nötr kırmızı faz olması gerekir.
Anahtardan bir kontrol edin gevşeme veya kablo kopması vs varmı

Hocam eve geldim anahtarı kontrol ettim, dediğiniz gibi bir kablo boşta. Bunu nereye bağlamalıyım ?
Ancak anahtarı sökünce ikinci lamba da gitti. Yani bu kablo çalışan lambanın kablosu herhalde, sizler daha iyi bilirsiniz ama.

çıkan yer belli zaten kopuk olan yere takacaksınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri